Rajono medikai pasiruošę artėjančiai gripo epidemijai

Šių metų pirmąją savaitę sergančiųjų gripu skaičius truputį padidėjo. Užregistruota ir pirmoji mirtis nuo gripo. Mūsų rajone kol kas nėra ko nerimauti, tačiau medikai pasiruošę ekstremaliam atvejui – artėjančiai gripo epidemijai

Sergančių daugėja

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) praneša, kad Lietuvoje praėjusią savaitę (2019 m. gruodžio 30 d.-2020 m. sausio 5 d.) bendras sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis šiek tiek padidėjo lyginant su ankstesne savaite, gripo atvejų toliau pamažu daugėja.

Bendras sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis Lietuvoje praėjusią savaitę siekė 43 atvejus 10 tūkstančių gyventojų (ankstesniąją savaitę – 31 atvejį 10 tūkstančių gyventojų). NVSC duomenimis, pernai tuo pačiu metu (1-ąją metų savaitę) bendras Lietuvos gyventojų sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo didesnis – 69,7 atvejo 10 tūkstančių gyventojų.

Praėjusią savaitę šalyje gripu susirgo 221 asmuo, ankstesniąją savaitę – 178. Pirmąją šių metų savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines paguldyti 32 asmenys, tarp jų 24 vaikai, vienas asmuo buvo gydomas Intensyvios terapijos skyriuje.

Apskrityje daugiausia serga šiauliečiai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) praneša, kad Šiaulių apskrityje gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) sirgo 1052 žmonės, iš jų 539 – asmenys iki 17 metų amžiaus. Bendras sergamumas siekė 40,21 atvejo 10 tūkstančių gyventojų.

Daugiausia sergančiųjų užregistruota Šiaulių mieste – 721, iš jų 358 – asmenys iki 17 metų, o bendras sergamumas siekė 71,57 atvejo 10 tūkstančių gyventojų.

Mažiausias sergamumas gripu ir ŪVKTI buvo Pakruojo rajone. Čia nebuvo užregistruota nė vieno gripo atvejo, o ŪVKTI sirgo 17 asmenų, iš jų 16 – asmenys iki 17 metų. Bendras sergamumas – 9,04 atvejo 10 tūkstančių gyventojų.

Mūsų rajone taip pat nebuvo užregistruota nė vieno gripo atvejo. ŪVKTI sirgo 54 žmonės, iš kurių –30 vaikų iki 17 metų.

Be Pakruojo ir mūsų rajonų nė vieno gripo atvejo neužregistruota ir Radviliškio rajone. Tačiau čia ŪVKTI sirgo 120 žmonių, iš jų 63 – vaikai iki 17 metų, o bendras sergamumas – 34,11 atvejo 10 tūkstančių gyventojų. Nors bendras sergamumas šiame rajone mažesnis negu apskrities vidurkis, tačiau daugiau už radviliškiečius sergančiųjų tik Šiauliuose.

Rajonas pasiruošęs kovai su gripu

Kol sergamumas nėra labai didelis, labai svarbu, kad kuo daugiau žmonių pasiskiepytų. Dėl skiepų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Šiaulių rajono Pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Vilma Plaušinaitienė sakė, kad buvo gauta 1146 vienetai vakcinų. Šią savaitę dar turima 36 vienetai vakcinos, todėl esant poreikiui dar galima pasiskiepyti nuo gripo. Šiais metais paskiepyti 1110 žmonių, iš jų nemokama vakcina paskiepyti 1013 žmonių, patenkančių į tikslinę grupę. Tarp pasiskiepijusių yra ir 55 medicinos darbuotojai.

Pasak direktorės, galimai artėjančiai gripo epidemijai rajone pasiruošta. Yra sukauptos asmeninių apsaugos priemonių atsargos – kvėpavimo takų apsaugai nuo ūmios virusinės kvėpavimo takų infekcijos, chirurginių kaukių, specialios aprangos. Gydytojai pasiruošę užtikrinti ambulatorinių paslaugų teikimą pacientų namuose, esant reikalui bus padidintas registratūros darbuotojų skaičius. Prasidėjus gripo epidemijai ar padaugėjus ŪVKTI susirgimų bus pertvarkyti pacientų srautai Kuršėnų poliklinikoje – karščiuojantys pacientai bus priimami atskirai nuo kitų pacientų.

Šiaulių rajono Pirminės sveikatos priežiūros centro Kuršėnų poliklinikos medikai pataria, kad saugantis nuo gripo būtina dažnai plauti rankas, neplautomis rankomis vengti liesti veidą, akis, nesilankyti masinėse žmonių susibūrimo vietose, gerai vėdinti patalpas, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo higienos, valgyti daugiau žalių daržovių, o prasidėjus gripo epidemijai, būnant viešoje vietoje patartina dėvėti medicininę kaukę.

Patikimiausia apsauga – skiepai

Gripas – tai ūmi, virusų sukelta kvėpavimo takų infekcija, pasireiškianti karščiavimu, sausu kosuliu, gerklės, galvos ir raumenų skausmu, nuovargiu ir silpnumu. Gripo virusas plinta lašeliniu būdu per orą. Čiaudint ar kosint susidarantys lašeliai patenka ant viršutinių kvėpavimo takų gleivinės. Užkratas taip pat gali būti perduodamas per kontaktą su kvėpavimo takų išskyromis (pvz., liečiant daiktus arba paviršius, kuriuose yra virusas, ir po to liečiant savo akis, nosį ar burną). Apskaičiuota, kad vienas gripu sergantis žmogus gali užkrėsti keturis asmenis. Todėl susirgus rekomenduojama vengti žmonių susibūrimo vietų, likti namuose ir laikytis gydytojų nurodymų.

Kiekvieno gripo sezono metu cirkuliuoja ne vienas, o keli skirtingi gripo virusai (A ir B tipų). Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) atkreipia dėmesį, kad persirgus imunitetas susidaro tik konkrečiam persirgtam gripo viruso tipui, todėl išlieka tikimybė užsikrėsti kito tipo gripu. Kiekvienais metais kuriama nauja sezoninio gripo vakcina, atsižvelgiant į cirkuliuojančius virusų tipus ir potipius. 2019–2020 metų gripo sezono vakcinos skirtos apsaugoti nuo A (H1N1), A (H3N2), ir dviejų B tipo virusų, todėl pasiskiepijus susidaro imunitetas abiejų tipų gripui.

Skiepytis dar nevėlu

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienais metais šaltuoju metų laiku prasideda gripo sezonas. Didžiausias sergamumas paprastai būna sausio–kovo mėnesiais. Kiekvienais metais Lietuvoje gripu suserga nuo 40 iki 60 tūkstančių gyventojų. Ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis gripo sezono metu perserga net iki 800 tūkstančių gyventojų. Dažniau serga vaikai.

Vieni gripu perserga palyginti lengvai, kitiems išsivysto sunkios komplikacijos. Gripas pavojingiausias 65 metų ir vyresniems asmenims, nėščiosioms (nes gali užsikrėsti ir kūdikis), socialinių globos įstaigų gyventojams, lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims, sveikatos priežiūros darbuotojams. Visi jie nuo gripo skiepijami valstybės lėšomis.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad efektyviausia apsauga nuo gripo yra skiepai. Gripo vakcina šimtu procentų neapsaugo nuo užsikrėtimo virusu, tačiau pasiskiepiję gripu perserga lengviau. Komplikacijų pasiskiepijus taip pat gali nepavykti išvengti, bet jos bus lengvesnės. Tačiau svarbiausia, kad gripo vakcina mažina mirties nuo gripo riziką, kurių, deja, nepavyksta išvengti kiekvieną gripo sezoną. Pernai nuo gripo mirė 26 asmenys, vidutinis mirusiųjų amžius buvo 60 metų.

Šiemet jau gautas pirmas pranešimas apie nuo gripo mirusį 53 metų asmenį. Šiuo metu vykdomas epidemiologinis tyrimas. Pirminiais duomenimis, asmuo nebuvo skiepytas nuo gripo.

„Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) medikai pasiruošę artėjančiai gripo epidemijai, o norintys gali pasiskiepyti, nes vakcinos dar yra“, – sakė rajono PSPC direktorė Vilma Plaušinaitienė.  Paskelbus gripo epidemiją ir daugėjant sergančiųjų, Kuršėnų poliklinikos karščiuojantys pacientai bus priimami atskirai nuo kitų ligonių.  

Efektyviausia apsauga nuo gripo yra skiepai.

Rimantas PETRAVIČIUS

  Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts