Stotelės įrengimas ir po trejeto metų neišsprendžiama problema

Prieš trejetą metų, nukreipus priemiestinių autobusų maršrutą Kuršėnai-Šiauliai-Kuršėnai per Kuršėnų miesto centrą, nuskriausti liko Gergždelių kaimo gyventojai, nes autobusas, anksčiau stojęs Medvalakės stotelėje, dabar pro ją nevažiuoja. Nepatogumus pajuto ir kelių įmonių Gergždeliuose darbuotojai. Tris metus žmonės neprisiprašo, kad šalia kaimo būtų įrengta stotelė, o dviejų eismo juostų kelyje – saugi perėja.

SPakeitus maršrutą, kilo problemų

2017 metų vasarą priemiestinį maršrutą Kuršėnai-Šiauliai-Kuršėnai pradėjus aptarnauti konkursą laimėjusiai latvių bendrovei, bendrovės vairuotojai atsisakė keleivius pavežėti iki Kuršėnų miesto centro. Su latvių bendrovės atstovais buvo deramasi ir Savivaldybėje. Tačiau derybų rezultatai netenkino savivaldybės, kuri bandė padėti gyventojams.

Todėl nuo 2017-ųjų rugpjūčio 1-osios buvo priimtas kompromisinis sprendimas – pakeistas autobusų važiavimo maršrutas. Dabar per Kuršėnų miesto centrą, Vytauto gatve, pro „Norfos“ PC autobusai išvažiuodavo į magistralinį kelią ir juo važiuodavo Šiaulių link, aplenkdami Medvalakės stotelę.

Panaikinta Medvalakės stotelė buvo artimiausia Gergždelių kaimo gyventojams. Artimiausias sustojimas Repšiai už keturių kilometrų, o iki Kuršėnų autobusų stoties apie penkis.

Į redakciją paskambinusi kaimo gyventoja tuomet neslėpė apmaudo tokiu sprendimu.

„Negana to, kad pabrangino bilietus, tai dar iš mūsų atėmė sustojimą. Kaip mums dabar pasiekti miestą. Juk reikia ir pas gydytojus, ir apsipirkti. Todėl turime į Kuršėnus kulniuoti pėsčiomis arba prašyti, kad kas nors mus pavežtų. Pasijutom antrarūšiais žmonėmis“, – piktinosi moteris.

Gergždelių kaimo bendruomenės pirmininkė Ligita Mockienė „Kuršėnų krašto žinioms“ sakė, jog kaimo žmonės liko atskirti nuo miesto.

„Bendruomenė kreipėsi į Savivaldybės administraciją, Tarybos narius, prašydama rasti išeitį ir atstatyti Medvalakės stotelę, kuri labai reikalinga kaimui. Įvyko gyventojų susitikimas su Tarybos nariais ir mums buvo pažadėta padėti. Kada tai įvyks, kol kas nežinom“, – prieš tris metus kalbėjo bendruomenės vadovė.

Medvalakės stotele naudojasi ir Gergždelių kaime įsikūrusių kelių didelių įmonių (UAB „Antrocelas“, UAB „Sauduva“) darbuotojai. Jie kiekvieną rytą važinėja į darbą iš Šiaulių ar Kužių. Jei ryte, sumokėjus iki Kuršėnų, vairuotojai išleisdavo žmones prie Gergždelių kelio, tai parvažiuoti vakare jau problema, nes latvių vežėjo autobusai prašvilpdavo pro šalį net nekreipdami dėmesio į stabdančius žmones. Nemažai šiose įmonėse dirbančiųjų gyvena Kuršėnuose. Todėl ir jiems kilo nepatogumų.

Grafike atstatė, o realybėje – šnipštas

Kilus Gergždelių gyventojų aistrų protrūkiui, Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vedėja Audronė Birutienė „Kuršėnų krašto žinioms“ tuomet sakė, kad į gyventojų nusiskundimus buvo reaguota operatyviai.

„Buvo priimtas sprendimas atstatyti Medvalakės stotelę. Tačiau ji dabar bus ne toje pačioje vietoje, kur buvo anksčiau. Negalime jų įrengti magistraliniame kelyje, nes nesutinka kelininkai. Su vežėjais apžiūrėjome vietas, kur galima įrengti stoteles Savivaldybei priklausančiuose keliuose“< – sakė vedėja.

Ir nors ji tuomet žadėjo įrengti stoteles iki rugpjūčio 21-osios, tačiau ir prabėgus trejiems metams jų ties Gergždeliais nėra, nes tam priešinasi ne tik magistralinį kelią prižiūrinti įmonė, bet ir Lietuvos automobilių kelių direkcija.

Savivaldybė raštu kreipėsi į tuometinę Valstybės įmonę „Šiaulių regiono keliai“. Rašte buvo prašoma kuo skubiau kelio pradžioje privažiavime prie Gergždelių nuo magistralinio kelio Šiauliai-Palanga ir nuovažoje nuo magistralinio kelio į buvusią benzino kolonėlę įrengti nurodomuosius ženklus stotelė.

Tačiau iš Valstybės įmonės „Šiaulių regiono keliai“ gautas atsakymas pribloškė. Atsakyme, kurį pasirašė direktoriaus pavaduotojas kelių priežiūrai Vytautas Mačiulis, treigiama: „…Valstybinės reikšmės magistraliniame kelyje A11 Šiauliai-Palanga autobusų stotelės suprojektuotos, jų įrengimo vietos, tankis, suderintos su atitinkamomis institucijomis, ir įrengtos vadovaujantis teisės aktų reikalavimais. Papildomai stotelių įrengimo galimybės nesvarstomos. Keičiant autobusų maršrutų tvarkaraščius prašome naudotis esamomis įrengtomis stotelėmis ir įrengta kelio infrastruktūra“.

