Dar viena pavojinga perėja ieško aukų

Pirmadienio ryte Ginkūnuose, pėsčiųjų perėjoje, buvo partrenktas į mokyklą einantis Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų pagrindinės mokyklos mokinys. Policijos duomenimis, moksleivį partrenkė 65-erių metų vyriškio vairuojamas automobilis „Renault Master“.

Perėjoje parblokštas moksleivis

Pirminiais duomenimis, skaudi nelaimė Švedės, Rasos, Aušros ir Žeimių gatvių sankryžoje, Lietuvos automobilių kelių direkcijai priklausančiame valstybinės reikšmės krašto kelyje Nr. 150 Šiauliai–Pakruojis‒Pasvalys, įvyko apie 7 valandą 45 minutės. 13-metį berniuką parbloškė nuo Šiaulių važiuojantis automobilis. Avarijos aplinkybes aiškinasi Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai. Berniukas dėl galimai patirtų sužalojimų ir kitų traumų gydomas Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje. Sofijos ir Vladimiro Zubovų pagrindinės mokyklos direktorė Daiva Jagminienė antradienį „Kuršėnų krašto žinioms“ sakė, kad berniuko sveikata normali. Jam diagnozuotas galvos sutrenkimas, nes krovininis mikroautobusas kliudė vaiką dešinės pusės veidrodėliu.

Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas. Patikrinus vairuotoją alkoholio matuokliu, jam girtumas nebuvo nustatytas. Pirminiais duomenimis, vairuotojas tvirtina į perėją įžengusio vaiko nepastebėjęs, nes tuo metu eismo sąlygos buvo sudėtingos, lynojo.

Keturių gatvių sankryžoje, šalia Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokyklos, esanti perėja yra laikoma viena nesaugiausių visame Šiaulių rajone. Sankryžoje techniniai eismo saugumo sprendimai itin menki, o greičio, kuris šioje vietoje yra 40 kilometrų per valandą, apribojimų laikosi nedaugelis vairuotojų.

Savivaldybė susirūpino saugumu kelyje

Rajono meras Antanas Bezaras iš karto po nelaimės bendravo su Ginkūnų gyventojais, aktyviais bendruomenės nariais. Susisiekė su Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato vadovu Marijumi Maciu. Buvo prašoma, kad piko metu, kai vaikai eina į mokyklą, o automobilių srautas yra pats didžiausias, ties judriomis Ginkūnų perėjomis ir pavojinga sankryža patruliuotų policijos pareigūnai.

Mokyklos direktorė Daiva Jagminienė su rajono meru Antanu Bezaru kalbėjo apie įvykį mačiusių žmonių liudijimus, apie avarijos aplinkybes, kurias tiria policijos pareigūnai, taip pat buvo svarstoma galimybė šiek tiek –15-30 minučių – pavėlinti pamokų laiką, kad sumažėtų eismo avarijų rizika piko metu. Mokyklos direktorė redakcijai sakė, kad po nelaimės pedagogai su mokiniais kalbasi apie saugumą gatvėje, kelyje.

Pirmadienį buvo skubiai sušauktas Šiaulių rajono savivaldybės Saugaus eismo komisijos posėdis, kurio tikslas buvo dar kartą išanalizuoti ir kuo skubiau informuoti Lietuvos automobilių kelių direkciją apie realius pavojus jai priklausančiame kelyje per Ginkūnus. Pati Savivaldybė jokių rekonstrukcijų Lietuvos automobilių kelių direkcijai priklausančiame kelyje daryti negali.

Savivaldybė jau ėmėsi veiksmų

Ginkūnų bendruomenės nariai, gyventojai 2019 metais ne kartą susitiko su mūsų rajono savivaldybės vadovais dėl saugumo valstybinės reikšmės krašto kelyje Nr. 150 Šiauliai–Pakruojis‒Pasvalys 0,9 km Ginkūnuose esančioje Švedės, Rasos, Aušros ir Žeimių gatvių sankryžoje. Rajono savivaldybės užsakymu buvo atlikti tyrimai, susirinkimuose su gyventojais diskutuota ir nuspręsta įrengti žiedinę sankryžą, kuri užtikrintų sankryžos pralaidumą bei pakeltų saugumo lygį.

Pagal Ginkūnų gyventojų prašymą rugsėjo mėnesio posėdyje rajono Taryba pritarė, kad Šiaulių rajono savivaldybė pasirašytų bendradarbiavimo sutartį su LAKD bei prie sankryžos rekonstravimo projekto įgyvendinimo prisidėtų ne mažiau kaip 20 procentų projekto vertės. Savivaldybės siekis – kad tik ši judri sankryžą pakiltų prioritetinėje sankryžų pertvarkymo eilėje iš 743 vietos kuo aukščiau ir būtų rekonstruojama artimiausiais metais, o gyventojams bei vairuotojams Ginkūnuose būtų saugiau. Šiaulių rajono savivaldybė yra pasirašiusi minėtą sutartį su Lietuvos automobilių kelių direkcija – apie tai Ginkūnų gyventojai informuoti gruodį vykusiame susirinkime Ginkūnuose.

Apie nelaimę – policijos ataskaitiniame susirinkime

Apie eismo įvykį kalbėta ir Kuršėnuose vykusiame Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato ataskaitiniame susirinkime, vykusiame Kuršėnuose. Jame dalyvavo rajono meras, Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato bei Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovai bei gausus būrys pareigūnų.

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Ramūnas Sarapas susirinkusiems sakė: „Ne kartą kalbėta, kad iki skaudaus įvykio Ginkūnuose – tik vienas žingsnis. Priemiestinė gyvenvietė, didžiulis transporto srautas, tačiau neišspręstas saugumo klausimas. Kelias Savivaldybei nepriklauso, policija taip pat ne visada gali suvaldyti situaciją, nors dirbama šiame kelyje, dirbama su vaikais saugaus eismo klausimais, tačiau skaudžių įvykių vis tik nepavyksta išvengti. Nerūpestingumas, neatidumas, gamtos reiškiniai kartais būna lemiantys“.

Perėjoje nukenčia žmonės

Pasak Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokyklos direktorės  D. Jagminienės, šioje sankryžoje esančiose perėjose vaikas buvo sužalotas pirmą kartą per pastaruosius metus.

„Tačiau šitoje perėjoje praėjusiais metais buvo sužaloti keli žmonės. Paskutiniame įvykyje praėjusių metų vėlyvą rudenį sužeistas pėsčiasis ligoninėje mirė“, – sakė direktorė.

Pasak jos, ties mokykla ir šalia jos yra trys pėsčiųjų perėjos.

„Buvo kalbama, kad po sankryžos rekonstrukcijos, kai bus įrengta žiedinė sankryža, liks tik dvi perėjos. Bus panaikinta vidurinė perėja prie žiedo nuo mokyklos pusės. Tvirtinta, kad taip bus saugiau. Su tuo tikrai galima sutikti, nes dabar kiekvieną rytą tenka pergyventi, kad vaikai, kurių nelydi tėvai, sėkmingai pereitų gatvę, nes piko valandomis automobilių vairuotojai nelabai linkę praleisti per perėją einančius pėsčiuosius“, – sakė direktorė.

D. Jagminienė užsiminė, jog po nelaimės šioje sankryžoje, ties pėsčiųjų perėjomis, saugumo sumetimais, buvo įsuktos galingesnės apšvietimo lempos.

Rajono meras A. Bezaras, prabėgus porai parų po skaudaus eismo įvykio, „Kuršėnų krašto žinioms“ patvirtino, kad rajono Savivaldybė raštu kreipėsi į Lietuvos automobilių kelių direkciją (LAKD), tačiau atsakymo dar nebuvo gavusi.

Anot mero, Ginkūnų bendruomenė gavo atsakymą į ankstesnį raštą, tačiau jame tik abstraktus atsakymas, tačiau nieko konkretaus.

Perėja-žudikė Kuršėnuose tyko eilinės aukos…

„Kuršėnų krašto žinios“ jau ne kartą yra rašiusios apie perėją-žudikę Kuršėnuose, Ventos gatvėje.

Prireikė net kelių žuvusiųjų ir antra tiek sužeistųjų, kol Lietuvos automobilių kelių direkcija ėmėsi bent jau minimalių veiksmų, kad perėjoje būtų kiek saugiau.

Kilus miestiečių pasipiktinimui ir jiems rengiant įvairias socialines akcijas, o nelaimingų atsitikimų perėjoje nemažėjant, „atsibudusi“ Lietuvos automobilių kelių direkcija, kuri jau beveik porą metų niekaip neprisiruošia rekonstruoti pavojingos sankryžos ir už jos esančios pėsčiųjų perėjos Direkcijai priklausančiame kelyje, ėmėsi veiksmų, kurie prajuokino gyventojus.

Po kelių dienų, kai rajono Savivaldybė ėmėsi ryžtingų veiksmų ir įrengė laikinus LED šviestuvus, buvo pradėti įrenginėti pažadėti greičio ribojimo kalneliai.

Tačiau kuršėniškius ir pro šalį važiuojančius žmones nustebino tai, kad per 8 centimetrus nuo važiuojamosios kelio dalies iškilę kalneliai įrenginėjami ne skersai gatvės, o išilgai. Po nelaimių perėjoje-žudikėje ir kalnelių įrengimo prabėgo beveik trys mėnesiai. Nors perėjoje daugiau nelaimių neįvyko, tačiau vairuotojai tokius kalnelius įveikia net nestabdydami. Kuršėniškiai pastebėjo, jog net ir lengvieji automobiliai juos pervažiuoja nesumažinę greičio ir net nepajusdami, kad pervažiavo greičio ribojimo kalnelį.

Kas toliau? Ar Direkcija dar ilgai dels? Ar lauksime naujų nelaimių ir Kuršėnuose, o dabar ir Ginkūnuose? O gal reikia, kad šiose perėjose žūtų dar daugiau žmonių, kad pagaliau Lietuvos automobilių kelių direkcija bei Susisiekimo ministerija pradėtų galvoti apie žmonių saugumą pavojingose perėjose, o ne apie draugų, bičiulių bei koalicijos partnerių gatvių ir kelių asfaltavimą?..

Saulius JUŠKEVIČIUS

Šiaulių AVPK nuotr.

Socialinių tinklų nuotr.

Redakcijos archyvo nuotr

Rajono savivaldybės archyvo nuotr.

Ritos ŽADEIKYTĖS nuotr.

Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Policija prašo pagalbos

Šiaulių apskrities policijos Šiaulių miesto ir rajono komisariato pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo, padaryto praėjusių…