Šiaulių rajono savivaldybės biudžetas pravalgytas?

Paskutiniame Šiaulių rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo svarstytas svarbiausias klausimas – rajono biudžetas. Šiais metais Šiaulių rajono savivaldybės biudžeto suma kiek mažesnė – 47,5 mln. eurų, o jo dalybos jau posėdžio pradžioje šis klausimas sukėlė daug Tarybos narių aistrų.

Tarybos nariai negerbiami?

Tarybos narys J. Novogreckis piktinosi, jog  prieš tarybos posėdyje savivaldybės tinklapyje jau buvo paskelbta apie rajono biudžetą ir jo dalybas įvairioms sritims. „Kam tada reikėjo šį klausimą traukti į posėdžio darbotvarkę, jeigu jau viskas nuspręsta? Koks požiūris į mus, Tarybos narius, – jie negerbiami, su jais  nesiskaitoma“,-  sakė J. Novogreckis, vis pabrėždamas, jog savo kalbą jis „šaržuoja“. Kolegos Tarybos narį nuramino, jog savivaldybės tinklapyje buvo paskelbta bendra informacija apie biudžetą ir parašyta, kad  sumos įvairioms reikmėms bus patvirtintos pritarus Tarybai.

Sumos mažėja

Šiais metais Šiaulių rajono savivaldybėje mažės kompensacijos bei skiriamo sumos kai kurioms sritims: 50 tūkst. eurų sumažinta kompensacija nuostolingiems viešojo transporto maršrutams padengti, 100 tūkst eurų mažėja lėšos, skirtos melioracijai.  Tarybos narys A. Grubliauskas suabejojo, ar seniūnijose nekils problemų dėl melioracijos sumažinus jai skirtą sumą. Gal problemas padės išspręsti 127 tūkst. eurų, skirti rajono savivaldybės.

Kodėl sumažėjo biudžetas?

Svarstant biudžeto klausimą, Tarybos nariui V. Motiejūnui iškilo klausimas, kodėl biudžetas sumažėjo. „2020 metais rajono biudžetas buvo 54 milijonai eurų, 2021 m. – 47,5 milijonai. Biudžetas susitraukė 7 milijonais. Tai reikšminga suma, kas buvo padaryta už tą pinigų sumą?“,- Finansų skyriaus vedėjos R. Balčiuvienės klausė Tarybos narys.

„Valstybės lėšų dėl Covid-19 pandemijos buvo gauta daugiau – 3,8 mln. eurų. Papildomų lėšų buvo skirta S. Anglickio mokyklos sporto aikštyno rekonstrukcijai, daugiau lėšų skirta bibliotekai. Šiuo metu mažėja valstybės deleguotų funkcijų, dotacijų mažėja 6 mln. 700 eurų,  tačiau čia tik pradinis biudžetas“,- sakė vedėja.

Kaip bandoma prikelti verslą?

Tarybos narys S. Strelcovas domėjosi, kokios priemonės numatytos  bandant „ant kojų“ prikelti verslą.
Pasak R. Balčiuvienės, visada yra galimybė tikslinti rajono biudžetą, tačiau šiuo metu savivaldybė didelės įtakos verslo skatinimui neturi – biudžete numatyta tik 20 tūkst. eurų smulkaus ir vidutinio verslo rėmimui. Prie rajono ekonomikos skatinimo prisideda ir investiciniai projektai.
Tarybos narys J. Novogreckis domėjosi, ką šiuo metu rajonas galėtų pasiūlyti investuotojams.
„Verslo plėtrą galima įtakoti per mokesčių politiką. Rajonas prisidėjo prie kelio įrengimo nuo Kairių į Šiaulių ekonominę zoną. Daugėlių pramoniniame rajone bus suformuoti sklypai ir pateikti privatizavimui, formuojamos gatvės. Verslininkams teikiama specialistų pagalba“,- į klausimą atsakė Turto valdymo skyriaus vedėjas A. Budrys.

Yra kuo pasidžiaugti

Aptarus rajono biudžetą, Biudžeto, finansų ir valdymo komiteto pirmininkas A. Grubliauskas pasidžiaugė, jog pirminiame variante biudžetas net didesni nei buvo – tiesa, praėjusiais metais nemažai lėšų skyrė Vyriausybė, o šiemet neaišku, kaip bus. „Džiugu, kad buvo atkreiptas dėmesys į ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo problemą. Šiaulių rajone tik 60,5 proc. ikimokyklinukų galėjo gauti ugdymo paslaugas, kai tuo tarpu šalies vidurkis – 74,2 proc. Ginkūnuose pastatytas priestatas, taip trijų modelių darželiai padės išspręsti ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo problemą“,- sakė Tarybos narys.

Biudžetą palaikė ne visi Tarybos nariai

Biudžeto dalybos sulaukė ir nemažos Tarybos narių kritikos. „Svarstome svarbiausią rajonui dokumentą. Rajone nedarbas didėja, gyventojų mažėja, susiduriama su tiesioginių investicijų bei pavėžėjimo problemomis. Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pastabos dėl biudžeto tos pačios, kaip ir 2020 metais – neteisingas lėšų paskirstymas, nesprendžiamos ar mažai sprendžiamos problemos. Lėšos iš vienos eilutės perdedamos į kitą – vadinasi, neapsisprendžiama, kokį objektą tvarkyti. Rajono biudžetas pravalgytas arba sudėtas į betoną – jis 7 mln. eurų mažesnis, tačiau problemos išliko tos pačios. Taip skirstant biudžetą gyventojų dar sumažės. Pavyzdžiui, investavome į Raudėnų mokyklą ir ten nebeliko vaikų, o kur reikėjo statyti, statoma nebuvo. 70 proc. biudžeto lėšų   paskirstyta viena kryptimi, o kitoms – tik 30 proc. Reikėtų skatinti švietimo įstaigų plėtrą į priemiestį,  gatvių  apšvietimą  gerinti per viešą ir privačią partnerystę. Taip pat būtina į Šiaulių rajoną pritraukti tiesioginių investicijų. Štai prie Dargaičių yra zoologijos sodas, prie kurio nėra kelio, o jį nutiesus būtų skatinamas smulkusis verslas, sutvarkius Sutkūnų ir Joniškio kelią vėl ateitų lėšos. Mūsų frakcija šiam biudžetui nepritaria ir balsavimo metu susilaikys“,- sakė šios frakcijos seniūnas V. Motiejūnas. Tiesa, jis padėkojo savivaldybės administracijai, skyrusiai 40 tūkst. eurų Laisvės paminklo sutvarkymui.

Tarybos narys A. Gaubas pageidavo, jog ateityje biudžete būtų daugiau dėmesio skiriama socialinei ir sveikatos apsaugai – nors lėšos šiai sričiai ir didėja 1,5 proc., Tarybos nario nuomone, tokia suma nepakankama ir yra dar daug kur tobulėti.

Darbo partijos atstovė I. Venciuvienė taip pat biudžetui nepagailėjo kritikos: „Biudžetas ne visai tinkamas, nenumatyta priemonių ekonomikai plėtoti, verslui bei turizmui skatinti. Neasfaltuoti keliai, nepagerintas vanduo tikrai nepritrauks daugiau gyventojų į rajoną“.

Kad ir sulaukęs nemažai tarybos narių kritikos, Šiaulių rajono savivaldybės biudžetas 2021 metams vis dėlto buvo patvirtintas – už balsavo 13 Tarybos narių, 8 Tarybos nariai balsavo prieš.

Rajono meras A. Bezaras išreiškė viltį, jog Tarybos nariai konservatoriai padės gauti rajonui lėšų iš vyriausybės  ir esamos problemos bus išspręstos.

Agnė Dapkutė

Total
0
Dalinasi
Related Posts