Kuršėnuose apsilankiusi rašytoja Kotryna Zylė nustebino moksleivius atvirumu ir drąsa

Kuršėnuose lankėsi pripažinimą pelniusi rašytoja, dailininkė ir grafikos dizainerė Kotryna Zylė. Šiais metais pasirodęs mistinis romanas „Sukeistas“ (leidykla „Aukso žuvys“) ekspertų buvo pripažintas vienu įdomiausių kūrinių paaugliams ir įtrauktas į Metų knygos 2019 pretendentų sąrašą. Romanas jau išleistas ir Latvijoje, pasirašyta sutartis dėl jo ekranizavimo.

Romanas išskirtinis

Kotryna Zylė aktyviai keliauja po Lietuvos mokyklas, susitinka su vyresnių klasių mokiniais ir siekia sudominti jaunąją kartą netikėtu požiūriu į lietuvių mitologiją. Šįsyk rašytoja lankėsi Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijoje ir Stasio Anglickio progimnazijoje.

„Dažnai susilaukiu komentarų, kad romanas išskirtinis dėl savo kalbos. Iš tiesų jame svarbi ir grubi gatvės kalba, ir sunkiai perskaitomi tarmiški dialogai, ir vieno žodžio sakiniai. Kartais aiškumo stoka sujaukia skaitytojo jausmus. Man tai patinka! Noriu, kad tekstas jaudintų, erzintų, įtrauktų. Todėl ir mano susitikimai su mokiniais yra asmeniški, „gyvi“, kalbamės paprastai, be jokių formalumų. Tik taip jie manimi patiki ir išgirsta, ką noriu papasakoti apie mūsų kultūrą, praeitį ir mitologiją. Tik taip jie klausosi,“ – sako autorė.

Siužetas

Mistinio, įtempto siužeto romano „Sukeistas“ centre – du šešiolikmečiai Gabija ir Gedas. Abu jie mokosi Dailės mokykloje, abu yra labai skirtingi ir abiem vienu metu ima dėtis keisti dalykai. Beužgimstantys jausmai netikėtai lemia dviejų pasaulių – realaus ir anapusinio – susidūrimą. Kūrinyje šių dienų Vilniuje veikia laumės, vėlės, Giltinė ir kitos būtybės, – mitologinis pasaulis čia tampa toks pats realus, kaip ir įprasta tikrovė. Tokį tikslą rašydama šį romaną ir turėjo Kotryna Zylė – nupūsti dulkes nuo lietuviškos mitologijos ir parodyti, kad jos vieta – ne tik tautosakininkų surinktuose raštuose, bet ir šiuolaikinėje jaunimo literatūroje.

Nuomonė

„Pristatymo metu rašytojos išreikštas požiūris į mitologiją, pasaulį ir žmones privertė iš naujo susimąstyti. Būdas, kuriuo rašytoja Kotryna vaizduoja mitines būtybes, išties labai žavus ir šiuolaikiškas. Man labai patiko pasakojimas apie Užgavėnes – juk išties dalis mūsų kiekvieną mielą dieną bando būti kuo normalesniais, įsilieti į pilką žmonių masę, o tokios šventės, kaip Užgavėnės, leidžia bent vieną dieną pagyventi šiek tiek kitaip. Išreikšti kitokį AŠ ir pateikti save kitaip. Knygos autorė kalbėjo apie keistumą ir kaip jis gali būti madingas. Ir iš tikrųjų gerai pagalvojęs, supranti, kad pasauliui nereikia dviejų identiškų žmonių, pasauliui reikia unikalių žmonių!“ – įspūdžiais dalinasi Arūnė Dunauskytė, Lauryno Ivinskio gimnazijos IGC klasės mokinė.

Autorė dėkoja kuršėniškiams už svetingą priėmimą, kviečia skaityti lietuvių autorių knygas ir aktyviai balsuoti Metų knygos rinkimuose.

„Kuršėnų krašto žinių“ inf.Asmeninio albumo nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Dingo vaikinas

Šiaulių apskrities policijos pareigūnai ieško Jungtinėje Karalystėje dingusio Arūno Vaikaso, gim. 1998 m. Vaikino požymiai:apie 179 cm ūgio,…