Istoriniai įvykiai atsiminimų knygoje 

Rajono Kultūros centre pristatyta Stasio Butkaus knyga „Vyrai Gedimino kalne“, kurią išleido Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, apžvelgtas savanorio, rašytojo, žurnalisto kūrybinis kelias.

Artėjant Vasario 16-ajai – pačiai reikšmingiausiai Lietuvos laisvės istorijos datai ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui, Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka pirmą kartą Lietuvoje išleido Lietuvos kariuomenės savanorio, visuomenės veikėjo, žurnalisto Stasio Butkaus (1897–1961), kilusio iš Kurtuvėnų, atsiminimų knygą „Vyrai Gedimino kalne“ (1915–1920 metų įvykių atsiminimai). Pirmas šios knygos leidimas – 1957 metais Memingeme (Vokietija), antras – 1984 metais Čikagoje (JAV).

Buvo parodytas trumpametražis filmas „Lietuvos Nepriklausomybės kovos 1918–1920“. Gilaičių bibliotekos bibliotekininkė Rita Bielskienė paskaitė ištraukų iš knygos apie vokiečių okupaciją Lietuvoje ir Nepriklausomybės kovas.

Į renginį atvyko ir knygos išleidimo iniciatorius kurtuvėniškis Dainius Popovas. Jis savo pasakojimą pradėjo prisiminimais apie pažintį su Valdemaru Michalausku, kuris ir atvedė prie S. Butkaus ištakų.

„Su tos medžiagos perdavimu gavau kaip ir užduotį įprasminti žinomą, bet nepelnytai pamirštą patriotinę asmenybę. Man tai tapo tam tikra misija“, – pasakojo vyriškis.

Šiuo metu itin aktyviai ieškoma būdų, kaip pargabenti S. Butkaus palaikus iš Niujorko į Lietuvą.

„Bendraujama su išeiviais ir, tikiuosi, šią misiją pavyks įgyvendinti. Šiemet paprašiau, Amerikoje gyvenančių lietuvių, kad, minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, Vasario 16-ąją, ant S. Butkaus kapo būtų uždegta žvakutė, padėta gėlių, tikėkimės, kažkada tai galėsime padaryti ir Lietuvoje“, – teigė D. Popovas.

Vaizdingą, Almanto Šlivinsko, laikinai einančio Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės pavaduotojo pareigas, pasakojimą apie politinę ir tarptautinę Lietuvos padėtį 1915–1920 metais puikiai iliustravo tuo metu išleistų atvirukų vaizdai. Pranešėjas pasidžiaugė, kad paprastai ir nuoširdžiai perteiktuose prisiminimuose atsispindi sunkus nepriklausomybės kovų ir valdžių kaitos laikotarpis – priespaudos kovų epocha ir to laiko žmonių patirtis, jų dvasinė ir patriotinė būsena.

Viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus vyriausioji metodininkė ir straipsnio apie S. Butkaus asmenybę autorė Audronė Kiršinaitė renginyje pateikė informaciją iš įvairių materialių ir virtualių dokumentų apie S. Butkaus giminės kilmę, socialinį statusą, faktorius, turėjusius įtakos asmenybės formavimuisi. Apžvelgė pirmuosius kūrybos metus ir publikacijas, tolesnį savanorio ir žurnalisto kelią.

Besiruošdami švęsti Nepriklausomos Lietuvos 100-metį turėtume įsiklausyti į S. Butkaus žodžius, parašytus Lietuvos kariuomenės 10-mečio proga: „Kiekviena meilė yra žmogaus sielos šventenybė, bet visų didžiausia šventenybė – Tėvynės meilė. Ji pagrįsta milijonais kruvinų aukų, milžiniškais pasiaukojimais ir darbais, tūkstančiais metų kovos ir darbo dėl jos.“

Audronė KIRŠINAITĖ

Viešosios bibliotekos
Informacijos ir kraštotyros
skyriaus vyriausioji metodininkė

Total
0
Dalinasi
Related Posts