Ko mus išmokė nuotolinis ugdymasis: padeda tinkama įrenginių priežiūra ir fizinis aktyvumas

Šiandien nuotolinis mokymasis tapo naująja realybe ir absoliučiai daugumai mokinių yra visiškai įprastas, natūralus ir dažnai nebesukelia sunkumų. Vis tik nuotolinės pamokos atneša papildomų iššūkių visai šeimai – interneto ryšio trikdžius namuose, kompiuterio veikimo problemas, klausimus dėl vaikų duomenų saugumo, emocinės bei fizinės sveikatos. Kaip namuose užtikrinti sklandų nuotolinį ugdymą, karantinui tęsiantis?

Nuolat grįžkite prie pagrindų

Net jei jaučiate, jog nuotolinių pamokų realybę esate įsisavinę, specialistai rekomenduoja nuolat peržvelgti ir patikrinti pagrindinius nuotolinio ugdymosi įrankius bei įsitikinti, ar jie veikia be trikdžių.

„Profilaktinis patikrinimas leidžia užkirsti kelią nemaloniems netikėtumams, kai programos ar įrenginiai neveikia tinkamai per svarbiausias pamokas ar skambučius. Tad, pavyzdžiui, kompiuterį retkarčiais reikia „išvalyti“ ir vėl paruošti naudojimui – ištrinti blaškančias ir nereikalingas programas, netvarkingai sudėtus dokumentus sugrupuoti ir perkelti į atskirus aplankus, o esant poreikiui, net ir atnaujinti operacinę sistemą ar programinę įrangą“, – pataria Šarūnas Urbonas, „Huawei“ produktų vadovas Lietuvoje.

Lygiai taip pat svarbu užtikrinti pagrindinių programėlių, pavyzdžiui, „Zoom“ ar „Microsoft Teams“ profilaktiką. Tą padaryti padės savalaikis programėlių atnaujinimas.

„Jaunuoliai jau spėjo įvaldyti šias programas ir jų funkcijos problemų įprastai nesukelia. Vis tik labai svarbu pasirūpinti, kad būtų naudojamos naujausios šių platformų versijos, kad programos veiktų tinkamai, o vartotojų duomenys būtų saugūs. Pavyzdžiui, praėjusių metų pradžioje „Zoom“ susidūrė su duomenų saugumo ir žmonių srauto valdymo iššūkiais, kuriuos išsprendė išleidusi programos atnaujinimus. Todėl įsitikinkite, kad naudojate naujausias šios ir kitų nuotolinio bendravimo platformų versijas“, – sako Š. Urbonas.

Be to, nuolat būtina pasirūpinti geru interneto ryšiu – jam nutrūkus, vaikai ar mokytojai neišgirs dalies informacijos dėl stringančio vaizdo ir garso.

„Pirmiausia, būtina kartą per mėnesį perkrauti interneto maršrutizatorių – šio proceso metu automatiškai ištaisomos sisteminės klaidos ir keistų sutrikimų skaičius sumažėja. Bet jei su ryšio problemomis susiduriate nuolat, pasvarstykite apie papildomo interneto modemo įsigijimą. Tuomet vaikai galės jį pasidėti tame kambaryje, kuriame mokosi, ir visi šio įrenginio pajėgumai bus skirti tik šiai veiklai. Tas ypač svarbu, jei vienu ryšiu tuo pat metu naudojasi ir besimokantys vaikai, ir namuose dirbantys tėvai – apkrovos bus tinkamai paskirstomos bei trikdžių ženkliai sumažės“, – sako Š. Urbonas.

Atsinaujinkite įrangą


Jei problemų sukelia nuotolinėms pamokoms naudojami prietaisai, patariama nelaukti naujų mokslo metų įrangos atnaujinimui ir tą padaryti jau dabar. Anksčiau vartotojai tokį „atsinaujinimą“ atidėdavo, nes jis galėdavo reikšti ypač dideles investicijas, turint omenyje, kad atnaujinti reikėdavo atskirus kompiuterio komponentus, papildomą įrangą – ausines ar WEB kameras – papildyti įrenginio funkcionalumus. Vis tik šiandien pakanka pasirūpinti geru nešiojamuoju kompiuteriu, kuris savyje talpina viską, ko reikia patogiam mokymuisi.

„Rinkdamiesi naują kompiuterį mokslui, pirmiausiai dėmesį atkreipkite į ekraną. Jis nuotolinėms pamokoms ypač svarbus, nes turi suteikti galimybę matyti kuo daugiau reikalingos informacijos. Pavyzdžiui, „Huawei MateBook X Pro“ kūrėjai vartotojams pristatė 3:2 santykio ekraną vietoje įprasto 16:9. Jis kiek artimesnis kvadratui nei gulsčiam stačiakampiui, todėl čia patogiai matysis gerokai daugiau vienu metu veikiančių užduočių arba pokalbyje dalyvaujančių žmonių. Be to, tinkamas ekranas padeda palaikyti teisingą laikyseną ir saugo regą, nes pagrindinę informaciją galima matyti nuo ekrano atsitraukus saugiu atstumu, sėdint teisingai, nesikūprinant“, – sako Š. Urbonas.

Ekspertas prideda, kad rūpinantis vaikų rega, dėmesį verta atkreipti ir ekrano apsaugą nuo blaškančios ir akis varginančios mėlynos šviesos. Tam galima naudoti ant kompiuterio uždedamus ekrano „filtrus“, tačiau nauji nešiojamieji dažnai leidžia atitinkamus parametrus valdyti patiems vartotojams.

„Huawei MateBook X Pro“ turi profesionalų akių apsaugos režimą, kuris aktyvuojamas ir valdomas tiesiog spustelėjus dešinį pelės klavišą bet kurioje darbalaukio vietoje. Taip siekiama palengvinti akių apsaugą, nes valdiklis ne giliai paslėptas nustatymuose, o lengvai prieinamas bet kuriuo metu“, – pasakoja Š. Urbonas.

Anot eksperto, renkantis kompiuterį taip pat svarbus jo galingumas, nes vienu metu nuolat atliekama daug užduočių. Todėl dėmesį atkreipkite į jo procesorių ir rinkitės ne senesnį nei „Intel Core i5“ arba „Intel Core i7“ kartos. Be to, įvertinkite vaizdo plokštės ir darbinės atminties galią – rinkitės ne mažiau nei 4 GB darbinės atminties turinčius įrenginius, nors naujausiuose nešiojamuose šis skaičius bene keturis kartus didesnis.

Galiausiai rekomenduojama pasidomėti kitomis įrenginio funkcijomis – ar kokybiška kompiuterio kamera bei mikrofonas, ar patogi klaviatūra ir „pelės“ jutiklinis kilimėlis, ar jis turi kitų naudingų funkcionalumų.

„Tarkime, „Huawei“ naujausiuose savo kompiuteriuose pristatė „Multiscreen collaboration“ funkciją, kuri leidžia patogiai susieti įrenginį su „Huawei“ išmaniuoju telefonu ir pastarąjį valdyti kompiuterio ekrane. Tokiu būdu telefonu galima kalbėtis su draugais, o kompiuteryje – drauge patogiai ruošti pamokas. Be to, ši funkcija leidžia greitai iš vieno įrenginio į kitą perkelti nuotraukas ar kitus failus – tas taip pat lengvina mokymosi procesą“, – sako Š. Urbonas.


Atsakingai ilsėkitės

Nors nuotolinio mokymosi sklandumui svarbiausi tinkamai sutvarkyti techniniai parametrai, ilgam karantinui tęsiantis, būtina pasirūpinti gera vaikų emocine savijauta, kokybišku poilsiu ir turiningu laisvalaikiu. Rekomenduojama ypač didelį dėmesį skirti vaikų aktyvumui – vaikščiojimui gryname ore, mankštoms ir kitokiam judėjimui.

Patariama priminti jaunuoliams po kiekvienos pamokos bent dešimčiai minučių atsitraukti nuo kompiuterio ir pasimankštinti. Tas tiek didina produktyvumą, tiek padeda puoselėti gerą savijautą. Taip pat rekomenduojama bent retkarčiais vakaro pramogas prie kompiuterio keisti aktyviu laisvalaikiu, mažinant ir taip ilgą prie ekranų praleidžiamo laiko kiekį.

Taip pat svarbu kartu su šeima susikurti teisingą ritmą – susidėlioti aiškų dienos planą, kuriame nurodyta, kada laikas skirtas nuotolinėms pamokoms, kada – namų darbams, o kada – poilsiui. Rutinos įvedimas ne tik padės mokytis produktyviau ir ilsėtis kokybiškiau, bet mokys vaikus ir kitų ateityje naudingų įgūdžių – laiko planavimo, atsakomybės, atkaklumo ir susikaupimo.

Justė Karpavičiūtė

Total
0
Dalinasi
Related Posts