Jei norite įsirengti tik veją, o sklypo kraštus apsisodinti tujomis bei pasisodinti keletą kitų pavienių augalų, specialisto patarimų kaip apželdinti sklypą neprireiks. Jei norite sudėtingesnio projekto ir neturite tam reikalingų žinių bei patyrimo, geriau jei jums patars, pakonsultuos apželdinimo specialistas. Jei bus reikalinga – parengs apželdinimo projektą.
Sodybos apželdinimas
Sodybos apželdinimas turi savitą specifiką ir skiriasi nuo apželdinimo darbų, atliekamų miestuose, apželdinant gyvenamųjų namų teritorijas, taip pat labiau urbanizuotas vietoves.
Pirma, sodybos dažniausiai kuriamos kaimo gyvenamosiose vietovėse, netoli vandens telkinio, miško ar šiaip vaizdingoje vietoje, todėl atliekant sodybos apželdinimą, turi būti išlaikyta harmonija su supančia aplinka. Sodinant augalus, rekomenduojame nesodinti augalų su egzotiniais lapais, žiedais, formomis, o rinktis įprastus medžius ir krūmus, kurių augimvietės yra mūsų šalyje.
Antra, kaimo sodybos teritorija dažniausiai užima žymiai didesnį plotą, nei mieste ar priemiestyje gyvenamojo namo teritorija, todėl ir vejos bei aplinkos priežiūra turi būti paprastesnė.
Nesistenkite, vykdant sodybos apželdinimą, teritorijoje įsirengti reprezentacinės vejos, geriau apželdinimui pasirinkite paprastesnius, mažesnės priežiūros reikalaujančius vejos sėklų mišinius. Turėsite gražią kaimišką pievelę arba kitaip vadinamą buitinę veją. Tokią veją reikės pjauti beveik 3 kartus rečiau nei reprezentacinę. Tinkamai prižiūrint, tokia veja ilgainiui taps panaši į dekoratyvinę. Žemai pjaunama (maždaug 3 cm. aukštyje) ji sutankėja, o tręšimas azotinėmis trąšomis didina varpinių žolių kiekį, tačiau mažina piktžolių kiekį vejoje. Tokią pievą galėsite pjauti traktoriuku-vėjapjove be surinkimo, todėl dalis maistinių medžiagų grįš atgal ir nereikės dažnai tręšti vejos. Jei norite sutaupyti daugiau lėšų prižiūrint, įrengiant bei apželdinant sodybos aplinką, įsirenkite žydinčią pievutę. Tręšimas minimalus, o pjovimas iki 3 kartų per sezoną.
Trečia, sodybos teritorijos reljefas yra įvairesnis, todėl atliekant sodybos apželdinimą nesistenkite suformuoti vienos plokštumos. Čia toleruojami didesni nei 2 cm. nelygumai. Pagrindinis reikalavimas formuojant reljefą bei lyginant paviršių – yra patogus mechanizuotas pjovimas.
Kiemo apželdinimas
Kalbant apie kiemo apželdinimą, turėtume kalbėti apie terasos arba vidinio kiemelio ir vidinio kiemo, esančio gyvenamojo namo teritorijoje, apželdinimą. Kitaip sakant turime galvoje tą teritorijos dalį, kuri funkciškai yra daugiausia pritaikyta poilsiui ir kurioje statiniai, daiktai turi harmoningai derėti su aplinka bei sudaryti jaukumo pojūtį.
Terasos arba vidinio kiemelio apželdinimas
Terasa arba vidinis kiemelis, grįstas kieta danga, kuriame nėra vietos sodui, o veją labai sunku įrengti ir prižiūrėti, todėl geriausia juos dekoruoti vazoniniais augalais: mažais medeliais, krūmais ir rožėmis. Taip pat galite naudoti laipiojančius augalus, kurių lapija sukuria pavėsį. Naudojamas medžiagas ir detales derinkite prie namo stiliaus.
Vidinio kiemo, esančio prie individualaus gyvenamojo namo, apželdinimas
Nuo 50 iki 90 procentų tokio vidinio kiemo užims veja, pasirūpinkite jos nepriekaištingu įrengimu ir tolimesne priežiūra.
Vidiniame kieme apšvietimas vaidina ne tik praktišką vaidmenį, bet taip pat teikia jaukumą. Apšvietimu, paryškinkite gražiausius augalus, apšvieskite vandens paviršių ar trykštančio fontano srovę.
Vidiniame kieme dažniausiai įrengiama: žaidimų aikštelė, nedidelis daržas, sodas su keliais vaiskrūmiais, vaikų žaidimo aikštelė.
Vidinį kiemelį labai pagyvina gėlynas, vandens telkinukas ar alpinariumas. Pasirinkite tinkamo dydžio medžius – dideliame sode per mažas medis tarsi išnyksta, o dideli medžiai slegia mažą erdvę. Medžiai įdomūs ne tik dėl architektūrinių formų, bet ir dėl žiedų, lapų, uogų ar žievės. Mažesniame sode tinka medžiai, kurie auga ne didesni nei 6 metrų aukščio.
Nepamirškite kieme numatyti vietos naujametinei eglei. Žemaūgiai spygliuočiai labai tinka kiemo apželdinimui. Jais galima papildyti kitų augalų grupes arba naudoti vienus, gerai dera alpinariumuose, prie akmens dekoracijų. Kolonos formos spygliuočiai suteikia kiemo apželdinimui akcentų.
Nors krūmai daugiau tinka sodinti fasadinėje namo pusėje, krūmų grupėmis-eilėmis atskiriant įvažiavimo keliuką ar link durų vedantį takelį nuo vejos, tačiau tinkamai pasirinkus krūmus galite naudoti kaip pagrindinį apželdinimo akcentą sujungiant namo erdves su sodu. Įspūdingų formų, puošniais žiedais ar lapais krūmai, labiau tinka sodinti pavieniui. Prieš pradėdami daryti kiemo apželdinimą pasitarkite su apželdinimo specialistais.
Pagal spaudą
Asociatyvios nuotr.