Mama ir 90-metė močiutė bėgdavo slėptis į lauką. Smurtautojui paskyrus bausmę, gal jau gana?

Šiaulių rajone, Einoraičių kaime, gyvenantis Tomas Juozėnas mušė tiek savo mamą, tiek 90-metę močiutę. Smurto protrūkiai vyko praeitų metų gruodžio 28 d. ir šiais metais gegužės 12 d. Abiem atvejais 40-metis vyras buvo smarkiai neblaivus: pirmą kartą į alkotesterį įpūtė 2,45 prom. alkoholio, kitą kartą – net 3,03 prom. Abiem atvejais konfliktai su mama bei močiute kilo dėl alkoholio. Gruodį T. Juozėnas ėmė skriausti namiškes, nes galvojo, kad nuo jo paslėpė alų, o gegužės mėnesį močiutę prikūlė jos lazda už priekaištus dėl girtumo. Baudžiamoji byla buvo išnagrinėta, Šiaulių apylinkės teisme priimant teismo baudžiamąjį įsakymą.

Jokio smurto nebuvo?

Per pačią pirmą apklausą, būdamas dar areštinėje, T. Juozėnas atkakliai savo kaltę neigė. Pasak tuo metu dar įtariamojo statusą turinčio Šiaulių rajono gyventojo, įvyko nesusipratimas. Jis sakė, jog galvoja, kad mama su močiute supyko ant jo ir iškvietė policiją, kadangi jis, grįžęs po darbų, kažką nemalonaus užšaukė. Esą daugiau jokio konflikto nebuvo – nei tampymų, nei spaudimo ar mušimo. T. Juozėnas sakė negalįs nieko smulkiau pakomentuoti, nes sugrįžęs su niekuo nekonfliktavo ir iš karto nuėjo miegoti. Vyras pripažino faktą, kad tą dieną dirbo kieme, kur tvarkė malkas ir gurkšnojo alkoholį. Namo jis grįžo tik vakare.

Ieškojo „paslėpto“ alkoholio

Vyrukas buvo apklaustas papildomai ir tada kalbėjo kitaip. Pasak jo, būdamas areštinėje, tyrėjai pasakė, kad savo kaltės nepripažįsta, tyčia. Esą T. Juozėnas supyko ant savo mamos bei močiutės dėl to, kad jos nedavė išgerti alkoholio ir dar policiją iškvietė. Alkoholį mėgstantis vyriškis tuo metu sakė savo kaltę jau suvokęs ir supratęs, kad pasielgė netinkamai. Po darbų kieme T. Juozėnas grįžo į kambarį ir vis dar jautė alkoholio troškulį. Jis manė, kad mama namuose turi tokių gėrimų, tik nenori jam duoti. Kaltinamasis priėjo prie savo mamos, kuri gulėjo lovoje savo kambaryje, ir ją stipriai abiem rankomis sugriebė už pečių, juos spausdamas, reikalavo duoti išgerti alkoholio. Spausdamas pečius, brandos sulaukęs vyrukas mamą dar tampė, dėl ko ji iškrito iš lovos. Mama jam šaukė, kad neturi jokio alkoholio, ir nuėjo į svetainę, kur buvo močiutė. T. Juozėnas dar savo „vyriškumą“ demonstravo ir prieš močiutę, bet ir vėl grįžo prie smurto prieš motiną. Tuo metu 56-erių moteris nuėjo į virtuvę, o sūnus atsekė paskui. Vyrukas ir vėl mamą čiupo už pečių, tampė, o ji pargriuvo. Kai nukentėjusioji atsistojo, norėdama nuraminti sūnų, pasak jo, nuėjo ir atnešė puodelį alaus. Jis paduotą alų išgėrė ir nuėjo miegoti, tik užmigo trumpam – netrukus atvyko policijos pareigūnai ir išvežė jį į areštinę.

Šalo lauke

Užrašytuose nukentėjusiosios V. J. parodymuose matyti, kad ji policijai sakė, jog sūnus triukšmą kelia nebe pirmą kartą. Esą tai vyksta gana dažnai, kai jis prisigeria. Tokiais atvejais moterys (mama bei močiutė) iš anksto pasiruošia bėgti į lauką, o kai vyriškis ima keiktis, tą ir daro – išbėga ir lauke laukia, kol triukšmadarys nusiramins ir užmigs. Tik tada moterys išdrįsta pareiti namo. Kai įvyko konfliktas gruodžio mėnesį, V. J. nuėjo miegoti, palikusi sūnų svetainėje žiūrėti televizoriaus. Moteris nesitikėjo, kad tą vėlų vakarą sūnus čiups ją už striukės, ją suplėšydamas, temps per grindis. Nukentėjusiosios mama, kaltinamojo močiutė, pamačiusi, kas vyksta, išbėgo į lauką slėptis nuo įpykusio anūko. Netrukus lauke slėptis atbėgo ir girtaujančio vyro motina. Lauke moterys šaltuoju metų laiku išbuvo apie 40 min., kol T. Juozėnas nuėjo miegoti, užgesino šviesas ir atvažiavo policijos pareigūnai.

Prašviesėjo, bet ne iki galo?

Kitą dieną po agresijos protrūkio, negavus alkoholio, T. Juozėnas savo mamos atsiprašė. Po kažkiek laiko jis nurodė, kad po minėto įvykio visiškai nustojo vartoti alkoholinius gėrimus, ėmė dirbti pagal individualią veiklą, visiškai pakeitė savo elgesį ir mąstymą. Deja, prašviesėjimas bylos herojų buvo ištikęs trumpam. Šių metų gegužės 12 d. jis lazda sudavė garbaus amžiaus sulaukusiai močiutei, pas kurią gyveno. Ikiteisminio tyrimo metu duodamas parodymus, T. Juozėnas papasakojo, kad tą dieną sodino bulves ir išgėrė 3 litrus, tai yra, 3 plastikinius butelius po vieną litrą, alaus. Kai parėjo į vidų, močiutė pradėjo bambėti, kad jai nepatinka, jog anūkas grįžo girtas. Pasak T. Juozėno, jis sakė močiutei nurimti, bet kai ji vis tiek bambėjo, priėjo prie jos arčiau, paėmė metalinę, šalia jos buvusią, lazdą, ir vieną kartą jai trenkė per dešinę koją. Kaltinamasis sakė supratęs, kad to vieno smūgio užteko, kad senolė telefonu pasiskųstų sūnui. Šis atvyko į namus su T. Juozėno pussesere, savo dukra, o netrukus prisistatė ir policija, kuri mušeiką išvežė į areštinę. Praėjus šiek tiek laiko, nukentėjusioji J. N. (močiutė) policijai sakė, kad T. Juozėnui pretenzijų nebeturi, viską jam atleido, nes anūkas net kelis kartus jos atsiprašė. Senolė pasidalino savo svajone, kad labai nori, kad kuo greičiau bylos tyrimas pasibaigtų ir kad anūkas grįžtų namo, pradėtų gydytis nervus arba alkoholizmą.

Bausmė – 6 mėnesiai laisvės apribojimo

Kadangi T. Juozėnas smurtavo prieš savo šeimos nares – mamą V. J. ir močiutę J. N., sukėlė joms nežymius sveikatos sutrikdymus, nuspręsta, kad jo padarytos nusikalstamos veikos atitinka Baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 2 dalyje numatyto nusikaltimo požymius. Jis nusikalto, būdamas neteistas. Nors kviečiant kaltinamajam policiją, abejota T. Juozėno psichikos sveikatos būkle, nuspręsta, kad ambulatorinę teismo psichiatrijos ekspertizę skirti netikslinga. Prokurorė kreipėsi į teismą su pareiškimu dėl teismo baudžiamojo įsakymo priėmimo. Su tokiu jos sprendimu sutiko ir kaltinamasis. Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėja Astra Karpytė tenkino prokurorės pareiškimą. Galutinė Tomui Juozėnui skirta bausmė – 6 mėnesiai laisvės apribojimo, įpareigojant nuteistąjį visą bausmės laiką dalyvauti elgesio pataisos programoje, dirbti arba būti registruotam Užimtumo tarnyboje bei nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, tame tarpe ir alkoholio. Laikoma, kad T. Juozėnas yra atlikęs 4 laisvės apribojimo bausmės dienas, nes tiek laiko yra praleidęs areštinėje.

Gali nubausti ir griežčiau

Teismo baudžiamasis įsakymas jau įsiteisėjęs ir pradėtas vykdyti. Tuo atveju, jeigu nuteistasis vengs atlikti laisvės apribojimo bausmę, teismas Probacijos tarnybos teikimu galės skirti papildomas baudžiamojo poveikio priemones ar įpareigojimus bei draudimus, taip pat – skirti intensyvią priežiūrą arba laisvės apribojimo bausmę pakeisti areštu.

Rita Grigalienė

asociatyvus nuotraukų koliažas

Total
0
Dalinasi
Related Posts