Ar už šilumą mokėsime daugiau?       

Žiniasklaidoje pasirodžius informacijai apie brangstantį biokurą netruko pasklisti žinios ir apie galimai didėsiančias šildymo kainas. Gyventojai sunerimę, nes šildymo sezonas jau visai čia pat.

 

Brangsta biokuras

Pasaulio biomasės energetikos asociacijos „Litbioma“ prezidentas Remigijus Lapinskas pripažįsta, kad biokuras brangsta. Tai vyksta dėl trijų pagrindinių priežasčių: apie 20 procentų pabrangusios trečios rūšies malkinės medienos, brangusio dyzelinio kuro ir biokuro sektoriuje augančių algų.

Biokuro kainos kilimas nebaisus

  1. Lapinsko teigimu, biomasė yra didžiausia atsinaujinančios energetikos rūšis visame pasaulyje, o Lietuvoje pernai jau 70 procentų centralizuotos šilumos pagaminta iš biokuro. Tačiau asociacija pabrėžia, kad biokuras sudaro tik penktadalį bendros šilumos kainos, todėl sakyti, jog biokuras lems šilumos kainų šuolį, nėra teisinga. Asociacija prognozuoja, kad sprendžiant iš sandorių, kurie formuojasi naujam šildymo sezonui, biokuro kaina turėtų kilti apie 20-25 procentus, o tai gali lemti šilumos kainos augimą 0,3-0,4 euro cento už kilovatvalandę (kWh).

Šiaulių rajone šiluma gali brangti

AB ,,Šiaulių energija“ tiekiamos šilumos kaina nuo rugsėjo 1 dienos didėja 3,23 procento arba 0,13 ct/kWh (be PVM). Taigi, nuo rugsėjo, vienanarė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina – 4,53 ct/kWh ir bus didesnė nei rugpjūtį, kai siekė 4,39 ct/kWh su 9 procentų PVM (toliau tekste kainos su 9 procentų PVM)).

Pasiteiravus apie artėjančio šildymo kainų prognozes, AB „Šiaulių energija“ redakcijai buvo išaiškinta paini situacija biokuro rinkoje.

AB ,,Šiaulių energija“ atstovė spaudai Marina Visockienė informavo, kad artėjančiam šildymo sezonui, kai biokuro poreikis išauga, bendrovė nėra sudariusi ilgalaikių biokuro pirkimo sutarčių, nes biržoje jau nuo vasaros pradžios nepavyksta įsigyti biokuro. Ji patikino, kad su tokia ar panašia situacija susiduria dauguma šilumos tiekėjų Lietuvoje.

„Kol kas spėjame, kad dėl pabrangusio biokuro šilumos kaina vartotojams gali didėti apie 12 procentų, lyginant su pernai metų šildymo sezono pradžia. Tačiau kol nėra ilgalaikių biokuro pirkimo sutarčių, kiek tiksliai didės kaina, prognozuoti negalime. Tikimės, kad biokuro Baltpool biržoje pavyks įsigyti pigiau“, – teigė M. Visockienė.

Biokuras – pagrindinė kuro rūšis šildymui

Atstovė spaudai M. Visockienė informavo, kad nuo 2014 metų AB „Šiaulių energija“ kuro struktūroje biokuro dalis yra didesnė nei dujų.

„Šiuo metu šilumos kainoje naudojamo kuro struktūra: 70 procentų – biokuras, likusi dalis – dujos“, – teigė atstovė spaudai.

Šildymas Akmenėje

Pasiteiravus UAB “Akmenės energija” apie kainų situaciją ir prognozes, bendrovės ekonomistė Ieva Norkienė pritaria anksčiau išsakytai nuomonei dėl biokuro kainos augimo iš su tuo susijusio šilumos kainos didėjimo.

,,Kita vertus, gamtinės dujos bendrovei nuo 2018 m. spalio pirmos dienos kainuos 503,48 Eur/tne, tai reiškia, kad net kylant biokuro kainoms iki 250 Eur/tne, jis kainuos perpus pigiau nei dujos“, – teigė ji.

Pastangos mažinti sąskaitas už šildymą

  1. Norkienė sakė, kad bendrovė Akmenės rajone eksploatuoja 7 katilines: iš jų 3 biokuro. ,

„Kadangi UAB „Akmenės energija“ net 68,8 procentus šiluminės energijos pagamina biokuru, džiaugiasi galėdama Akmenės rajono šilumos vartotojams šilumos energiją parduoti už vieną mažiausių kainų Lietuvoje, kuri nuo rugsėjo mėnesio sieks 4,89 euro centus už kilovatvalandę (be PVM)“, – teigė ji.

,,Nuo 2008 m. UAB „Akmenės energija“ dėjo visas pastangas, kad sumažintų energijos nuostolius ir užtikrintų geriausią kainą savo vartotojams. Bendrovė yra pakeitusi 98 procentus šilumos trasų. Po to kai bendrovė 2012 m. įrengė Žalgirio biokatilinę ir 2015 m. įrengė Ventos biokatilinę, kuro struktūroje gamtinės dujos sudaro tik 31,2 procentus. Negana to, bendrovė yra įrengusi kondensacinius ekonomaizerius, kurie papildomai sugrąžina 10-25% šilumos ir neleidžia išleisti pagamintos šiluminės energijos per kaminus“, – džiaugėsi ekonomistė.

Radviliškyje šildymas brangsta

Pagal Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pateikiamą informaciją matyti, kad Radviliškyje šildymas nuo rugsėjo kainuos 4,62 ct/kWh. Akivaizdu, kad šildymas Radviliškyje artėjant šildymo sezonui brangsta, nes rugpjūčio mėnesį šiluma gyventojams buvo tiekiama už 4,53 cnt/kWh.

Šildymo kainos kituose Šiaulių apskrities miestuose

Labiausiai apskrityje dėl didelių šildymo kainų, ko gero, kenčia ir brangiausiai už  šilumą Šiaulių apskrityje moka joniškiečiai, nes UAB „Fortum Joniškio energija“ šilumą rugsėjo mėnesį tiekia už nustatytą 6,82 cnt/kWh kainą.

Šilumos kaina Kelmėje taip pat nemaža ir šį mėnesį siekia 6,49 cnt/kWh. Nedaug atsilieka aukštų kainų lenktynėse ir Pakruojis, nes UAB „Pakruojo šiluma“ gyventojams rugsėjį šilumą tiekia už 6,15 cnt/kWh.

Taigi, prognozės biokuro rinkoje nėra optimistinės, tikėtina, kad šildymo kainos ateinantį šildymo sezoną didės, o gyventojai tradiciškai vėl turės susiveržti diržus ir kantriai laukti pavasario.

Nepaisant to, Šiaulių regionas bendrame Lietuvos kontekste neatrodo labai blogai. Iš 50-ies šilumos tiekėjų, nuo pigiausiai tiekiančių šildymą gyventojams, AB „Šiaulių energija“ užima 4 vietą, Radviliškis – 6 vietą, o UAB ,,Akmenės energijai“ atitenka 16 vieta.

Be to, UAB „Akmenės energija“ ekonomistės I. Norkienės teigimu, reikia išlikti optimistiškiems, nes kaina – dar ne viskas.

,,Sparčiai mažėja šiluminės energijos vartojimas dėl to, kad namai renovuojami ir gyventojai darosi sąmoningesni. Sandarina laiptinių langus ir duris, išmoko vėdinti patalpas, reikalauja, kad šildymo sistemų prižiūrėtojai atsakingai prižiūrėtų sistemas ir punktus, nepaliktų ,,plikų“ vamzdžių. Taip kad, nors ir kaina šiek tiek didesnė, dėl energijos taupymo, gali būti gaunamos sąskaitos ne didesnės kaip pernai“, – teigė I. Norkienė.

Lina STEPONKIENĖ

Total
0
Dalinasi
Related Posts