Tačiau tokie atsakymai netenkino Gergždelių, Tylučių, Gaudžių, Medvalakės kaimų gyventojų.

Gergždelių kaimo bendruomenės pirmininkė, kuri kreipėsi raštu į tą pačią VĮ „Šiaulių regiono keliai“ ir į Susisiekimo ministeriją. Rašte nurodoma, jog minėtuose kaimuose gyvena 247 žmonės, yra besimokančio jaunimo. Rašte teigiama, jog nepatogumų patiria ir kaimo senjorai, kuriems eiti 2,5-3 kilometrus magistraliniu keliu yra sunku. Bendruomenės pirmininkė nurodo, kad nuo Gergždelių kaimo įvažiavimo į magistralinį kelią nėra net pažymėtos perėjos. Bendruomenės pirmininkė rašte nurodo, kad nepatogumų patiria ir dviejų įmonių darbuotojai, gyvenantys Šiauliuose, Kužiuose, Kuršėnuose.

Į bendruomenės raštą atsakė Lietuvos automobilių kelių direkcija. Laikinai einantis direktoriaus pavaduotojo pareigas Eduardas Grinaveckas savo rašte teigia, kad rengiama valstybinės reikšmės kelių, planuojamų remontuoti, atrankos metodika. Kelių direkcija renka informaciją apie pageidavimus.

Tačiau apie tai, kada bus įrengta stotelė 2017 metų gruodžio 27 dienos rašte net neužsimenama.

Ministras pažadais nesišvaistė

Praėjusią savaitę rajone su darbo vizitu lankantis susisiekimo ministrui Jaroslavui Narkevičiui apie tai kalbėta ir rajono Savivaldybėje vykusiame susitikime su rajono vadovais. Ministras apsilankė Gergždeliuose.

Dėl ilgai nespręstos problemos magistraliniame kelyje A11 Šiauliai-Palanga, ties privažiuojamuoju keliu į Gergždelių kaimą svečių laukė gausus būrys Gergždelių kaimo žmonių, kaime veikiančių įmonių darbuotojų. Jie seniai prašo įrengti sustojimo stotelę, kad autobusas saugiai galėtų sustoti ir išlaipinti bei įlaipinti keleivius, taip pat gyventojai nuogąstavo, kad jiems nesaugu pereiti dviejų juostų magistralinį kelią.

Ministras J. Narkevičius bei Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovas Remigijus Lipkevičius drauge su gyventojais svarstė įmanomus variantus.

Ministrui buvo parodyta nepažymėta kelio perėja, aiškinta, jog sankryžoje nėra jokio apšvietimo, todėl pereiti kelią pavojinga vaikams, kurie mokosi Kuršėnuose.

„Artėja laikas, kai vėlai auš ir anksti tems. Vaikams reikia eiti į mokyklą, o po būrelių ir kitų užsiėmimų temstant grįžti namo. Pavakare čia toks  judėjimas, kad net suaugusiems sunku pereiti kelią, o ką jau kalbėti apie vaikus“, – ministrui aiškino žmonės.

J. Narkevičius teigė, kad susipažinus su problema, bus ieškoma optimaliausių sprendimų. Gergždelių žmonės plojimais palydėjo dalykiškus pasiūlymus pateikusius svečius ir dabar lauks problemų sprendimo.

Apsilankė prie „perėjos-žudikės“ Kuršėnuose

Svečiai su aktyviausiais Kuršėnų gyventojais, seniūnaičiais, seniūnu Vytautu Gedmontu susitiko ties „perėja-žudike“ vadinamu magistralinio kelio A11 – Šiauliai- Palanga ruožu Ventos-Sodo gatvių sankryžoje. Gyventojai kalbėjo, jog jeigu tai būtų savivaldybės kelias, seniai būtų įrengta saugi reguliuojama perėja, tačiau magistralinio kelio šeimininkė yra Kelių direkcija.

Rajono meras Antanas Bezaras ministrui pasiūlė pažiūrėti, kaip įrengtus lėtėjimo kalnelius įveikia automobiliai. Ministro akivaizdoje nuo miesto centro atvažiavęs lengvasis automobilis lėtėjimo kalnelį įveikė net nestabdymas. Panašiai padarė ir iš paskos važiuojantys automobiliai.

Išvydęs tai, ministras pasivedėjo Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovą R. Lipkevičių į šoną ir kažką tyliai pasakė į ausį.

Numatyti konkretūs veiksmai dėl Kuršėnuose, Ventos ir Sodo gatvių sankryžoje įrengtos pavojingos perėjos sutvarkymo bei kitų perėjų tinkamo įrengimo Vytauto gatvėje.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovas R. Lipkevičius pasiūlė artimiausiu metu šioje perėjoje įrengti šviesoforą, kurį galėtų įjungti kelią norintys pereiti pėstieji. Į tai kuršėniškiai atsakė: „Mums tai jau buvo žadėta, tačiau praėjo beveik metai, o šviesoforo taip ir nėra“

Sutarta, jog artimiausiu metu bus priimti konkretūs sprendimai, o ne pažadai dėl šios perėjos saugumo įrenginių.

Ar sulauks Gergždelių gyventojai autobusų stotelės ir, ar atsiras šviesoforas pavojingoje perėjoje, parodys laikas.

Saulius JUŠKEVIČIUS

Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts