Ar valdantieji nepabūgs ir pritars kreipimuisi dėl užsieniečių elgesio Kryžių kalne

Ar valdantieji nepabūgs ir pritars kreipimuisi dėl užsieniečių elgesio Kryžių kalne   Rajono savivaldybės Tarybos komitetuose buvo svarstomas Tarybos nario Jono Novogreckio pateiktas Tarybos sprendimo projektas dėl Kinijos piliečių veiksmų Kryžių kalne. Po svarstymų komitetuose iš sprendimo liko tik kreipimasis į Užsienio reikalų ministeriją. Beje, pasigirdo gandų, kad valdantieji saviems draudžia palaikyti pasiūlymą.

Pradėtas tyrimas

Praėjusių metų gruodžio pabaigoje socialiniuose tinkluose bei youtube kanale buvo paviešinti kadrai, kaip azijietiškos išvaizdos asmenys Kryžių kalne rauna kryželius, ant kurių heroglifais užrašyti žodžiai. Jaunuoliai kažką šūkauja neva kiniečių kalba. Tvirtinama, jog tai naikinami kryželiai, palaikantys protestuotojus Honkonge.

Didesnis ažiotažas kilo per pačias gražiausias metų šventes Kalėdas, kai vaizdo įrašas buvo paviešintas per televizijos kanalus. Sukruto ir policija, kuri prieš pat Naujus Metus paskelbė, kad

kartu su prokurorais įvertinę surinktą medžiagą dėl Kryžių kalne galimai išniekintų kryžių, priėmė sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 312 straipsnio (Kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimas) 2 dalį (Tas, kas atliko vandališkus veiksmus kapinėse ar kitoje viešosios pagarbos vietoje arba dėl rasinių, nacionalinių ar religinių motyvų išniekino kapą ar kitą viešosios pagarbos vietą). Už tokius veiksmus baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Kreipėsi meras

Tuoj po Naujųjų buvo išplatintas ir mūsų rajono mero Antano Bezaro kreipimasis. Jame sakoma, kad Šiaulių rajono savivaldybėje esantis Kryžių kalnas – unikalus tikėjimo  paminklas bei pasaulinio lygio turizmo objektas.

„Tai – unikalus krikščionybės, Lietuvos valstybės, Šiaulių vyskupijos, mūsų tautos sakraliosios istorijos ir kultūros objektas, kuris kasdien yra lankomas turistų iš Lietuvos ir viso pasaulio.

Kryžių kalnas unikalus ir tuo, jog čia savo tikėjimo simbolius netrukdomi stato ir maldavimus išreiškia įvairiausių pasaulio religijų, tikėjimų ir įsitikinimų atstovai – tai yra žinoma, visada buvo ir yra vertinama visame pasaulyje“, – teigiama mero kreipimasi.

Rajono meras išreiškė įsitikinimą, kad teisėsaugos pareigūnai, Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerija atsakingai tiria ir įvertins įvykius Kryžių kalne bei pateiks visus atsakymus šalies ir pasaulio visuomenei. Jis kvietė gerbti visų tautų ir žmonių religinius įsitikinimus bei pasaulėžiūrą, visų tautų, religijų ir kiekvieno asmens teises ir laisves bei demonstruoti deramą pagarbą šiam sakraliam objektui.

„Šiaulių rajono savivaldybė, įrengusi prie šio objekto turizmo infrastruktūrą, apšvietimą, prižiūrinti, tvarkanti šį ypatingą objektą, kviečia visus, apsilankančius Kryžių kalne, šioje unikalioje vietoje laikytis rimties ir pagarbos visoms pasaulio religijoms ir tikėjimams“, – buvo teigiama mero kreipimesi.

Sulaukė kritikos

Tarybos narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Jonas Novogreckis pirmajam Tarybos posėdžiui pateikė sprendimą „Dėl Kinijos piliečių veiksmų Kryžių kalne“. Toks sprendimo projektas sulaukė nemažos valdančiųjų kritikos. Komitetuose valdantiesiems užkliuvo sprendimo punktai, kuriuose nurodoma, kad Taryba smerkia Kinijos Liaudies Respublikos piliečių netinkamą elgesį Kryžių kalne, kreipiasi į Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorių Lietuvoje, reikalaudama viešai atsiprašyti dėl kinų turistų netinkamo elgesio Kryžių kalne bei kreipiasi į Kinijos Liaudies Respublikos ambasadą, kad ši imtųsi veiksmų ir priemonių, jog tokie kinų turistų išpuoliai nepasikartotų.

