Sudrausminkime aplinkos teršėjus

Šiaulių regione įrengtos bendro naudojimo atliekų surinkimo konteinerių aikštelės, priskiriamos keliems daugiabučiams, virsta problema: prie bendrųjų atliekų surinkimo aikštelių piktavaliai įkuria nelegalius sąvartynus – ne į konteinerius, o šalia jų priverčia įvairių didelių gabaritų atliekų. Tokia problema yra daugelyje Šiaulių regiono savivaldybių. Tam turi būti nepakantūs ir patys gyventojai, kurių gyvenamąją teritoriją piktavaliai paverčia sąvartynais.

Sulaukiama gyventojų nusiskundimų dėl netvarkos

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo specialistai dažnai sulaukia gyventojų nusiskundimų, kad bendro naudojimo atliekų konteinerių aikštelės dažnai virsta nelegaliais sąvartynais, jog priversta įvairių didelių gabaritų atliekų. Štai viena Radviliškio r. Linkaičių kaimo gyventoja atsiuntė laišką, kuriame guodžiasi, kad  prie daugiabučių naujai įrengtoje pusiau požeminių konteinerių aikštelėje pastoviai kraunamos įvairios, didelių gabaritų atliekos (autorės kalba netaisyta): „Esu Linkaičių kaimo gyventoja. Prašau jūsų pagalbos, nes nebežinau kas gali žmones „atvesti į protą“, kartais per šiukšlių krūvą net negaliu išmesti šiukšlių maišo. O vaizdas pro langą į pastovų šiukšlyną labai liūdnas. Netgi kaimynai ir jie, štai pasikeitė naują skalbimo mašiną, o jos pakuotės dalis kaip niekur nieko išnešė ir numetė prie konteinerių. Juk galėjo sulankstyti ir sudėti į popieriaus konteinerį. Tai dar džiaugiuosi, kad senąją skalbimo mašiną nenutempė prie konteinerių, nors ir tokio gėrio kartais tenka matyti. Su liūdesiu siunčiu jums nuotraukas, kad mūsų atliekų aikštelė po jūsų atvažiavimo ir sutvarkymo išbuvo tvarkinga tik 1,5 val. Kažkoks geradaris matyt keitėsi baldus, tai grįžusi namo net aiktelėjau pamačiusi kaip atrodo aikštelė! Prašau patarkite kaip kovoti su tokiais nevalyvais kaimynais?

Ši situacija Šiaulių regione tikrai yra problematiška. „Nors žmonės jau išmoko rūšiuoti, o didelių gabaritų atliekas atveža į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, bet vis dar pasitaiko piktavalių, kurie nesupranta ir negerbia kitų, palikdami savo atliekas prie konteinerių, paversdami šias aikšteles nelegaliais sąvartynais“, – pasakojo, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro specialistė.

Dėl tokių neatsakingų piliečių elgesio kenčia visi: gyventojai piktinasi kieme susidariusiu šiukšlynu, savivaldybių lėšomis finansuojamas tokių aikštelių neplanuotas sutvarkymas, gyventojams dėl to didėja rinkliavos kaina.

Didelių gabaritų atliekos – ne prie konteinerių, o į specialias aikšteles

Tokios atliekos, kaip baldai ar baldų dalys, buitinė technika, čiužiniai, automobilių padangos ir pan., turi būti nuvežtos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles (spauskite žodį „aikšteles“ platesnei informacijai ir adresui pagal savivaldybę pasirinkti), tokios atliekos aikštelėse priimamos nemokamai.

„O ką daryti, jei turiu atliekų, kurių negaliu išmesti į konteinerį, bet neturiu galimybės nuvežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles?“ – klausia Šiaulių regiono gyventojai, neturintys patys galimybių nuvežti atliekų. „Jei gyventojas neturi galimybių pristatyti tokias atliekas į specialias surinkimo aikšteles, pagal iš anksto numatytą grafiką, (spausti žodį „ grafiką“ ir pasirinkite jums aktualią savivaldybę) Šiaulių regione vyksta specialus didelių gabaritų atliekų surinkimas apvažiavimo būdu. Mažesniuose rajonų savivaldybėse įprastai surenkama du kartus per metus, Šiaulių mieste – keturis kartus per metus.“ – galimybes komentavo ŠRATC darbuotoja.

ŠRATC taip pat primena, kad Šiaulių regione įrengtos „Daiktų kiemas“ daiktų dalijimosi nemokamos stotelės (spausti žodį „stotelės“), kur galima atvežti įv. daiktus, įskaitant ir baldus, tinkančius naudojimui, išskyrus rūbus ir batus. Šios daiktų dalijimosi stotelės yra ne tik puiki vieta palikti/pasiimti daiktą, kuris vienam – nereikalingas, o kitam būna išsigelbėjimas, bet tuo pačiu mažinama ir tarša gamtai, nes praktiškai visi daiktai suranda naują šeimininką, nenuguldami į sąvartyną keliems šimtams metų suirimui.

Piktavalius drausmina nuotraukos, valstybinių numerių fiksavimas

Ir paskutinis patarimas, jei vis tik pastebite piktavalius, neatsakingus asmenis teršiant mūsų aplinką: „Nufotografuokite, nufilmuokite, kad būtų galima identifikuoti, pvz., teršėjo automobilio valstybiniai nr., kaimyno, kuris teršia aplinką, tikslus adresas ar kiti duomenys, kurie padėtų nustatyti teršėją ir jį sudrausminti atitinkamomis baudomis“ – pataria Šiaulių regiono atliekų tvarkymo specialistai.

Nuotraukas ir kitą informaciją apie teršėjus siųskite el. p.: info@sratc.lt arba skambinkite tel. nr. 8-41 421 599, 8-41 520 761.

Tik tokiu atsakingu požiūriu, mes pasieksime, kad Šiaulių regiono gyventojai galėtų gyventi švaresnėje ir tvarkingesnėje aplinkoje. „Neterškime aplinkos patys ir neleiskime taip elgtis kitiems“ – patarė atliekų tvarkymo specialistai.

Parengta pagal ŠRATC informaciją ir iliustracijas

Total
0
Dalinasi
Related Posts