Išbandymas koronavirusu sutelkė visuomenę

Ekstremali situacija dėl koronaviruso jau palietė visą pasaulį. Lietuva kasdien skaičiuoja naujus ligos atvejus. Žmonės seka informaciją, mokosi gyventi karantino sąlygomis ir laukia – kas bus rytoj, po savaitės, po mėnesio.

Veikti teko žaibiškai

Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius, Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Gipoldas Karklelis pasakojo, kad pirmąjį Ekstremalių situacijų komisijos posėdį dėl koronaviruso Šiaulių rajono savivaldybė surengė kovo 3 dieną – viena pirmųjų iš Lietuvos savivaldybių. Tada ir buvo aptarta, kaip Savivaldybė yra pasirengusi, jeigu situacija dėl viruso bus sudėtingesnė. Antrasis posėdis, Vyriausybei šalyje paskelbus karantiną, sušauktas jau konkretiems veiksmams – kaip organizuoti Savivaldybės administracijos, seniūnijų darbą.

G. Karklelis sakė, kad veikti teko žaibiškai. Aktyvizuota Ekstremalių situacijų operacijų centro darbas. Reikėjo labai greitai organizuoti dalies darbuotojų darbą nuotoliniu būdu – to ėmėsi skyrių, padalinių, įstaigų vadovai.

„Savivaldybė yra atsakinga už tai, kad gyvenimas rajone bet kokiu atveju vyktų, žmonėms būtų teikiamos būtinos paslaugos ir būtini darbai būtų padaryti. Esam atsakingi, kad darbuotojai gautų atlyginimus, žmonės gautų socialinę paramą, kad su paslaugų teikėjais laiku būtų atsiskaityta“, – vardijo G. Karklelis.

Nuotolinį darbą pasirinko kultūros, švietimo įstaigos, dalis Administracijos darbuotojų – jiems yra sudarytos sąlygos prisijungti prie programų. Dalis darbuotojų turi nedarbingumą, du darbuotojai pagal nustatytą tvarką turėjo izoliuotis. Lankytojų priėmimas ir seniūnijose, ir Savivaldybės Administracijos pastatuose yra uždraustas, o tie žmonės, kurie ateina į darbą, kontaktų neturi, nes dirba uždaruose kabinetuose, bendraujama yra ryšio priemonėmis ir su ateinančiais į darbą ir su dirbančiais nuotoliniu būdu.

„Gyvenimas nestovi vietoje net ir karantino metu – žmonėms atsitinka įvairių nelaimių, neatidėliotinų reikalų, seniūnijų darbuotojai žino, kaip kontaktuoti su gyventojais, kaip paimti ir perduoti dokumentus užtikrinant saugumą, bet sprendžiant neatidėliotinus reikalus“, – pasakojo G. Karklelis. Jis užsiminė, kad daugelio posėdžių, komisijų darbas yra nutrauktas, kai kurie posėdžiai vyksta ryšio priemonėmis.

Jautri socialinė sritis

Rajono mero pavaduotojas Česlovas Greičius akcentavo, kad visuomenei ypatingai jautri yra socialinė sritis.

„Jeigu žmogui atsitiko bėda – reikia duonos ar vaistų, o jis gyvena vienas, tikrai esame kalbėję su seniūnais, seniūnijų socialiniai darbuotojai žino, kaip reikia pagelbėti. Yra skelbiami seniūnijų darbuotojų telefonai – svarbiausia, kad apie tai, jog kažkam reikia pagalbos, sužinotume laiku ir galėtume pagelbėti, jautriai reaguoti į žmonių bėdas“, – sakė vicemeras.

„Žmogus dėl bet kokios bėdos gali skambinti Savivaldybės tinklapyje nurodytais telefonų numeriais, kuriais galima susisiekti karantino metu, taip pat skelbimuose prie Administracijos, seniūnijų durų ir jam bus pasakyti, kur konkrečiai kreiptis dėl jo bėdos. Žmonės turi žinoti, kad gali skambinti bet kuriam darbuotojui ar vadovui, kurio telefoną randa tarp nurodytųjų skelbimuose ir bus pagelbėta. O tie gyventojai, kurie naudojasi internetu, taip pat gali rasti ir telefonų numerius, ir elektroninių paslaugų teikimo nuorodas“, – akcentavo Gipoldas Karklelis.

Administracijos direktorius G. Karklelis pripažino, kad darbuotojų, dirbančių tiesiogiai kabinete, mažėja, vis daugiau darbuotojų renkasi nuotolinį darbą.

Ekstremaliai situacijai pasiruošę

Kita svarbi šio sudėtingo laikotarpio sritis – suvaldyti ekstremalią situaciją rajone.

„Visus rajono gyventojus noriu informuoti, kad dirba visos Ekstremalių situacijų valdymo centro grupės. Yra parengti visi šiuo metu būtini algoritmai, kokių konkrečių veiksmų privaloma imtis kiekvienu numatytų atveju. Gyventojai baigia įsisąmoninti, kad izoliacija, saviizoliacija grįžus iš užsienio ar turėjus kontaktų su virusu infekuotais žmonėmis – yra būtina. Šiai minutei Savivaldybė jau turi ir patalpas, kur izoliuotis žmonėms, jeigu jie neturi tokios vietos. Esame sudarę visą mechanizmą, kam ir kokiais telefonais gyventojas, kuriam reikia izoliacijos, turi skambinti, kas jį apgyvendins, nuveš, aprūpins maistu, suteiks visas būtinas socialines paslaugas“, — vardijo Administracijos direktorius, jis sakė norintis pasidžiaugti, kad Šiaulių rajone šiai minutei, kai kalbamės, kol kas poreikio saviizoliacijai dar nėra. Kiti šalies rajonai tokį poreikį jau pajautė.

Savivaldybė šiuo metu izoliacijai turi ir savo, ir verslo pasiūlytų patalpų.

Rajono vicemeras Česlovas Greičius teigė, kad Savivaldybė yra pasirengusi ir masinei izoliacijai – yra numatyta nemažai Savivaldybės patalpų, kuriose gyventojai galėtų saugiai išbūti izoliacijos laiką, jeigu būtų masinis protrūkis.

„Noriu visus nuraminti, kad lėšų viskam turime pakankamai, vienintelė bėda, kad nėra kol kas lengva įsigyti apsaugos priemonių. Jų dabar turime pakankamai, bet staigaus protrūkio atveju susidurtume su tokiomis pat problemomis, su kokiomis susidūrė ir kitos valstybės“, – sakė G. Karklelis.

„Su rajono sveikatos priežiūros įstaigų vadovais bendraujame nuolatos. Gyventojams neįprasta, kad jie neretu atveju yra konsultuojami nuotoliniu būdu, išrašomi elektroniniai receptai, nedarbingumo pažymėjimai, bet taip turi būti karantino atveju. Medikai gyventojus ramina, kad šiuo metu yra saugiau likti namie ir konsultuotis per atstumą, nei vykti į įstaigą ir susidurti su galimu virusu. Juk šiandien visi suprantame, kad rytojus gali būti ne ką geresnis, nei šiandiena. Tai žmones neramina, bet niekur nuo to nepabėgsi“, – sakė vicemeras Č. Greičius.

Jis dėkojo privatiems rajono verslininkams, kurie pasiūlė savo viešbučių, motelių patalpas privalomai gyventojų izoliacijai dėl koronaviruso.

„Jau rengėme viešą kreipimąsi į rajono viešbučių, motelių savininkus, kad jie suteiktų savo patalpas karantino metu izoliacijai. Bet atsitiko taip, kad ne prašyti reikėjo, o patys rajono verslininkai pasiūlė tokias paslaugas. Tai rodo mūsų žmonių bendruomeniškumą. Ne veltui sakoma, kad bėda žmones suartina. Ne veltui turbūt sakoma, kad mūsų visuomenę šis išbandymas turi priversti susimąstyti, pakeisti požiūrį. Visuomenė jau dabar keičiasi – patys žmonės kontroliuoja, kad neveiktų įstaigos, kurioms karantino metu draudžiama veikti, kad saugotų vieni kitus ir savo atsakingais veiksmais įtakotų viruso valdymą kiek tai įmanoma šiandienos sąlygomis“, – sakė vicemeras Č. Greičius.

Savanorišką pagalbą Šiaulių rajono savivaldybei pasiūlė savanoriai, šauliai – jie laukia Savivaldybės užduočių ir, esant kritinei situacijai, jie pasirengę pagelbėti Šiaulių rajono žmonėms.

Daugelis šalies savivaldybių susiduria su nemenka problema, kaip organizuoti savivaldybių tarybų posėdžius, kai susirinkimų rekomenduojama vengti. Nors daugelis savivaldybių turi technologijas, kurių pagalba galima organizuoti nuotolinius posėdžius, tačiau daugelis tai darys pirmą kartą. Šiaulių rajono savivaldybės tarybos posėdis buvo numatytas kovo 24-ąją, tačiau karantinas dar bus nepasibaigęs.

„Tarybos sprendimų projektai yra išplatinti elektroniniu būdu, tarybos nariai pareiškė savo pastabas, elektroniniu būdu jiems bus parengti atsakymai. Tarybos posėdžio daug atidėlioti negalime, nes yra neatidėliotinų klausimų, kuriuos privalome išspręsti“, – sakė Č. Greičius.

„Kuršėnų krašto žinių“ inf.

Ritos ŽADEIKYTĖS nuotr.

Zigmo RIPINSKIO nuotr.

Ados GRAKAUSKIENĖS nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts