Renginiai, skirti L. Ivinskiui pagerbti

Kuršėnai –  daugelio įžymių Lietuvos  žmonių tėviškė ar net amžino poilsio vieta. Čia, mieste prie Ventos, savo paskutinius gyvenimo metus praleido ir švietėjas, leidėjas, publicistas, tautosakos rinkėjas, botanikas, leksikografas, išradėjas, poetas ir vertėjas, pirmojo lietuviško kalendoriaus sudarytojas Laurynas Ivinskis, kurio 210 gimimo metines šiais metais ir minime. Tradiciškai savo mokykloje prieš prasidedant mokinių atostogoms savaitę skiriame Laurynui Ivinskiui ir jo darbams prisiminti. Taip atiduodame skolą kalendorių sudarytojui už  jo veiklą.

Taigi skola… Ji lydėjo Lauryną Ivinskį visą gyvenimą. Skolos paženklintas ir  jo pirmasis 1846-ųjų metų kalendorius, kuriam išleisti L. Ivinskis pinigų neturėjo – teko skolintis iš  Rietavo kunigaikščio I. Oginskio. Šis paskolino 60 rublių. Už skolą Laurynas Ivinskis kunigaikščiui atidavė 200 kalendorių, o I. Oginskis  juos išplatino  dvaruose. Nuo tada kalendorius vartė ir skaitė beveik visa Lietuva. Kalendoriais naudojamės ir šiandien. Jie kiekvienų namų buitinio ir kultūrinio gyvenimo dalis.

Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos bendruomenės skola l. Ivinskiui

Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos bendruomenė  lietuviško kalendoriaus sudarytojui vis dar  jaučiasi skolinga, o geriausias būdas ją grąžinti – ne tik  neužmiršti L. Ivinskio amžino poilsio vietos Kuršėnų m. senosiose kapinėse,  bet ir  studijuoti jo gyvenimą, veiklą, bandyti įvairiais būdais ir priemonėmis saugoti  atminimą. Dar Jonas Basanavičius „Aušroje“ 1883 m. rašė: „ Duok, Viešpatie, kad atsirastų  šimtai tokių Lietuvos mylėtojų ir tokių garbingų darbininkų, koksai yra buvęs a.a. Ivinskis“. Puoselėjant  L. Ivinskio atminimą, 1993 m. Kuršėnuose buvusi 4 –oji vidurinė mokykla pavadinta šio šviesuolio vardu, o   nuo 1998 m. mokykla vadinama Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija. Taip pat mieste turime L. Ivinskio  garbei pavadintą aikštę,  gatvę, premiją už geriausią Metų kalendorių, o savo  mokykloje renkame Garbės ivinskietį.

Kadangi L. Ivinskio pažiūros buvo pažangios ir demokratiškos, o jo charakterio bruožai – darbštumas, atkaklumas, savarankiškumas, nesavanaudiškumas – leido jam pasiekti puikių rezultatų įvairiose mokslo srityse (gamtos, kalbos, tautosakos, botanikos, fizikos), tai mokytis iš pirmojo lietuviško kalendoriaus sudarytojo gali ir dabartiniai mūsų gimnazijos mokiniai. Tad kaip šis liaudies švietėjas „kalbasi“ su šiandienos gimnazistais? 

Domėdamiesi L. Ivinskio gyvenimu ir veikla,  gimnazistai gali pasimokyti išsiugdyti ir minėtus pirmojo lietuviško kalendoriaus sudarytojo charakterio bruožus, gilindamiesi į jo veiklą, darbus. Mūsų gimnazistai mokyklos muziejuje yra supažindinami ne tik su pirmojo kalendoriaus sudarytojo gyvenimu ir darbais, bet ir skatinami rinkti kalendorius ir juos dovanoti muziejui, ieškoti ir atrasti save taip, kaip tai darė pats L. Ivinskis. Be to,  mokiniai ir mokytojai  ne tik dalyvauja ar organizuoja įvairias veiklas, skirtas L. Ivinskiui, bet yra ir  aktyvūs Kuršėnuose organizuojamų švenčių, renginių dalyviai. Atsidėkodami Laurynui Ivinskiui už jo triūsą, šiais mokslo metais ir vėl tradiciškai savaitę  prieš mokinių atostogas skyrėme L. Ivinskiui ir jo darbams.  Tą savaitę, nors šalyje buvo paskelbta ekstremali situacija, gimnazistai kartu su mokytojais keliavo L. Ivinskio gyvenimo ir kūrybos keliais,  dalyvavo viktorinoje ir taip pasitikrino savo žinias apie kalendorių sudarytoją, rašė dailyraštį  – juk L. Ivinskis buvo mokytojas,  rašęs kaligrafiškai.  Be to, gimnazijos muziejuje, vartydami jo darbus ir  rudenėjančiu keliu skubėdami į Kuršėnų kalendorių muziejų, susitikdami su muziejaus  įkūrėja Sigita Lukiene, žiūrėdami filmuką apie L. Ivinskio pėdsakus Kuršėnuose,  mokiniai ne tik pagilino savo žinias, bet  ir neleido užmarščiai užkloti L. Ivinskio atminų. Tik gaila, kad šiuo metu nebuvo įteikiama L. Ivinskio premija už geriausią Metų kalendorių, tad  mokiniai ir mokytojai negalėjo dalyvauti tradicinėje šventėje.

Žodžiu,  ir be šio renginio veiklų buvo daug.                                                                                                 

,,Gražyraščio“ konkursas

 Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos bendruomenė aktyviai dalyvavo ,,Gražyraščio“ konkurse.  400 gimnazijos bendruomenės narių – mokinių, mokytojų ir  tėvų – rašė dailyraštį, lėtai nubraukdami ne vieną kantrumo, tikslumo reikalaujantį brūkšnelį,  bandydami taisyklingai jungti raideles. 1-2 G klasių grupėje gražaraštėmis pripažintos  penkios gimnazistės. Padėkos raštai bus įteikti  pirmosios vietos laimėtojai Austėjai Skiotytei, 1GD kl. mokinei, antrųjų  vietų laimėtojoms- Lidijai Terechovai (1GB kl.) ir Arūnei Dunauskytei (2GC kl.),  trečiųjų vietų laimėtojoms- Vytautei Kumžaitei (1GA kl.) ir  Agnei Tamašauskaitei (1GB kl.).

3- 4 kl. grupėje, komisijos nuomone,  gražiarašte skelbiama  Milanta Timonytė, 3GB kl. mokinė, antrosios vietos paskirtos dviem gimnazistėms – Ramintai Kontautaitei (4GD kl.) ir Emai Stonytei (3GC kl.),  trečiosios – Egidijai Balsevičiūtei (4GA kl.) ir  Gabijai Eigirdaitei (3GA kl.). Nors kaligrafiškai užrašyti tekstą nėra lengva, bet gimnazijos darbuotojai irgi buvo aktyvūs  ,,Gražyraščio“  konkurse. Dailyraštį rašė vokiečių kalbos Vilma Žukauskienė,  biologijos mokytoja Inga Tarasevičienė, rusų k. mokytoja Sigita Razminienė,  bibliotekos vedėja Laimutė Žukauskienė, lituanistės Vita Šventickienė ir Jolanta Reimerienė, istorijos mokytoja Roma Mickutė, biologijos ir chemijos mokytoja Laima Jonušaitė, anglų k. mokytojos Tatjana Kriliuvienė ir Nijolė Jankauskienė, matematikos mokytoja Vitalija Šukienė, tikybos mokytoja Aušra Nemunaitė – Makarevičienė,  kūno kultūros mokytoja Jurgita Butnorienė, sekretorė Daiva Ambražienė. Gražiaraštėmis pripažintos mokytojos Jurgita Butnorienė, Jolanta Reimerienė ir  Vita Šventickienė.

Gražiai rašo ne tik mokiniai ir mokytojai, bet ir tėveliai. Gražiaraštėmis skelbiamos mokinių mamos Laimutė Rudžinskienė – Austėjos ir Lukrecijos Skiotyčių motina –  ir  Miglė Puzarienė – dešimtokų Arvydo ir Vytauto Puzarų motina. Ypač malonu, kad  laureatėmis skelbiamos dvi šeimos narės- mama Laimutė Rudžinskienė ir dukra Austėja Skiotytė.

Konkurso dalyvių darbus vertinimo  gimnazijos direktorius Albinas Jokubauskas, mokytoja, Kuršėnų kalendorių įkūrėja Sigita Lukienė,  dailės mokytojos Alina Gricienė ir Žyginta Ivanavičienė.

Mokytoja Raimonda Rumbinaitė

Total
0
Dalinasi
Related Posts