O Jūs jau turite įsigiję 2021 m. kalendorių?

Ar žinojote, kad 1845 m. Laurynas Ivinskis parašė pirmojo lietuviškojo kalendoriaus rankraštį ir kreipėsi paramos į Rietavo kunigaikštį Irenėjų Oginskį? Pastarasis skyrė paskolą kalendoriaus leidimui. Kalendorius išleistas Vilniuje, Adomo Zavadskio spaustuvėje 1846 m. pavadinimu „Metų skajtlius ukiniszkas ant metu Wieszpaties 1846“. Dėl tokio pavadinimo Ivinskio kalendoriai kartais vadinami „metskaitliais“.

Dauguma pirmųjų kalendorių buvo ne savarankiški leidiniai, o dedami į maldaknyges ir giesmynus. Tokių leidinių yra ir Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centre kaupiamame kalendorių archyve. Jie publikuojami teminėje ekspozicijoje, pavadintoje „Senieji kalendoriai“, kuri šiuo metu svečiuojasi – yra eksponuojama Renavo dvare. Kultūros centre Kuršėnuose veikia ekspozicija „Pasaulio kalendoriai“, kurioje, vos tik baigsis karantinas, galėsite pamatyti įdomiausių kalendorių iš įvairiausių pasaulio šalių, tokių kaip: Tailandas, Naujoji Zelandija, Australija, Izraelis, Skandinavijos šalys ir t.t.
Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centre kartas nuo karto keičiamose teminėse/ proginėse kalendorių ekspozicijose nuolat eksponuojami ir visi kalendoriai-laureatai – tai nuo 1990 m. Šiaulių rajono savivaldybės įsteigtos L. Ivinskio premijos „Už geriausią metų kalendorių“ laimėtojai. Ekspoziciją jau papildė ir šių metų nugalėtojas – „2020-2021 m. kalendorius IX-XIII a. Sėlių apranga“. Premija jo sudarytojai Daivai Steponavičienei buvo įteikta nuotoliniu būdu – šių metų gruodžio 11 d. zoom platformoje vykusioje premijos įteikimo šventėje.

Netrukus duris atvers restauruojamas Gruževskių dvaras, į kurį persikels ir Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro darbuotojų rengtos kalendorių ekspozicijos iš L. Ivinskio vardui ir veiklai įprasminti kaupiamo archyvo su daugiau nei 5000 kalendorių. Šiais laikais kalendoriai ne tik atlieka savo tiesioginę funkciją, bet gali ir dažnai tampa puikia dovana, namų puošmena, žymių datų, įvykių, vietų, akimirkų, žmonių aprašymais ir kt. … Tad, jei turite jau savo laiką suskaičiavusį, bet kalendorių archyvą galintį praturtinti egzempliorių – maloniai prašome jį padovanoti kultūros centrui.

Ir dar – jeigu kam neteko apsilankyti „Senųjų kalendorių“ ekspozicijoje, kviečiame bent virtualiai pasižvalgyti, kokie buvo pirmieji, seniausi Lietuvos kalendoriai.

Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts