Kaip atpažinti Kelių eismo taisyklių pažeidėją

Dažnai policija sulaukia klausimų, ką naudingo gali nuveikti kiekvienas asmuo, pastebėjęs kelių eismo taisyklių pažeidėją? Kaip fiksuoti pažeidimą? Kaip informaciją pateikti? Ar toks atvejis bus tiriamas?

Reikia būti piletiškam

Be abejo, toks entuziazmas ir pilietiškumas yra skatintinas ir vertas pagarbos, tačiau tam tikrų principų laikytis būtina. Kaip pareigūnas fiksuodamas įvykį, taip ir bet kuris kitas asmuo, fiksuodamas įvykį privalo laikytis įrodymų rinkimo procedūros, nes netinkamai „įforminti“ įvykiai taip ir liks siekiais, o ne pasiektais tikslais. Padrąsinant pilietiškiausius visuomenės nariu verta paminėti ir tai, kad už neprofesionaliai atliktą „darbą“, civilis asmuo tikrai nebus baudžiamas nei administracine, nei kita tvarka ir tikrai nebus traukiamas atsakomybėn už melagingą pranešimą (keista, bet tokių visiškai nepagrįstų gandų yra). Geriau daryti ir kartais suklysti, nei visiškai neveikti bei lieti nepasitenkinimą, kad kažkas kažko nepadarė, nespėjo, nepastebėjo, kažkas įžūliai elgėsi ir liko be prideramo atsako. Bet vėlgi, prieš detalizuodami veikas ir jų fiksavimo subtilybes primename, kad visa tai, neturėtų tapti asmeninių sąskaitų suvedimo įrankiu, persekiojimu ar asmens terorizavimu pasislepiant už neva įstatymo raidės. Įstatymas nėra nei raidė, nei sakinys, nei knyga, jis yra daugumos požiūrių ir įsitikinimų atspindys, geriausiai įsikomponuojantis į etikos ir kultūros rėmus.

Pateikimo būdai

Visą surinktą informaciją asmuo policijai gali pateikti keliais būdais: naudojantis platforma www.epolicija.lt; siunčiant ją elektroniniu paštu radviliskiorpk@policija.lt; pateikiant tiesiogiai pareigūnui atvykus į komisariatą. Nors esminio skirtumo nėra, tačiau video įrašas neretai turi pranašumų prieš foto nuotraukas (vaizdo kokybė gali tapti lemiamu faktoriumi priimant sprendimą). Be to, pateikiant informaciją absoliučiai visais atvejais būtina nurodyti šiuos faktus: data; laikas; vieta. Visapusiškam ir objektyviam tyrimui taip pat ženkliai padėtų pranešančiojo asmens duomenys, telefono numeris, o jau visiškai idealiam atvejui ir liudytojai.

Pavyzdys Nr. 1. Fiksuojant automobilį stovintį neįgaliesiems skirtoje vietoje, reikia vaizdo įrašo, arba foto nuotraukų (minimaliai trijų), kuriose būtų užfiksuotas pažeidėjo automobilio vaizdas iš galo (pirma foto nuotrauka), iš priekio (antra foto nuotrauka) ir prietaisų skydelis iš priekio (trečia foto nuotrauka), fiksuojant, kad ten nėra neįgaliojo ženklo. Pirmose dvejuose foto nuotraukose turi matytis automobilio valstybinis numeris. Jei darant šias nuotraukas nepavyksta užfiksuoti ženklo, nurodančio, kad ši vieta skirta neįgaliesiems, būtina padaryti ir ketvirtąją foto nuotrauką, kurioj aiškiai matytųsi fiksuojamas automobilis, kartu su kelio ženklu. Fiksuojant vaizdą verta orientuotis į automobilio stiklus, ant kurių ir turėtų būti neįgaliojo transporto priemonę žymintys lipdukai.

Pavyzdys Nr. 2. Jei automobilis pastebėtas ženklo “sustoti draudžiama” galiojimo zonoje, turi būti nufotografuoti abu kelio ženklai, ribojantys sustojimo teisę ir bent vienoje foto nuotraukoje matytis automobilio valstybinis numeris. Trečioje foto nuotraukoje tikslinga fiksuoti vaizdą iš automobilio šono, kad būtų akivaizdu, jog automobilis stovi draudžiamoje vietoje (ypač tais atvejais, kai pažeidėjas gali ginčyti faktą, – pateko automobilis į ženklo galiojimo zoną, ar tik buvo arti jos). Analogija taikoma ir tais atvejais, kai automobilis stovi ant pėsčiųjų perėjos ar sankryžoje.

Pavyzdys Nr. 3. Jei pastebėtas vairuotojas, kuris valdydamas transporto priemonę kirto ištisinę kelio ženklinimo liniją (lenkė ženklo „lenkti draudžiama“ galiojimo zonoje), vaizdo įrašas idealiuoju variantu turėtų prasidėti nuo kelio ženklo galiojimo pradžios (ir būtinai tais atvejais kai kelio danga nėra žymėta juostomis, o tik kelio ženklu) bei matytųsi pažeidėjo automobilio valstybinis numeris.

Pavyzdys Nr. 4. Fiksuojant chuliganiško vairavimo atvejus, įrodyti veiką remiantis foto nuotraukomis praktiškai neįmanoma, nes pažeidimu laikomi veiksmai (jų eilė), o ne tam tikra stacionari padėtis. Šiuo atveju, kaip ir virš minėtais, prie vaizdo įrašo privaloma nurodyti datą, laiką ir vietą (pvz.: kelio Kuršėnai-Gilvyčiai-Sauginiai devintas kilometras; Šiupylių kaimo ribose; Kuršėnai, Gedimino g.). Analogija taikoma ir fiksuojant pėsčiųjų nepraleidimą perėjose, šviesoforo signalų nepaisymą.

Tikime, kad bendros gyventojų ir policijos pastangos prisidės ne tik prie socialiai atsakingos saugios aplinkos kūrimo, bet ir padės išvengti skaudžių, beprasmiškų padarinių. Iš anksto dėkodami visiems, kurie imsis šios iniciatyvos, tačiau vis dar turi neatsakytų klausimų, siūlome kreiptis el. p. laima.petraviciene@policija.lt arba tel. 8700 61348.

Šiaulių AVPK inf.

 

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts