Japoniško stiliaus sodas

Visame dizaino pasaulyje pakankamai populiarūs tapo japoniško stiliaus sodai. Planuojant sodą, daugelis kraštovaizdžio dizainerių bando atgaminti šį grožį arba kuria panašų stilių, įkvėpti rytietiškojo sodo stebuklo.

Japoniškieji sodai žinomi pasauliui jau daugelį metų – tarsi gamtos lopinėlis su miniatiūrinėmis detalėmis nedideliame vietovės plote. Jeigu jūs nors kartą pabuvojote tokiame sode, nepakartojami įspūdžiai liks su jumis visam gyvenimui.

Egzistuoja 3 japoniškų sodų atmainos – arbatos gėrimo ceremonijos, simbolinis ir gamtovaizdinis. Japonai mano, jog gamta kaip ir žmogus apdovanota grožiu, dvasingumu ir ir protu. Dėl to pagrindinis tokio sodo sukūrimo tikslas yra susiliejimas su gamta, jos pažinimas, žavėjimasis ja. Tokiame sode žmogus turi pažinti gamtą, o ne ją keisti.

Šiandieniniai japoniškieji sodai yra projektuojami mažyčiuose žemės sklypuose su įmantriu reljefu. Planuojant tokio sodo dizainą privilegija atiduodama tik vienai gėlei, manoma, jog tokiu būdu  žmogaus vaizduotė įtakojama aukštesniame lygyje. Be to, mes greitai persisotiname gėlių įvairove ir nuo to pavargstame, tuo tarpu japoniškame sode auganti vienintelė gėlė padeda sukaupti mūsų dėmesį. Spalvų pasikeitimus tokiame sode atneša metų laikai – pavasaris ir ruduo. Taip pat projektuojant japonišką sodą nereikia stengtis užimti visos erdvės – turi likti ir laisvos vietos.

Pagrindinis japoniško sodo elementas yra akmuo, būtent nuo jo pradeda austis augalų kompozicijų zigzagai. Augalų ir akmens asimetrija sudaro energijos ir judėjimo įspūdį. Šalia dekoratyvinės paskirties, akmenys turi ir simbolinę reikšmę, todėl norint juos teisingai išdėstyti yra naudojamas ypatingas menas – sute-ishi (jap. sute-ji – „statyti“ + ishi „akmuo“). Kita svarbi tokio sodo sudedamoji dalis yra vanduo, suteikiantis sodui tam tikrą charakterį ir nuostatą.

Mūsų sodininkai japoniškojo stiliaus sodui sukurti paprastai naudoja spygliuočius krūmus ir medžius – kadagį, tują, pušį ir kt. Taip pat mūsų kurtame japoniškame sode visiškai realu išvysti obelį, slyvą, klevą, vilkdalgį, papartį, azaliją, rododendrą. Tačiau, žinoma, tikrąjį japoniško stiliaus sodą, sukurtą pagal visas tradicijas, galima išvysi tik pačioje Japonijoje. Mūsų rankomis sukurtas japoniškas sodas bus tik maža dalelė viso nepakartojamo tokio sodo grožio.

Sukurti tokį sodą pačiam yra pakankamai sunku, nes tai yra ištisas mokslas, kuris persipina su rytietiškais filosofiniais mokymais. Todėl norėdami savo sode sukurti japoniško stiliaus sodo atvaizdą, verčiau pasisamdykite profesionalų sodininką, kuriam būtų pažįstamos japoniško sodo paslaptys.

Pagal spaudą

Asociatyvios nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts