Incidentas Šiaulių gimdymo namuose – už gimdyklų durų nevengiama prievartos ir cinizmo? 

Šiaulių Moters ir vaiko klinikoje įvykęs incidentas, kai gimdančiai moteriai buvo iškviesti policijos pareigūnai ir ją, nenorinčią keltis nuo grindų, pakėlė ant gimdymo stalo ir laikė rankas, kol gimė kūdikis, šokiravo rajono jaunas šeimas. Mat uždarius Kuršėnų gimdymo namus, čia važiuoja gimdyti ir kuršėniškės, ir viso Šiaulių rajono gyventojos.

Kvietė pareigūnus

Trečiadienio, rugsėjo 5-osios naktį, apie 1 valandą, Šiaulių policijai buvo pranešta, kad Moters ir vaiko klinikoje medikai prašo pagalbos, nes nesusitvarko su agresyvia gimdyve.

Prie Moters ir vaiko klinikos lauke juos pasitiko medikai, kurie pasakė, kad moteris atsisako gimdyti, guli ant žemės, nesikelia, į raginimus nereaguoja, o kūdikis jau turėtų gimti.

Nuėję į gimdymo palatą patruliai rado ant grindų gulinčią moterį, pradėjo ją kalbinti. Gimdyvė nebuvo nusiteikusi bendrauti – pareigūnams grasino teismais, o medikų reikalavo prie jos nelįsti. Pareigūnai su moters vyro pagalba, pakėlė gimdyvę už rankų ir paguldė ant gimdymo stalo.

Medikams padėję pareigūnai gimdymo metu laikė moters rankas.

Per keliolika minučių gimė berniukas. Išeinant už pagalbą padėkojo ir rankas paspaudė gimdymą priėmęs gydytojas, ir kūdikio tėvas.

Sukilo dulos

Negirdėtu šalyje nutikimu pasibaisėjo Lietuvos dulos. Jos išplatino laišką, kuriuo kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, prezidentūrą ir visuomenę.

„Procedūrų atlikimas prieš išreikštą žmogaus valią ir panaudojant psichologinį spaudimą bei fizinę jėgą yra šiurkštus žmogaus teisių pažeidimas ir smurtas. Būtent taip, spręsdami pagal viešai pateiktą informaciją, galime įvardyti šį įvykį – kaip smurtą prieš gimdyvę, nepateisinamą jokiomis priedangomis. Šis įvykis – rezonansinis, įtraukęs ir kraštutinius veiksmus, tačiau atskleidžia bendrą situaciją Lietuvos gimdyklose, kuriose moterys ir jų partneriai patiria ir fizinį, ir emocinį smurtą, patyčias ir nepagarbą. Matome didžiulę problemą, kuri nėra įvardijama viešai, nefigūruoja statistikoje, o jos trumpalaikės ir ilgalaikės pasekmės – kūno ir psichikos sužalojimai, pažeisti santykiai tarp mamos ir kūdikio, tarp moters ir partnerio – neigiamai veikia ne tik atskiras moteris, kūdikius, jų šeimas, bet ir visą mūsų visuomenę“, – viešame laiške rašė gimdyvių padėjėjos.

Ligoninės pozicija kitokia

Į gimdyvių padėjėjų laišką sureagavo ir Moters ir vaiko klinika, kur gimdyvei buvo iškviesta policija.  Laikinoji klinikos vadovė Emilija Bogužienė sako, kad dulų laiško turinys ją nustebino. Esą nebuvo jokio smurto prieš gimdyvę, net atvirkščiai – gimdyvė buvo agresyvi.

„Tai buvo veiksmai, siekiant išgelbėti begimstantį naujagimį, o agresija nukreipta prieš personalą, agresija nukreipta į savo kūną, į gimstantį vaiką nėra normalu ir mes turėjome veikti“,– teigė E. Bogužienė.

O veikimas, kaip žinia, pasireiškė tuo, kad į gimdymo kambarį buvo iškviesti policijos patruliai. Lina Gabrijolavičienė, Lietuvos dulų asociacijos Valdybos pirmininkė išreiškė pasibaisėjimą esama tvarka ligoninėse.

„Kai gydytojai dirba 24 valandas per parą, tas kartojasi, suprantama, kad jie ieško, kaip sau pasilengvinti darbą. Ateina tas momentas, kai ima nebepaisyti pacientės poreikių, nors jai tai esminis gyvenimo įvykis, o labiau gydytojai paiso savęs“, – teigė L. Gabrijolavičienė.

Svarbiausia mamos ir vaiko sveikata

Gydytojas, gimdyvei iškvietęs policiją yra Jonas Anužis, Akušerijos skyriaus vedėjas, turintis apie 30 metų darbo patirtį teigė, kad gimdyvė  priešinosi ir nedarė to, ko gydytojai norėjo – sekti jos vaisiaus būklę. Medikai sako, kad jie pasitelkė visas įkalbinėjimo priemones, prašymus, tačiau gimdyvė atsisakė keltis nuo grindų ir leistis apžiūrima, juo labiau gultis ant gimdymo stalo, nors ji turi teisę gimdyti ir ant grindų, ir vonioj, ir klūpėdama. Va tada ir iškviesta policija.

„Mes tą problemą išsprendėm. Mama sveika, namo išvyko su sveiku kūdikiu“, – teigė J. Anužis.

Dulos susirūpino medikų pasaulėžiūra

Lietuvos dulos sako, kad sveika mama ir sveikas kūdikis – tai ne apie tai kalba. Kalba apie tai, kad gal ir geri gydytojai, pasirodė visai neturintys žmogiškumo.

„Kokia tada medikų pasaulėžiūra? Ar į moterį žiūri, kaip į žmogų, ar kaip į konteinerį, kuriame yra kūdikis?“, – retoriškai klausia gimdyvių padėjėjų atstovė.

Tai du skirtingi dalykai – mediko kvalifikacija ir elgesys. Šį kartą jie, anot dulų, buvo nesuderinti.

Nemokėjimas ar nusiteikimas?

Istorija, kaip Šiaulių Moters ir vaiko klinikos gimdykloje buvo „susitvarkyta“ su gimdyve pasiekė ir ministeriją. Aurelijus Veryga, panašu, iš pradžių savo ausimis negalėjo patikėti.

„Tokių situacijų būna ir intesyvios terapijos skyriuose, ir psichiatrijos skyriuose, tai ten niekas policijos nekviečia, medikai susitvarko vietoje. Kodėl  Šiaulių medikai sugalvojo kviesti policiją, sunku pasakyti“,– stebėjosi A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministro manymu, Šiaulių akušeriai, na bent jau tie, kurie kvietė gimdyvei policiją, yra tiesiog nepasiruošę tokiems atvejams, kai gimdyvė gal ir agresyvi, gal ir per daug išsigandusi.

„Šis atvejis turi paskatinti ligoninę personalą apmokyti, kaip elgtis tokiose situacijose, kaip elgtis su pacientu, kai kyla grėsmės kažkokios pacientams. Tai personalo apmokymo klausimas“, – teigė Sveikatos apsaugos ministras.

Tačiau klinikos laikinoji vadovė Emilija Bogužienė kategoriška.

„Ateityje, jeigu bus panašios situacijos  kviesim vėl policiją. Ką siūlot? Vienprasmiškai kviesim“, – teigė E. Bogužienė.

Dulos kviečia kovoti

Lietuvos dulos sako, kad šis incidentas Šiauliuose pagaliau paviešino seniai žinomą tiesą, kad gimdymo palatose iš moterų tyčiojamasi kur kas dažniau, nei tai patenka į viešumą.

„Visas emocinį ar fizinį smurtą gimdymo priežiūroje patyrusias moteris ir šeimas kviečiame netylėti, įvardinti problemą ir nušviesti jos mastą. Tai pirmas ir labai svarbus žingsnis keičiant susiklosčiusią situaciją ir skatinant pagarbą moters kūnui, pasirinkimui ir teisėms. Jei pasirinksite viešinti, kviečiame naudoti #UžGimdymąBePrievartos. Raginame visus nukentėjusiuosius ieškoti pagalbos: http://www.klausau.lt/ yra skelbiami Lietuvos emocinės paramos tarnybų kontaktai, taip pat kviečiame kreiptis ir į mus per facebook paskyrą „Dulos Lietuvoje“, – laiške teigė dulos.

Pareigūnams apdovanojimai

Policininkus, kurie užkėlė moterį ant gimdymo stalo ir ją laikė gimdymo metu, pasveikino ir net apdovanojo Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Gimdyvių padėjėjos pasibaisėjusios.

,,Kviečiame Šiaulių merą, jau spėjusį pagirti įvykyje dalyvavusius (ir išplatinusius savo fotografiją šalia paguldytos ir laikomos gimdyvės) pareigūnus, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovą ir pačius pareigūnus permąstyti šį įvykį ir pasirinkimą jį viešinti galiojančių teisės aktų ir Konstitucijos ginamų teisių kontekste, pasitelkiant empatiją ir prisimenant, kad policijos pareiga yra atpažinti pažeidžiamuosius įvykio dalyvius ir ginti būtent juos, nepriklausomai nuo lyties, tautybės, rasės, pažiūrų, amžiaus, socialinės padėties ar kitų tapatybės savybių bei fizinės būklės, taip pat elgtis etiškai ir neatskleisti intymaus asmens gyvenimo siekiant didinti savo populiarumą“, – teigė gimdyvių padėjėjos.

Sunku įvertinti, ar nebuvo perlenkta lazda kviečiant policijos pareigūnus į gimdymą, bet svarbiausia šioje istorijoje yra laiminga pabaiga – sveika mama ir sveikas naujagimis.

„Kuršėnų krašto žinių“ informacija

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts