Artėjantis šildymo sezonas ir galimai didėsiančios šildymo kainos neramina ne tik daugiabučių gyventojus, bet ir privačių namų savininkus, besišildančius kietu kuru.
Kieto kuro rūšys
Nuosavų namų savininkai, kurie nenaudoja šildymui dujų, dažniausiai turi kieto kuro katilus ir šildosi įvairiu kietu kuru.
Kietu kuru prekiaujančios įmonės siūlo kelių rūšių kurą: anglis, durpių briketus, medžio pjuvenų briketus. Tačiau kietas kuras, kurį naudoja daugiausia gyventojų, vis dar tebėra malkos. O malkinės medienos pardavėjai taip pat siūlo įsigyti ne tik įvairių rūšių malkų, bet ir atraižų, medienos kaladėlių.
Kiekiai patogūs kiekvienam
Kiekvienas gali pasirinkti norimą įsigyti kuro kiekį pagal savo finansines, transportavimo ir sandėliavimo galimybes. Durpių briketai parduodami maišuose po 400 kg ir 800 kg. Anglys parduodamos sufasuotos maišeliuose po 25, 40 kg ir didmaišiuose po 1 toną. Anglių galima įsigyti ir prekybos centruose, supakuotų po 30 kilogramų. Taip pat prekybos centruose parduodami medžio pjuvenų briketai, kurie yra sufasuoti maišeliuose po 10 kilogramų. Šių briketų galima įsigyti ir didesnį kiekį – padėklą, kuriame sufasuota 1 tona šio kuro.
Kuras brango
Daugelis kietuoju kuru apsirūpina prieš prasidedant sezonui, vasarą, kai kuro kainos būna mažiausios, tačiau ir pradėję ruoštis žiemai iš anksto nemaloniai nustebo sužinoję, kad šiemet kieto kuro kainos didesnės nei pernai.
Pakalbinta Šiaulių rajono gyventoja teigė, kad nuosavą namą šildo naudodama daugiausia durpių briketus.
„Turime nuosavo miško kampelį, bet vaikai užsienyje, nėra kam paruošti malkų tiek, kad per žiemą būtų galima vien jomis šildytis. Todėl su vyru pasiruošiame nedaug tų malkų, kad pakūrimui krosnies būtų, o daugiau perkame ir šildomės durpių briketais“, – teigė pašnekovė.
Ji taip pat sakė, kad spėjo pasidomėti briketų kainomis ir nusivylė sužinojusi, kad šiemet jos brangesnės nei pernai.
„Pabrango apie penkis eurus už tą patį kiekį, lyginant su pernai metais. Pernai mokėjau už 800 kg didmaišį 70 eurų, o šiemet nuo 75 eurų prašo“, – kainas lygino moteris.
Paanalizavus skelbimus matyti, kad brangsta ir anglys. Palaidos anglys pernai kainavo apie 152 eurus už toną, o šiemet kaina didėja ir toną anglių galima įsigyti nuo 160 eurų.
Pakalbintas dar vieno nuosavo namo šeimininkas teigė, kad šildymui naudoja mišrų kurą – medieną iš nuosavo miško bei perka medžio pjuvenų briketus. Vyras apgailestavo, kad medžio pjuvenų briketai kasmet brangta.
„Neseniai, tik prieš trejus metus į nuosavą namą įsikėlėme ir iškart pabandėme šildytis medžio pjuvenų briketais. Jie labai patiko. Švaru, parsineši plastikinėje pakuotėje, nei trupa, nei nebyra ir pelenų mažai, nereikia dažnai krosnies valyti. Pabandėme kelis maišelius ir tada toną nusipirkome. Prieš kelis metus mokėjau 120 eurų už toną, pernai jau 150 eurų. Šiemet pradėjau domėtis nuo pavasario briketų kainomis, bet niekas pasiūlyti negalėjo, neužsivežę. Vasarai baigiantis radau už 170 eurų mišrios medienos briketų, o beržo – dar brangesni, kainos net nebeklausiau“, – teigė pašnekovas.
Brango ir malkos
Savo krosnis kūrenantys malkomis, jomis pradeda rūpintis dar pavasarį, kai jos pigiausios ir per vasarą spėja išdžiūti. Paklausios yra kapotos malkos, kuomet žmogui nereikia rūpintis, kas atvežtas trimetres ar dvimetres malkas supjaus, atvežtas kaladėlėmis – sukapos.
Pakalbintas kuršėniškis, turintis sodybą rajone, sakė, kad medinės sodybos šildymui naudoja malkas, atraižas bei kaladėles. Jis pasiskundė, kad gauti malkų nėra lengva.
„Visur kur skambinau sakė, kad atvežti gali tik ne anksčiau kaip po 8 savaičių. Radau kur tenkino kaina, užsisakiau, sutikau laukti tas aštuonias savaites, bet praėjo jau daugiau laiko – malkų dar neturiu ir kada atveš nėra aišku“, – teigė pašnekovas. Šiemet vyras teigė užsisakęs malkų atraižų ir sutaręs mokėti 160 eurų už 10 erdmetrių.
,,Pernai už tą patį kiekį mokėjau dešimt eurų pigiau. Brangsta“, – konstatavo Kuršėnų gyventojas. Jis taip pat teigė, kad pasidomėjo ir skaldytų malkų kainomis, tačiau jų vis dar nepirko, mat kaina didoka.
„Beržines malkas pernai pirkau po 32 eurus už kubą, o šiemet net 39 eurų prašo“, – brangstančiu kuru skundėsi pašnekovas.
Kalbintas verslininkas, prekiaujantis durpių briketais ir anglimi informavo, kad kietas kuras gali ir toliau brangti, todėl gyventojai raginami suskubti ir pasirūpinti kuru iki šildymo sezono pradžios.
,,Kuršėnų krašto žinių“ informacija