Visi vaikai iki 18 metų kasmet privalo apsilankyti pas šeimos gydytoją ir gydytoją odontologą, kad būtų įvertinta jų sveikatos ir dantų būklė. Pasidomėjome, kokie sveikatos sutrikimai dažniausiai kamuoja rajono ikimokyklinio amžiaus vaikučius.
Profilaktinis patikrinimas
Profilaktinis sveikatos patikrinimas – tai būdas greičiau užkirsti kelią įvairiems sutrikimams, pastebėti įvairius sveikatos sutrikimus. Atvykus profilaktiškai pasitikrinti, gydytojas odontologas patikrina vaiko dantų ir žandikaulių būklę ir, esant reikalui, skiria gydymą. Tuo tarpu šeimos gydytojas įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, pacientas yra siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams.
Vaiko sveikatos pažymėjimas
Profilaktiškai tikrintis sveikatą ir apsilankyti pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą būtina visiems vaikams iki 18 metų kasmet. Vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo išrašymo dienos. Svarbu nepamiršti, kad vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, kitaip gydytojas negalės atlikti patikrinimo, nes nebus raštiško tėvų arba globėjų sutikimo.
Ikimokyklinukų sveikatos būklė
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro parengtoje ikimokyklines įstaigas lankančių vaikų profilaktinių sveikatos patikrinimų ataskaitoje informuojama, kad rajone profilaktinis sveikatos patikrinimas 2017-2018 mokslo metams buvo atliktas 1043 ikimokyklinio amžiaus vaikams. Rajono visuomenės sveikatos biuro duomenimis tik 36,7 procentai profilaktiškai patikrintų vaikų yra sveiki, o net 63,3 procentai ikimokyklinukų turi bent vieną sveikatos sutrikimą.
Gydytojų rekomendacijomis 1036 vaikams paskirta pagrindinė fizinio ugdymo grupė, vienam parengiamoji, o trims – specialioji. Trys vaikai atleisti nuo kūno kultūros pamokų.
Įvairūs sveikatos sutrikimai
Kaip teigia ataskaitos sudarytoja visuomenės sveikatos specialistė Vaineta Jurkienė, 171 rajono ikimokyklinukui (92 mergaitėms ir 79 berniukams) nustatyti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai.
106 vaikams, iš jų 47 mergaitėms ir 59 berniukams, nustatyti kvėpavimo sistemos sutrikimai. Bronchinė astma nustatyta 46 vaikams – 19 mergaičių ir 27 berniukams. Tuberkuliozė nenustatyta nei vienam vaikui.
Ataskaitoje matyti, kad regos problemų turi 21,9 procentai rajono ikimokyklines įstaigas lankančių vaikų, t. y. 130 mergaičių ir 99 berniukai.
Klausos sutrikimai nustatyti 4 vaikams – 1 mergaitei ir 3 berniukams.
Virškinimo sistemos problemų turi 12 vaikų: 4 berniukai ir 8 mergaitės.
Ikimokyklines įstaigas lankančių vaikų profilaktinių sveikatos patikrinimų ataskaitoje teigiama, kad nervų sistemos sutrikimų turi 228 vaikai. Šis sutrikimas dažnesnis tarp berniukų (130 berniukų ir 99 mergaitės). Nervų sistemos sutrikimai nustatyti beveik visose amžiaus grupėse, tik iki vienerių metų amžiaus grupėje neužregistruotas nei vienas atvejis.
Epilepsija nustatyta penkiems 3-5 metų amžiaus vaikams. Galvos įtampos skausmai vargina vieną šešių metų berniuką.
Endokrininės sistemos, medžiagų apykaitos, mitybos sutrikimai nustatyti 44 vaikams: 27-nioms mergaitėms ir 17-ai berniukų. Struma ir cukrinis diabetas nediagnozuotas nei vienam rajono ikimokyklinę įstaigą lankančiam vaikui.
Antsvorį turi 7 mergaitės ir 7 berniukai. Sumažėjęs svoris vargina 11 vaikų.
Urogenitalinės ligos nustatytos 9 vaikams, iš jų: 5 mergaitėms ir 4 berniukams.
Skeleto-raumenų sistemos sutrikimų turi 29 vaikai. Skoliozė nenustatyta nei vienam darželius lankančiam vaikui. Keturiems vaikams diagnozuota netaisyklinga laikysena ir kitiems 4 vaikams – plokščiapėdystė.
Alerginiai susirgimai nustatyti 47rajono ikimokyklines įstaigas lankantiems vaikams: 23 mergaitėms ir 24 berniukams.
Vaikų dantų būklė
95,5 procentams vaikų, kurie lanko rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigas, buvo patikrinti dantys, t. y. 1000-ui vaikų. Iš jų, pagal mokyklų sveikatos specialisčių pateiktus duomenis, kaip teigiama ataskaitoje, 10-ai vaikų neteisingai įvertinti dantys, o 516-os vaikų dantys – sveiki. 338-iems vaikams nustatytas kariesas. 83 mergaitėms ir 74 berniukams nurodyta, kad turi plombuotų pieninių dantų. Šešiems šešių metų vaikams nustatytas nuolatinių dantų kariesas.
Dantų sąkandis patikrintas 978-iems vaikams. 41-ienam vaikui nustatytos sąkandžio problemos, iš jų: 21-am pavienių dantų ir 20-čiai žandikaulio.
,,Kuršėnų krašto žinių“ informacija