Artėjant pavasariui namuose norisi kuo daugiau žalumynų. Prieskoniniais augalais galime ne tik pagardinti salotas, sriubas, padažus, tačiau kartu jie papuoš ir jūsų palangę.
Kaip pasirinkti
Prieskoninės žolelės yra vienas svarbiausių elementų kiekvienoje virtuvėje. Jomis gardiname salotas, sriubas, mėsos ir žuvies patiekalus. Kuo šviežesni prieskoniniai augalai, tuo geriau atsiskleidžiamas jų aromatas ir maistingosios savybės. Todėl, daugelis net ir šaltuoju metų laiku, prieskoninius augalus augina namuose ant palangės. Pirmiausiai apgalvokite, kokių augalų norite. Lengviausia juos išsirinkti pagal panaudojimą. Auginimui ant palangės labai tinka greitai augantys prieskoniniai augalai: bazilikas, rozmarinas, mairūnas, čiobrelis, petražolės, pipirnės, špinatai, vaistinis šalavijas, krapai, raudonėlis ar mėtos. Prieskoniniai augalai sudygsta per 4-11 dienų.
Kaip auginti
Auginti prieskoninius augalus namuose tikrai nesudėtinga. Pirmiausiai parinkite tinkamą vietą prie lango. Patartina, kad ji būtų kuo šviesesnė, nes prieskoniniai augalai mėgsta saulę ir šilumą. Dėl to labiausiai tinkamas pietinis ar vakarinis langas. Idealiausia, jei jūsų virtuvės langai eina į pietinę pusę, mat patalpa geriausia, nes joje daugiausia šilumos ir drėgmės. Žalumynai ir prieskoniniai augalai mėgsta gryną orą, todėl nesibaiminkite kartas nuo karto pravėdinti patalpos, bet svarbu nesudaryti skersvėjo. Laistyti prieskoninius augalus periodiškai – 1-2 kartus per savaitę. Svarbu, kad vazonėliuose neužsistovėtų vanduo, nes tai gali pakenkti augalų šaknims. Temperatūra kambaryje turėtų būti apie 15-20 laipsnių. Jei manote, kad šviesos kiekis nepakankamas, prieskoninius augalus galite apšviesti ir fluorescensinėmis lempomis.
Juos galite auginti tiek vazonuose, tiek induose, kuriuos rasite namuose, tereikia pasirūpinti drenažu. Jeigu vis dėlto pasirinksite vazonus, teikite pirmenybę moliniams indams, o ne plastikiniams. Žalumynų auginimui reikės nedidelių drėgmei pralaidžių indelių (vazonėlių), daiginimo mišinio ir augalų sėklų. Tam, kad prieskoniniai augalai greitai augtų ir ilgai vešėtų, rekomenduojama naudoti sijotą gruntą ir kompostą. Didžioji dalis žalumynų mėgsta purią žemę, todėl į gruntą galima įsijoti smėlio. Žalumynų sėklas galima sėti šiek tiek tankiau, nei tai darytumėte lauke, bet būtina palikti erdvės augalams augti (tarp sėklų turėtų likti apie 0,5 cm tarpeliai).
Prieskoninių augalų panaudojimas
Namuose galima auginti daugybę prieskoninių augalų. Tai gali būti pipirnės, bazilikai, mėtos, rozmarinai, raudonėliai, čiobreliai, šalavijai, krapai, kalendros ir kiti augalai.
Pipirnes galima auginti tiesiog ant lėkštutės, kurioje laikoma sudrėkinta vata. Jos ypač tinkamos salotų pagardinimui.
Bazilikas – tai vienmetis žolinis augalas, pasižymintis pikantišku skoniu ir kvapniu aromatu. Jis dera su česnakais ir petražolėmis. Maistui vartojami bazilikų lapai. Žalumynas gali būti išauginamas iš sėklų arba iš vandenyje pamerktos ir taip sudaigintos šakelės, kuri vėliau perkeliama į indą su žemėmis. Bazilikas suteikia patiekalams puikų skonį, skatina virškinimą, žadina apetitą, stiprina imunitetą. Bazilikus svarbu gausiai laistyti ir laikyti saulėtoje vietoje. Šie prieskoniniai augalai yra vieni kvapniausių.
Čiobreliais galėsite mėgautis tiek šviežiais, tiek džiovintais. Šie prieskoniniai augalai naudojami skanaujant mėsos patiekalus, įvairius troškinius.
Rozmarinų auginimui reikės laiko ir kantrybės. Svarbu šio prieskoninio augalo neperlaistyti. Juos taip pat galite naudoti ir šviežius, ir džiovintus. Jie dera ne tik su antraisiais patiekalais, bet ir su vaisiais.
Mairūnu galima gardinti riebesnę mėsą, įvairius troškinius, jis tinkamas varškės paįvairinimui. O jei su juo konservuosite, agurkai ir pomidorai įgaus aštresnių natų.
Petražolės – dvimetis prieskoninis augalas. Mėgsta drėgmę. Tai nereiklūs prieskoniniai augalai, kuriems nebūtinas nei didelis šviesos kiekis, nei ypatinga priežiūra. Jos, auginamos namie, gali sudygti per 5 dienas, tačiau jei gerai drėkinsite, jos gali nudžiuginti ir greičiau. Petražolių universalumas nepaneigiamas. Jos naudojamas mėsos, žuvies patiekalams, salotoms, sriuboms pagardinti. Maistui dažniausiai vartojami petražolės lapeliai, tačiau kai kuriems patiekalams tinkami ir koteliai. Petražolėse gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų.
Krapai – vienmetis augalas, labai aromatingas.Krapai mėgsta drėgmę, todėl būtina juos periodiškai laistyti. Krapai puikiai tinka salotoms, daržovių patiekalams, sriuboms paskaninti. Maistui vartojamos tiek krapų šakelės, tiek ir lapeliai.
Pagal spaudą
Asociatyvios nuotr.