Peletrūnas – malonaus aštrumo prieskonis

Peletrūnas (estragonas, vaistinis kietis), daugiametė žolė. Auginama daugiausia Kaukaze ir Vidurinėje Azijoje kaip prieskoninis augalas. Laukinių peletrūnų pasitaiko Sibire, Tolimuosiuose Rytuose.

Valgiams suteikia malonaus aštrumo. Lapai ir jauni ūgliai, žali arba džiovinti, vartojami marinatams, salotoms, padažams, acto antpilams daryti, agurkams, grybams rauginti ir kaip įvairių valgių prieskonis. Smulkiai supjaustytų peletrūnų kartu su petražolių ir salierų lapais galima dėti į visas uždarytas sriubas, prieš paduodant valgyti. Žalių peletrūnų galima patiekti ir atskirai, kaip salotų lapų arba svogūnų laiškų. Valgiams pagardinti peletrūnų daug nereikia: 2—3 g džiovintų arba 25—30 g žalių patiekalui.

Peletrūnai gerai auga vidutinio sunkumo puveningoje, silpnai rūgščios arba neutralios reakcijos dirvoje, saulėtoje vietoje. Dirva gausiai tręšiama organinėmis ir mineralinėmis trąšomis.

Dauginami kerų dalijimu ir žaliais auginiais. Sėklomis peletrūnų dauginti nepatartina, nes žydintys gali apsidulkinti kiečių žiedadulkėmis. Todėl iš sėklų išauginti peletrūnai būna ne tokie kvapūs. 3—4 metų kerai dalijami ir sodinami anksti pavasarį prieš atželiant arba rugpjūčio pabaigoje, nupjovus lapus. Sodinimui atskiriama dalis šaknų su 2—3 pumpurais. Žaliais auginiais dauginama birželio mėnesį. Šakelės supjaustomos 10— 15 cm ilgio auginiais, lapai iki pusės nupjaunami.

Auginiai sodinami 5 cm tarpais, 4—5 cm gyliu į inspektą arba šiltnamyje į dėžutes, pripildytas žemių mišinio (1 dalis komposti-nės žemės, 1 dalis smėlio), 20 cm storio sluoksniu. Tinkamiausia oro temperatūra auginiams įsišaknyti yra 16—18°C. Kol auginiai įsišaknyja, pavėsinami, vėdinami, laistomi, purškiami vandeniu. Gerai prižiūrimų auginių šaknelės išauga per 10—14 dienų. Auginiai į dirvą sodinami kitų metų pavasarį 60—70X40—50 cm atstumais ir gausiai palaistomi.

Kiekvienais metais tręšiama mineralinėmis ir kas dveji metai rudenį organinėmis trąšomis. Per vegetaciją papildomai tręšiama amonio salietra. Sausrų metu laistoma. Vienoje vietoje peletrūnai auginami 4—5 metus. Šakelės pradedamos pjauti, kai užauga 20— 25 cm. Pirmaisiais metais pasodintų peletrūnų šakelės pjaunamos tik rudenį, antraisiais augimo metais ir vėliau per vegetaciją pjaunami 4—6 kartus, virš dirvos paliekant 10 cm ilgio stiebus.

Pagal spaudą

Asociatyvi nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts