Per laukus, upes ir upelius 


Lietuvos Respublikos Seimui 2019-uosius metus paskelbus Vietovardžių metais, kuršėniškiai sukluso ir išsirengė į dviračių žygį visai šeimai „Mūsų upės ir upeliai“.

„Lietuvos vietovardžiai – tai atminties ir kalbos lobynas, o kartu – mūsų protėvių kūrybingumo išraiška. Praturtinkime savo dabartį, juos įamžindami ir prakalbindami naujai“ (Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas).

Vaikai, moksleiviai, jaunimas  ir subrendęs  jaunimas, viso keturiasdešimt žmonių, vasariškai tvankią liepos pabaigos dieną aplankė Ringuvėnus, Ringuvėlės kaimą, kur Ringuva įteka į Ventą, žmonėse vadinamą Santekliu. Matyti upių vaizdai visus labai nuliūdino – upės nusekusios, vanduo žalias, netekantis. Kur prieš keletą metų upės gyvybingai šniokštė, dabar, nors ir labai liūdna, žaliuoja  tylios balos.  Pro Drąsučių kaimo gelstančius laukus  atvykome prie tilto per Ringuvą ties beišnykstančiu  Kalviškių kaimu.  Aplankėme  Kalviškių kaimo nebeveikiančias kapinaites su išlikusias paminklais. Toliau mūsų kelias vingiavo pro nykstantį  Čigonų kaimą kito tilto link per Ringuvą. Nostalgiškai pažvelgėm į buvusios Mašinų remonto gamyklos griuvėsius, nusifotografavome prie privačioje valdoje eksponuojamo vikšrinio traktoriaus.

Pamojavę pralekiančiam traukiniui, nuvykome į Kuršėnų geležinkelio stotį. Čia mūsų laukė istorikas Jonas Kiriliauskas, visose objektuose su meile ir pasididžiavimu savo krašto istorija, pasakojęs apie išnykusius dvarus ir jų šeimininkus, kapinaites, tiltus, geležinkelį,  plėšikus ir geradarius.

Drąsučių gyvenvietėje apžiūrėjome buvusio Daugėlių SMGS  Drenažo cecho griuvėsius. Bibliotekos savanoriai ir žygio dalyviai Kamilė, Otilija, Nida, Rasa, Kipras, Eglė, Gabrielė pasakojo  apie upes, gamyklas, skaitė eiles, uždavinėjo klausimus, fotografavo, vyr. bibliotekininkė Dovilė Navickaitė kartu su Jonu Kiriliausku visur mus lydėjo ir filmavo.

Įveikę apie trisdešimt kilometrų, atsigaivinę šalta arbata, emocingai ir nuotaikingai, sutemoms gaubiant Kuršėnus, išsiskyrėme iki kitų žygių.

Dviračių žygį organizavo rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, rajono Viešoji biblioteka, Kuršėnų Vytauto Vitkausko biblioteka, Lietuvių kalbos draugijos Kuršėnų skyrius, Šiaulių rajono Turizmo ir verslo informacijos centras.

Vida RAGAUSKIENĖ, žygio koordinatorė
Skaistė GRIGYTĖ, VSB specialistė

Total
0
Dalinasi
Related Posts