Ar bus „pažabotas“ ŠRATC apetitas pinigams?

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) pateikė Šiaulių regiono savivaldybėms medžiagą dėl komunalinių atliekų rinkliavos didėjimo. ŠRATC pateiktais duomenimis, Šiaulių rajone  gyventojams  rinkliava už atliekas didėtų  net 21,14 procentą.

ŠRTC atstovai kviečia nežiūrėti į praeitį

ŠRATC atstovai savivaldybėms nepateikė įkainių  duomenų  už 2016-2017 metus, o tik 2018 – 2019 metus – nepateikus ankstesnių metų duomenų negalima atlikti išsamios analizės apie paslaugų kainų augimą. Pasak ŠRATC atstovų, „nereikia žiūrėti į praeitį, nes buvusieji teisės aktai nebeturi galios, keičiasi kainos“.

ŠRATC atstovai tvirtina, kad  rinkliavos didėjimui nemažos įtakos turi taršos mokesčio, kurį nustato LR Aplinkos ministerija, didėjimas. Šiuo metu taršos mokestis už toną atliekų yra 5 eurai, 2020 metais planuojama, kad jis sieks 27,51 eurą (beje, Aplinkos ministerija šį mokestį siūlo 2020 metais didinti iki 15 eurų).

Rinkliavos kainą dar kelia ir deginimo kaštai – jeigu šiuo metu tonos atliekų sudeginimas Klaipėdos UAB „Fortum“  kainuoja 38,5  eurai, nuo kitų metų šį paslauga brangs iki 49 eurų už toną.

„Deginimo kaina padidėjo dėl įmonei reikalingo papildomo taršos leidimo, mes be atliekų deginimo neišsiversime, tad turime mokėti tokią kainą. Kitų įmonių, kuriose atliekos būtų deginamos pigiau, nėra“,- sakė ŠRATC direktorė J. Šalkauskienė.

Į pasiūlymus, kad gal reikėtų tartis su greitai pradėsiančiomis dirbti atliekų deginimo įmonėmis Kaune bei Vilniuje – juk atsiradus konkurencijai kaina mažėja, ŠRATC vadovai atsakė: „Ten tikrai nebus pigiau, kitos alternatyvos kaip Klaipėdos „Fortum“ neturime.

Beje, ŠRATC atstovai teigia, kad  jie atliekų deginti kitąmet veš dar daugiau, nes, padidėjus taršos mokesčiui, jas pigiau vežti deginti nei šalinti.

Apetitas kyla bevalgant?

Vartant ŠRATC atstovų pateiktus dokumentus,  belieka tik stebėtis šio Centro apetitu pinigams.

Centras 2020 – 2022 metasi planuoja  įsisavinti net 1,7 milijono eurų investicijų, tik klausimas, ar visos jos pagrįstos? Štai planuojamas pirkti naujas sunkvežimis atliekų transportavimui už 200 tūkst. eurų. Nors  verslininkai Centro atstovams įrodinėja, kad šiuo metu lėtėjant  ekonominiam augimui pigiau būtų automobilį samdyti – tai sudarytų 10 -15 proc. ekonomijos. Tačiau ŠRATC atstovai teigia, kad  mašina atsipirktų per  trejus metus, o per metus atliktų per 700 reisų.

Kitas būtinas dalykas – pastatas už 870 tūkst. eurų, kuriame būtų atvežti iš atliekų surinkimo aikštelėse pastatytų namelių dar tinkami naudojimui daiktai. Jie čia būtų remontuojami ir prikeliami „antram gyvenimui“. Į repliką: „Per rinkliavą iš gyventojų kuriate sau turtą“, ŠRATC atstovai atrėžė – „tai regioninė priemonė“. Vadinasi, ginčytis neverta.

Toliau – dar gražiau. ŠRATC darbuotojų darbo užmokestis nuo 2018 metų iki 2020 metais išaugs 15 procentų, degalų kaina kyla 5 procentais ir viskas didėja dešimtimis procentų: turto nusidėvėjimas ir amortizacija – 37 proc.,  mechanizmų nuoma – 98 proc., transporto nuoma – 63 proc. , patalpų nuoma – 52 proc.,  monitoringas – 65 proc. , telekomunikacijos – 32 proc., kitos sąnaudos – 9 proc., viešinimas – per 200 proc. ir taip toliau.

ŠRATC atstovų teigimu, tokie yra įstatymai: „Mums reikia kvalifikuotų, sveikatos pažymas turinčių darbuotojų, tad ir atlyginimai turi būti atitinkami. Šiuo metu priėmėme 10 naujų darbuotojų, todėl ir kilo darbo užmokesčio sąnaudos“. Beje, rajono gyventojams norime priminti, kad vidutinis ŠRSTC darbuotojų atlyginimas – 1068 eurai.

Paslaugos dar nėra, tačiau jau už ją mokėsime

Vartant pateiktus dokumentus, nuostabą ir pasipiktinimą kelia tai, kad ŠRATC į rinkliavos mokestį jau pridėjo ir maisto atliekų tvarkymą, kai ši paslauga atsiras tik  2023 metais. Šios kampanijos viešinimui nuo kitų metų bus skiriama 96 tūkst. eurų. „Jau dabar reikia daryti investicijas į įrangą maisto atliekų šalinimui, gal gausime lėšų iš Europos Sąjungos“,- sakė J. Šalkauskienė.

Objektas dar neveikia, o jau savivaldybės turės mokėti bankines palūkanas, už šią paslaugą įkalkuliuotas beveik milijonas.  

Kiek ir kodėl didės rinkliava  Šiaulių rajono gyventojams?

Įstatymai keičiasi, ŠRATC darbuotojai nori šiltai ir patogiai gyventi, tačiau visa tai – rajono gyventojų sąskaita. Šiaulių rajono gyventojams rinkliava didės 21,14 proc. Jeigu 2019 metais už atliekas mokėjome 26,06 eurus, tai kitąmet ši suma gali išaugti iki 31,57 euro.

Pasirodo, kad Šiaulių rajono gyventojams rinkliavos mokestis didės dėl padidėjusio vartų mokesčio (dėl patiriamų sąnaudų tvarkant atliekas) – jeigu šiuo metu šis mokestis yra 42 eurai, kitąmet jis šoktels iki 72 eurų.
Pasiteiravus, kaip būtų galima gyventojams sumažinti rinkliavos dydį, ŠRATC atstovai atsakė: „Reikia  mažinti mišriųjų atliekų kiekį, gyventojai turėtų rūšiuoti atliekas“.

Rūšiuoti atliekas, be  abejo, būtina, tačiau rajono gyventojus turėtų šokiruoti faktas, kad ŠRATC vienam gyventojui per metus priskaičiuoja apie 400 kilogramų atliekų, už kurių sutvarkymą jis sumoka. Pagalvokime, ar vienas žmogus per mėnesį „padaro“ 33  kilogramų atliekų?

Tad jeigu pensijas planuojama didinti tik trim eurais, o rinkliavą už atliekas, neskaitant šilumos, vandens bei elektros kainų didėjimo, – net 5,51 eurais.

Yra ir gerų  naujienų

Yra ir viena gera naujiena – nuo 2021 metų komunalinių atliekų tvarkymo tarifas bus nustatomas pagal Valstybinės energetinio reguliavimo tarnybos (VERT) patvirtintas Komunalinių atliekų tvarkymo tarifų nustatytas taisykles, taikant nustatytą regioninę kainą. Gal ši nauja tvarka „pažabos“ ŠRATC atstovų apetitą pinigams.

Merai nepritaria drastiškam rinkliavos didėjimui

Kai šis straipsnis jau buvo paruoštas, lapkričio 18 d. Šiaulių apskrities rajonų merai, administracijų vadovai rinkosi į Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centre (ŠRATC) sušauktą valdybos narių ir dalininkų susirinkimą, kuriame aptarti klausimai, susiję su komunalinių atliekų priėmimo ir apdorojimo įkainio pokyčiu, kuris turės įtakos ir rinkliavos dydžiui. Susirinkime dalyvavo ir Šiaulių rajono savivaldybės meras Antanas Bezaras bei administracijos direktorius Gipoldas Karklelis.

Rajonų vadovai klausė Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorės Jolitos Šalkauskienės ir jos pavaduotojo Petro Žaltausko, kodėl rinkliava už atliekas kai kuriose savivaldybėse dėl komunalinių atliekų priėmimo ir apdorojimo įkainio pokyčių gali padidėti net iki 30 ir daugiau procentų. Merai aktyviai domėjosi visais jiems ŠRATC pateiktais skaičiais, tačiau kol kas nė vieno apskrities rajono vadovo neįtikino, kad tikrai būtina taip drastiškai didinti rinkliavą. Visi merai, administracijų vadovai prieštarauja bei ragina ŠRATC ieškoti galimybių, kaip sumažinti kai kurias esamas ar planuojamas savo išlaidas, o ne skubėti drastiškai didinti rinkliavą. Iki kito susitikimo ŠRATC paprašyta pateikti daugiau rodiklių ir skaičiavimų.

Agnė Dapkutė
R. Žadeikytės ir A. Dapkutės nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

      

Antradienį rajono Tarybos nariai „įkalė“ paskutinę vinį į Meškuičių ligoninės karstą. Rajono Pirminės sveikatos priežiūros centro Meškuičių slaugos…