Su kokiais batais žygiuoti pas jauną žmogų?   

Šiuo straipsniu norisi atskleisti labai paprastus dalykus, kurie gali padėti geriau suprasti jauną žmogų ir atrasti tinkamus batus su kuriais pas jį galima labai sėkmingai žygiuoti ir sukurti abipusiu pasitikėjimu grįstą santykį.

Jaunimas susiduria su iššūkiais

Kasdien būdami su jaunais žmonėmis matome daugybę iššūkių, su kuriais jie susiduria. Nors visuomenėje neretai tenka girdėti, kad jaunas žmogus: šiandien turi viską ir dėl lengvo gyvenimo nežino, ko dar prisigalvoti, turi daugybę teisių ir neturi jokių pareigų, nieko negerbia, neturi atsakomybės ir t. t.

Norisi pastebėti, kad gal kartais taip ir būna, bet nieko nėra be priežasties. Kiek mums visiems žinoma, nė vienas šiandieninis jaunas žmogus nenukrito iš kitos planetos. Jie gimė čia, mūsų šeimose, augo ir užaugo mūsų visuomenėje. Todėl, norint geriau suprasti jauną žmogų, verta pasižiūrėti, o kaip gyvename mes? Kad ir kokia nepatogi tiesa, bet jauni žmonės nuo vaikystės mokosi iš mūsų. Taip jau yra. Galime jiems sakyti, ką tik norime, tačiau jei jie mato, kad mūsų žodžiai ir veiksmai skiriasi, jokios pamokos negelbės. Dar blogiau: taip prarandame jų pagarbą ir pasitikėjimą.

Jauni žmonės dažnai išgyvena neteisingumo jausmą. Pavyzdžiui, mokykloje akcentuojama patyčių tema, tačiau vis dar yra mokytojų, kurie leidžia sau mokinius vadinti įvairiausiais vardais, neturinčiais nieko bendra su pagarba. Taip, gal mokytojams sunku, gal jie pavargo, bet kodėl to sau negali leisti jaunuoliai? Kaip jiems tai paaiškinti? Ir tokių situacijų – nors vežimu vežk: suaugę žmonės pasako ir pamiršta, bet kai taip elgiasi jaunas žmogus – jis neatsakingas.

Parduotuvėje suaugę žmonės susipyksta dėl vietos eilėje, gali nepagarbiai vienas kitą apšaukti. Kai taip daro jaunas žmogus, vadinasi, jis neturi kantrybės, pagarbos ir yra iš kitos planetos nukritęs, neaišku iš kur tokio bendravimo mokosi, bet tikrai ne iš mūsų. Geriantys ar rūkantys tėvai sako, kad jiems taip daryti negalima, per televiziją vieni iš kitų tyčiojasi žinomi žmonės, politikai, bet jaunimui tyčiotis – negalima. O kai jaunas žmogus, matydamas neteisybę, bando apie tai atvirai pasakyti, geruoju baigiasi retai.

Jaunimą reikia suprasti

Šitoje įtampų ir nesusipratimų mėsmalėje jaunam žmogui atrasti save, savo tapatumą, tapti suaugusiuoju nėra lengva. Pasimetusiam, sutrikusiam jaunam žmogui, kad išgyventų šitą laikotarpį, labai trūksta paprastų dalykų: nuoširdžiai juo besirūpinančio žmogaus, kuris kartas nuo karto paklaustų, kaip tu laikais ir tiesiog išklausytų, suprastų ir nemoralizuotų, kaip jis turėtų elgtis. Pripažinkime, nuoširdūs pokalbiai su vaikais ar paaugliais tiek namuose, tiek kitoje aplinkoje nyksta kaip dinozaurai. Mes dažniausiai dirbame dėl rezultato, kažkokio tikslo ir vis skubame, skubame… Dar jaunam žmogui labai padėtų, jei į jų gyvenimus įneštumėme kiek įmanoma daugiau teisingumo. Būtumėme atviri, nuoširdūs ir savo klaidas pripažintumėme, jei to ir iš jaunų žmonių tikimės. Būtent tai gali padaryti didžiulius pokyčius.

Kviečia Jaunimo centras

Jaunimo centre stengiamasi sukurti jaukią, saugią erdvę, kur jaunas žmogus galėtų atvirai kalbėtis su darbuotoju ir kur visi yra lygūs. Susitarimai, kurių ir darbuotojai, ir visi jaunuoliai turi laikytis, lygiavertis, abipusiu pasitikėjimu ir pagarba grįstas santykis – štai tie batai, su kuriais jaunam žmogui per paauglystės laikotarpį žygiuoti yra lengviau, paprasčiau, saugiau. Organizuodamas šį žygį, Atviras Šiaulių rajono jaunimo centras įgyvendina Jaunimo reikalų departamento finansuotą programą  „Visai kokybiški batai“. Dėl to turime galimybes: penkias dienas per savaitę pasiūlyti erdvę, kur jaunas žmogus gali leisti laisvalaikį, žaisti įvairius žaidimus, sportuoti, muzikuoti, pasikalbėti ir leisti laiką su draugais, palaikyti lygiavertį santykį su jaunimo darbuotojais,

jaunas žmogus gali gaminti maistą, susitvarkyti savo erdvę ir taip sau pagelbėti pradedant savarankišką gyvenimą, savo jausmus ar kūrybines idėjas gali išlieti teptuku ant sienos: sienų ir dažų vis dar netrūksta, kas antrą savaitgalį iškeisti šiltas ir jaukias patalpas į tikrą ir natūralią gamtą: einame į miškelį, kur turime savo būstinę, ten neretai ir naktį praleidžiame. Tik medžiai, upė, laužas, atviras dangus ir mes. Daug atvirų, nuoširdžių pokalbių ten įvyksta. Dar ir AirSoft turnyrai būna. Centras turi galimybę teikti individualias konsultacijas jauniems žmonėms, kurie susiduria su sunkumais savo gyvenime, vasaros metu organizuoti daug patyriminių veiklų, mokymų, stovyklų, žygių, bendradarbiauti ir organizuoti bendras veiklas su kitais jaunimo centrais, savarankiškai mokytis ir turėti individualias supervizijas, mokytis garaže susiremontuoti dviratį ar kitą transporto priemonę, susėsti ir atvirai padiskutuoti aktualiomis temomis.

Jaunimo centras – atviras nuo antradienio iki šeštadienio, 14-20 valandomis, visiems 14-29 metų jauniems žmonėms. Visos savaitės veiklų planas, kitos naujienos ir informacija skelbiama feisbuko grupėje „Atviras Šiaulių rajono jaunimo centras“, taip pat jau greit, šiuo metu atsinaujinančiame interneto puslapyje srjc.lt. Dalyvavimas jaunimo centro veiklose ar nuolatinis, įsipareigojantis jo lankymas nėra privalomas: galima ateiti ir išeiti, kada tik nori.

Kristina PINSKIENĖ

Jaunimo centro darbuotoja

Total
0
Dalinasi
Related Posts