Kuo Lietuvos visuomenei svarbus  Motiejaus  Strijkovskio atminimas?

 Spalio 6 dieną Jurbarke Švenčiausios trejybės bažnyčioje 12 valandą bus atidengtas ir pašventintas koplytstulpis žymiam Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės poetui, publicistui, istorikui, karo žygių dalyviui Motiejui  Strijkovskiui atminti.

   Jo pavardė atsidurs šalia švento Roko ir  Motiejaus pagerbimo koplytstulpio įrašuose.

   Idėjos autoriai ir sumanytojai – gerbiamas klebonas  Darius  Auglys ir profesionalus tautodailininkas , skulptorius  Adolfas  Teresius.

     Motiejus  Strijkovskis laikomas pirmuoju  Lietuvos istoriku, išdrįsusiu parašyti tikrą, neiškraipytą ir lenkų ponams nepataikaujančią istoriją, esame skolingi ir privalome mozūrams būti dėkingi ir skolingi.

   Nesvarbu, kad žymiausias Lenkijos istorikas  Janas  Dlugošas gimė netgi vėliau, negu įvyko svarbiausias viduramžiais  Griunvaldo mūšis, jo kronikos eilutės buvo neginčijamos ir netgi nesvarstomos diskutuoti.

    Ir nors  Motiejus  Strijkovskis pats buvo lenkų kilimo, nepabijojo sviesti pirštinės jų pusėn.

    Lietuviai visada turėjo savo tikėjimą, tradicijas, papročius, aiškino panašumus baltų su romėnais, neatmetė  Palemono ir jo giminių įsikurdinimo fakto mūsų žemėse, iš kur po to atsirado tokie įdomūs valdovų vardai kaip  Dangerutis,  Vaidevutis, kiek surasta romėnų pirklių paliktų monetų šalia piliakalnių.

   Vienui vieni, be jokios karinės pagalbos karšėme kailius vikingams,  Ordino riteriams, netgi kunigaikštis  Algirdas nebijojo žygiuoti į  Lenkijos karalystės žemes.  O  kieno nuopelnas buvo pergalė prieš rusėnus  Ūlos kautynėse?

     Motiejus  Strijkovskis gimė 1547 metais  Lenkijoje  Bžezinoje, mirė apie 1590 metus.

 Per savo trumpą, tačiau prasmingą gyvenimą atliko itin daug reikšmingų darbų.  Jo veikalų sudarytojas ir vertėjas  Sigitas  Narbutas negali atsistebėti  Strijkovskio kruopštumu, nuoseklumu, gebėjimu kruopščiai atrinkti šaltinius ir juos kritiškai vertinti.

  Jo pramintais takais vėliau žengė kiti garsūs istorikai, tokie kaip  Albertas  Vijūkas  Kojelavičius ir  Simonas  Daukantas, jie rėmėsi jo veikalais ir juos cituodavo. Motiejus  Strijkovskis visiems buvo svarbus ir reikalingas.

  Tarnavo  Vitebsko įguloje, rinko medžiagą veikalams  pas  Slucko kunigaikštį  Jurgį II Olelkaitį, artimai pažinojo italų rotmistrą  Aleksandrą  Gvagninį, vėliau parašiusį pirmąją  Europos visuotinę  istoriją, buvo svarbiu lenkų pasiuntiniu  Stambule.

   1578  metais apsistojo  Varniuose pas  Žemaitijos vyskupą  Merkelį  Giedraitį ir 1582 metais paskiriamas klebonauti į  Jurbarką, kur jis ir baigė savo žemiškąją prasmingą kelionę.

        Jurbarkui jis svarbus, nes paskatintas didiko  Mikalojaus  Radvilo  Juodojo pradedėjo rašyti pirmąją  LDK  istoriją,1582 metais išleido „ Lenkijos, Lietuvos, Žemaitijos,  Rusios kronika”.

      Kiti reikšmingi kūriniai: epinė istoriografinė poema „Apie šlovingos lietuvių, žemaičių ir rusų tautos pradžią“, poema „Dorybės šauklys“, stipri eiliuota poema „Eilės apie pergalę prieš 30000 maskviškių“, vertinga savo turiniu ir tyrimais poema „Lietuvių tautos kilmė“.

    Asmeniškai kaip istorikas viliuosi, kad  Motiejaus  Strijkovskio palikimas, jo karo dainos bus nepamirštos ir aptariamos paskaitų, konferencijų metu, kad upių tėvo  Nemuno žemupyje įsikūręs Jurbarkas brangins savo krašto istoriją ir jai nusipelnusias asmenybes.

Humanitaras, lektorius

Ruslanas  Baranauskas

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Ekskursija į Kauną

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kuršėnų skyrius kartu su Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija ir toliau sėkmingai vykdo…