Savivaldybės archyvo patalpų nuoma – Kontrolės komiteto akiratyje

Posėdžiavęs Šiaulių rajono savivaldybės Kontrolės komitetas svarstė vykdytos nuomos konkurso patalpoms Vilniaus g.3, Kuršėnuose tvarką. Kaip žinia, šiuo metu šiame pastate yra įsikūręs Šiaulių rajono savivaldybės archyvas.
Kontrolės komitetą domino su archyvo patalpų nuomą susiję klausimai, į kuriuos atsakymus  pateikė Šiaulių rajono savivaldybės administracija.
Kontrolės komitetą domino, ar buvo skelbiama apklausa – konkursas dėl paieškos Šiaulių rajone.
Paaiškėjo, kad nuomos konkurso komisija patalpų nuomai posėdyje  pasirinko neskelbiamų derybų būdą. Šio būdo pasirinkimą lėmė tai, kad nuomojamas pastatas yra Kuršėnų centrinėje miesto dalyje, patogus susisiekimas gyventojams, lygiaverčių pastatų miesto centrinėje dalyje nėra, nereikia keisti pastato paskirties.
Archyvo patalpose buvo atliktas paprastasis remontas, pritaikant patalpas specifinei archyvo veiklai, pagal rangovų pateiktą specifikaciją.  Rangovui – UAB „Eganta“ už atliktus darbus buvo sumokėta 62059,69 eurai su PVM.
Taip pat Kontrolės komitetas domėjosi, koks mėnesio mokestis už energiją ir komunalines paslaugas su nuomos mokesčiu  mokamas  archyvo išlaikymui.
Administracija atsakė, kad mėnesio mokestis už energiją priklauso nuo metų laikotarpio, nes patalpos šildomos elektra. 2019 m. balandžio mėnesio sąskaita buvo 715,84 eurai su PVM, birželio mėnesio sąskaita 428,09 eurai. Archyvinių dokumentų tvarkymas, valstybės deleguota funkcija savivaldybei, išlaidos archyvo išlaikymui apmokamos iš deleguotos funkcijos finansavimo, savivaldybės lėšomis apmokama patalpų nuoma – 363 eurai per mėnesį.
Archyvo patalpos apdraustos nuo 2019 m. rugsėjo 13 d. iki 2020 metų rugsėjo 12 dienos, draudimo įmoka – 114,89 eurai.
Klausimų daugiau nei atsakymų?
Perskaičius Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus G. Karklelio atsakymus Kontrolės komitetui, iškyla daug klausimų: kodėl patalpos šildomos elektra, kodėl jas reikia nuomotis, jeigu tame pačiame pastate savivaldybė turi nuosavas patalpas, kurių plotas – 1185 kv. metrai? Ar ne per brangiai archyvo patalpų nuoma atseina rajono biudžetui?
Šiuos klausimus paprašėme pakomentuoti Tarybos nario, Kontrolės komiteto nario K. Lukšo.
Neūkiškumas tiesiog bado akis
Pasak Tarybos nario K. Lukšo, su archyvo patalpų šildymu yra padaryta didžiausia nesąmonė: „Archyvo patalpos šildomos elektra, kai aplinkiniai pastatai bei gyvenamieji namai yra prisijungę prie centralizuoto šildymo. Šildymas elektra – pats brangiausias. Kol kas už patalpų nuomą sumokama 363 eurai, tačiau žiemą kainą gali išaugti iki tūkstančio eurų – juk archyvo patalpas reikia šildyti. Su šildymu padaryta nesąmonė, tačiau to nenorima pripažinti“.
Dėl patalpų nuomos komisija privalėjo kreiptis į Tarybą
Pasak K. Lukšo  buvo nusižengta ir dėl archyvo patalpų nuomos tvarkos. Kadangi turtas priklauso Tarybai, ji turi priimti sprendimus. „Viskas iš pradžių buvo padaryta tvarkingai: buvo sudaryta komisija dėl archyvo patalpų nuomos, rastos tinkamos patalpos, kurios atitinka archyvo reikalavimus. Komisija priėmė sprendimą, kad galima nuomotis patalpas iš vienintelio šaltinio ir atidavė jį administracijos direktoriui. Administracijos direktorius turėjo ateiti į Tarybą su projektu, kad patalpos savivaldybės archyvui būtų nuomojamos iš „Lietuvos pašto“. Manau, kad šią situaciją išsiaiškins Valstybės kontrolė.  Beje, patalpos iš „Lietuvos pašto“ savivaldybės archyvui išsinuomotos 10 metų su teise išsipirkti“,- sakė politikas.
Gražaus ir sutvarkyto pastato vizija nuplaukė…
Pastatas, kuriame dabar yra įsikūręs paštas bei  savivaldybės archyvas, yra pačiame Kuršėnų miesto centre, prie pat Ivinskio aikštės. „2014 m. buvo jau  pateikta vizualizacija, kad šiame pastate įsikurs biblioteka, „Lietuvos paštas“ buvo sutikęs savo dalį parduoti savivaldybei, tad būtume turėję gražų pastatą pačiame Kuršėnų centre. Dabar to gražaus pastato vizija nuplaukė – biblioteka bus R. Karbauskio dovanotame pastate, kuris mokesčių mokėtojams kainuos 1,5 milijoną eurų“,- situaciją pakomentavo politikas.
Kam nuomotis patalpas, kai yra nuosavos?
Kaip jau buvo minėta, pastate, esančiame Kuršėnuose, Vilniaus g. 3, savo patalpas (1185 kvadratų) turi ir Šiaulių rajono savivaldybė. Tad kyla logiškas klausimas – kam reikėjo nuomotis patalpas archyvui iš „Lietuvos pašto“, jeigu yra nuosavos? „Į šį klausimą aš negaliu atsakyti. Nežinau, kodėl nebuvo remontuotos ne savo, o svetimos patalpos. Kai buvo kalbama apie viso pastato sutvarkymą, siūliau šį centre esantį pastatą pritaikyti  kitoms savivaldybės administracijai reikalingoms patalpoms. Mano pasiūlymas mero A. Bezaro  buvo atmestas, nes jis neva neatitinka vietos savivaldos įstatymo ir Kuršėnų miesto bendrojo plano – ten yra komercinės paskirties patalpos. Tada klausiau, kas yra paštas – pasirodo, tai  visuomeninis pastatas. Šiuo metu dominuojantis daiktas – paštas, nes savivaldybės patalpos dar neįrengtos. Kad savivaldybės patalpos būtų tinkamos archyvui,  reikia įdėti pinigėlių, bet tai yra mūsų patalpos, nebereikėtų nuomotis. Kiek žinau, savivaldybė tariasi su „Lietuvos paštu“ dėl patalpų pirkimo. Iš tikro daroma nesąmonė – savivaldybė savo patalpas su žeme aukcione pardavinėja už kiek daugiau nei 11 tūkst. eurų, o žada pirkti svetimas“,-  sakė K. Lukšas.

Pasak politiko, Šiaulių rajono mero mėgiamas posakis yra „Ūkiškai ir nuoširdžiai“, tačiau šiuo atveju su savivaldybės archyvo patalpų nuoma pasielgta tikrai ne ūkiškai.

Auksė Jasilionienė

Total
1
Dalinasi
Related Posts