Tarybos nariai tvirtino, jog kol vyksta ikiteisminis tyrimas ir nėra aiškūs tikrieji kaltininkai, negalima teigti, kad tai padarė Kinijos piliečiai. Vienas „valstiečių“ atstovas tvirtino, jog nėra jokių to įrodymų, o heroglifais rašo ne tik Kinijoje, o tai kas parašyta tekste dar nieko neįrodo, nes niekas nemoka skaityti, o taip pat nesupranta kinų kalbos. Kai kurie Tarybos nariai teigė, jog viskas jau pasakyta ir nėra ko vėl prie to grįžti, nes galimas konfliktas.

Tarybos nariui buvo pasiūlyta Tarybos sprendimą pervardinti į kreipimą. Tai ir buvo padaryta.

Pataisė tekstą

J. Novogreckis teigė, kad paklausęs kolegų, Tarybai pateikė kreipimosi tekstą. Jame rašoma, jog paplitus informacijai socialiniuose tinkluose, o vėliau ir šalies pagrindinėse viešosiose informavimo priemonėse, kad kol kas nenustatyti užsienio šalies piliečiai išniekino protestus Honkonge remiančius krikščioniškus kryžius juos išmesdami arba užrašydami ant jų galimai nepagarbius užrašus, pareiškiame didelį susirūpinimą dėl tokio itin nepagarbaus elgesio Kalėdų laikotarpyje, kuris išniekino mūsų krikščioniškąją tradiciją ir religiją Kryžių kalne.

„Kryžių kalnas yra vienas svarbiausių Šiaulių Vyskupijos simbolių, kurį aplankė pats Popiežius Jonas Paulius II ir kurį lankė ir lanko ne tik mūsų šalies, bet ir daugybė užsienio šalių gyventojų, bendruomenių, piligrimų, liudydami Jėzų Kristų, melsdamiesi, statydami savo kryžius bei dalyvaudami tradiciniuose Kryžių kalno atlaiduose. Kryžių kalnas yra tapęs pasipriešinimo tikėjimo persekiojimui bei mūsų laisvės simboliu, kuris buvo prievarta bandytas griauti tiek carinės Rusijos, tiek Sovietų Sąjungos okupacinės valdžios, bet dėka drąsių, tikinčių žmonių buvo išsaugotas ir atgimė tiek Tarpukario Lietuvoje, tiek dabartinėje Lietuvos Respublikoje, unikalus kryždirbystės amatas yra įtrauktas į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Atsižvelgiant į tai Šiaulių rajono savivaldybės Taryba smerkia, bet kurios šalies piliečių netinkamą elgesį Kryžių kalne ir kreipiasi į Užsienio reikalų ministeriją, prašydama supažindinti užsienio šalių ambasadorius su šiuo raštu dėl elgesio Kryžių kalne“, – sakoma kreipimosi tekste, kuris adresuojamas Užsienio reikalų ministerijai.

Redakcijos turimomis žiniomis, ir toks kreipimosi tekstas nepatiko kai kuriems valdantiesiems, o kreipimosi tekstą palaikantys „valstiečiai“ buvo apkaltinti vos ne kenkimu.

Spaudimo nebuvo

Biudžeto, finansų ir valdymo komiteto pirmininkas Arūnas Grubliauskis redakcijai sakė, jog jokio spaudimo dėl balsavimo ar dokumento pasirašymo nebuvo.

„Komitetas tik išreiškė abejonę, ar ne per vėlai tai daroma ir ar tai neperdėta, nes buvo jau ir mero pareiškimas, ir išsakyta Užsienio reikalų ministerijos pozicija. Komiteto nariai galės savo nuomonę išreikšti laisvai. Kol nėra baigtas ikiteisminis tyrimas, negalima teigti, kad tai padarė Kinijos piliečiai, todėl ir buvo prašoma pakeisti tekstą, ką kolega ir padarė“, – aiškino komiteto pirmininkas.

Tarybos narė Ada Grakauskienė sakė, jog galima bus priiminėti sprendimus ir teikti kažkokius reikalavimus, kai iš policijos gausim galutinius atsakymus, kai bus žinomos visos įvykio aplinkybės, o dabar dar anksti apie tai kalbėti.

Rajono meras Antanas Bezaras tvirtino, jog spaudimo, kad nebūtų priimtas J. Novogreckio siūlymas, tikrai nebuvo.

„Kiekvienas pats galės nuspręsti – pritarti ar nepritarti“, – aiškino meras ir pridūrė, jog viskas jau išsakyta.

J. Novogreckis juokavo, jog pateiktas sprendimas tapo kreipimusi ir buvo nukeltas į kitus klausimus.

„Svarstysim, kai visi bus jau pavargę ir skubės kuo greičiau baigti posėdį, todėl gali ir nepalaikyti kreipimosi teksto. Padarė taip pat, kaip ir mes anksčiau darydavom“, – sakė Tarybos narys.

Saulius JUŠKEVIČIUS

Zigmo RIPINSKIO nuotr.

Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts