Rajono mokytojai neskuba trenkti durimis 

Nors iki rugsėjo pabaigos liko kelios dienos, tačiau dar ne visose rajono mokyklose pedagogai yra pasirašę naujas etatinio apmokėjimo darbo sutartis. Tačiau mokytojai apytikriai žino, kaip keisis jų atlyginimas ir trenkti durimis neskuba. Tačiau kai kurios šalies mokytojus vienijančios profsąjungos teigia, jog kai kuriose šalies mokyklose mokytojai masiškai išeina iš darbo.

 

Atlyginimai keisis ne dėl naujo apmokėjimo

Pasak rajono Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Jovitos Šertvytienės, Švietimo ir mokslo ministerija dotacijų rajonams kol kas dar nepaskirstė, todėl tiksliai dar nežinoma kokios dotacijos lėšos pasieks rajoną, nes mokinių, nors ir nežymiai, tačiau sumažėjo.

„Dar ne visos mokyklos šalyje pateikė registrui duomenis, todėl yra šiokia tokia nežinomybė, tačiau mes tikimės, kad iki atlyginimų mokėjimo dienos dotacija pasieks rajoną. Mūsų rajono mokyklos jau seniai atidavė visus duomenis. Mes žinome kiek mums reikės lėšų, tačiau nežinome, kiek gausime“, – aiškino vedėja.

Pasak J. Šertvytienės, algos mokytojams keisis, tačiau tikrai ne dėl etatinio apmokėjimo.

„Kuršėnų S. Anglickio pagrindinėje mokykloje šiemet neformuota devinta klasė, Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokykloje neliko dešimtos, o Gilvyčių mokykloje bei Verbūnų mokykloje-daugiafunkciame centre – devintų ir dešimtų klasių. Tai buvo pagrindinės priežastys dėl kurių galėjo keistis pedagogų atlyginimai šiose mokymo įstaigose“, – teigė vedėja.

Jos žodžiais, Savivaldybės juristai paruošė naujos sutarties šabloną, todėl pačioms mokykloms nereikėjo išradinėti dviračio.

„Kol kas nesulaukta didelių nusiskundimų dėl etatinio apmokėjimo ir sutarčių pasirašymo. Į skyrių buvo kreipęsi kelių mokyklų mokytojai, tačiau problemas pavyko išsiaiškinti vietoje. Aiškėja, jog informacijos apie etatinį apmokėjimą trūksta, todėl mokykloms teko kviestis ir konsultantus iš ministerijos“, – aiškino ji.

Vedėja užsiminė, jog rajone yra ir pedagogų, kurie dirba keliose mokyklose, nes mažėjant mokinių, mažėja ir pamokų skaičius.

Derinama su kiekvienu pedagogu

Meškuičių gimnazija rajone laikoma lakmuso popierėliu. Šios mokymo įstaigos pedagogai „žodžio į vatą nevynioja“. Iškilusias problemas paviešina visiems ir atvirai.

Meškuičių gimnazijos direktorės pareigas laikinai einanti Sigita Užkuraitienė sakė, jog naujų darbo sutarčių dar nėra pasirašę keletas darbuotojų, tačiau tai tik techninis klausimas ir dar šią savaitę bus pasirašytos visos sutartys.

„Nors dar ir visi nėra pasirašę sutarčių, tačiau atlyginimai bus išmokėti laiku. Pas mus nedidelė mokykla, mokinių nėra daug, todėl ir mokykloje tėra patvirtinta tik 18,44 etato. Atlyginimai mokytojams tikrai nemažėjo, o kiek padidėjo paaiškės spalio mėnesį“, – sakė laikinai mokyklai vadovaujanti direktorė.

Ji tvirtino, jog buvo neaiškumų dėl kai kurių pedagogų darbo apmokėjimo, todėl vyko pedagogų pasitarimai, kviesti ministerijos konsultantai.

Šiaulių švietimo profesinių sąjungų susivienijimo atstovė mokykloje Indrė Antulienė sakė, jog šiuo metu nusiskundimų nebuvo.

„Direktorė su kiekvienu mokytoju apmokėjimą derino atskirai. Nors dėl mažėjančio mokinių skaičiaus pats etatas mažėjo, tačiau piniginė išraiška bus matoma tik po pirmos algos“, – teigė ji.

Tokio apmokėjimo reikėjo seniai

Šiaulių švietimo profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė Rasa Jasmontienė sakė, jog pedagogai kol kas iš mokyklų nebėga, nors ir ne visose mokyklose naujas darbo sutartis pasirašė visi pedagogai.

„Mūsų susivienijimui priklauso tik kelios rajono mokyklos. Nusiskundimų dėl etatinio apmokėjimo kol kas nebuvo. Visi laukia pirmos algos. Neteko girdėti, jog dėl etatinio darbo apmokėjimo būtų iš darbo išėjęs bent vienas pedagogas. Mes jau senokai reikalavome, kad už papildomus darbus mokytojams būtų apmokama. Tik taip galima parodyti, kiek mokytojams yra užkrauta papildomų darbų. Vyko ilgos ir sunkios derybos su ministerija kol pavyko sutarti dėl apmokėjimo už papildomus darbus bendruomenėje. Šiuo metu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas aiškina, jog šioje apmokėjimo tvarkoje daug neaiškumų, tačiau kas trukdė šios profsąjungos atstovams dalyvauti pasitarimuose, kai buvo svarstomas etatinio apmokėjimo klausimas“, – teigė ji.

Pasak Šiaulių švietimo profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkės, nors ir yra mokyklų, kurios nesutaria dėl apmokėjimo, tačiau vyksta dialogas ir pedagogai tikrai atlyginimus gaus laiku.

„Jei bus dar nežinoma galutinė papildomų lėšų suma, atlyginimai bus skaičiuojami po senovei, o nesumokėta suma bus grąžinta vėliau“, – aiškino ji.

Sumaištis ar perspėjimas

Savaitės pradžioje viešoje erdvėje pasklido informacija, kad derybos dėl darbo užmokesčio dar tęsiasi ir dešimtyje procentų šalies mokyklų pedagogai sunerimę, kad algų gali laiku nesulaukti.

Pedagogai aiškino, jog neatitikimų rasta ir skaičiuoklėje. Pradinėms klasėms už 23 valandas – 0,96 etato, o pagal lentelę suskaičiavus visus duomenis išeina 1,14 etato. Pedagogų nuomone, šis etatinio apmokėjimo modelis yra vienos nakties darbas.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas viešoje erdvėje paskelbė, jog sumaištis dar tęsiasi ir mokyklas palieka po du, po penkis, po septynis pedagogus.

A. Navickas teigė, kad reformos sąmyšio neatlaikę mokytojai nusprendžia tiesiog ieškotis kito darbo.

„Tai neretas reiškinys. Yra tokių atvejų, kad kai suserga mokytojas, neberanda, kuo jį pakeisti“, – tvirtino jis.

  1. Navickas svarstė, kad greičiausiai visi sutikę ir pasirašę ant tų vadinamų baltų lapų, kur buvo pasiūlyta keisti darbo sąlygas ir tiesiog nenurodyti konkretūs dalykai.

„Reikia išgryninti, kiek bus mokama už renginius, įvairius posėdžius, pasitarimus, konsultacijas. Tai nėra lengva, tai sakėme ir prieš įvedant sistemą“, – teigė jis.

Saulius JUŠKEVIČIUS

Total
0
Dalinasi
Related Posts