Apšalti ar net mirtinai sušalti galima ir prie pliusinės temperatūros     

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje šiuo metu gydomi ir net laukia kojų pirštų amputacijos trys ligoniai – du vyrai ir moteris. Pasak medikų, vyrai apšąla paprastai tokiomis pačiomis aplinkybėmis: gėrė, nejuto, kad avi šlapiais batais, kad šlapios kojinės. Neretai su tais pačiais batais kelias paras ir miegama. Tokia yra pagyvenusio šiauliečio istorija.
Nušalti galūnes galima ir prie pliusinės temperatūros
Vyras, dabar gydomas ligoninėje, pasakoja savo istoriją: ,,Buvo šalta, neturiu namų, tai gyvenu, kur papuolė. Buvau gatvėje, pajutau, kad man labai blogai, šąla kojos. Žmonės iškvietė greitąją medicinos pagalbą. Paaiškėjo, kad nušalau kojos pirštus“.

Kita nušalimo istorija šokiravo net traumatologus. Kojų pirštus smarkiai nušalo pusamžė moteris. Ji pati pasakoja savo istoriją: ,,Gyvenu kaime. Turėdama laisvesnio laiko tvarkiausi namie, skalbiau, nešiau skalbinius džiauti į lauką. Avėjau ,,kroksus“ – tokias įspiriamas gumines šlepetes, bet jos buvo su kailinėm įmovom, tai galvojau, kad nesušalsiu. Ne vieną dieną taip vaikščiojau. Pajutau, kad pėdos aptirpę. Iš pradžių pamaniau, kad nuo ilgo vaikščiojimo. Kitą dieną pėdos sutino, tirpo, po kiek laiko tapo visai nejautrios. Kai pamačiau, kad mėlynuoja, merkiau į šiltą vandenį, bet jau nebepadėjo – pirštai visai pajuodo, pėdų nebejaučiu“.
Ilgus metus Šiaulių ligoninėje traumatologu dirbantis Alfonsas Šapalas sako, kad moterys apšąla labai retai. Ši istorija, kai moteris, beje, visiškai nevartojanti alkoholio, žiemą vaikščiojo, galima sakyti, su basutėmis, pribloškė, tačiau mediko nenustebino : „Nušalti galūnes, apšalti, net mirtinai sušalti galima ir prie pliusinės temperatūros. Jeigu kojos ar plaštakos prie kokių 3 ar 5  laipsnių šilumos yra nuolat drėgnos, nedžiovinamos kojinės, pirštinės ir taip ilgą laiką būnama ar dirbama lauke, galima nušalti pirštus. Akivaizdu, kad taip įvyko – trys apšalę ligoniai, tai jau įrodymas, kad sunkioms šalčio traumoms visai nereikia labai didelių šalčių“.
Pasak mediko, šie ligoniai dabar bus stebimi, bet greičiausiai be amputacijos nebus apsieita.
Medikai įspėja saugotis nušalimų
Medikai įspėja, kad nušalimų reikia saugotis vos pajutus, kad šąla pirštai. Vos pajutus šalčio diegliukus, reikia bėgti šildytis. Nes kai dingsta skausmas ir jautrumas, tai požymis, kad šildytis vėlu – šaltis jau padarė savo: atsiranda pūslės, pažeista vieta pabąla, netrukus ima juoduoti. Tai įrodymas, kad nušalimas labai sunkus. Į gatvę net prie pliusinės temperatūros žiemą negalima eiti drėgnomis kojinėmis, drėgnais batais, pirštinėmis. Avalynė turi būti pritaikyta sezonui. Kaip matyti, būna, kad žiemą dėvimos net basutės – „kroksai“ ne kas kita, kaip šlepetės, tinkančios tik vasariškiems orams.
Sunkios nušalimo pasekmės
Nušalimų pasekmės būna sunkios: po kojų pirštų amputacijos sunku vaikščioti, sutrinka darbingumas. Apie rankų pirštų praradimus net kalbėti neverta. Gyvenimo kokybė labai pablogėja, žmogus tampa neįgalus. Beje, apšąla žmonės, kurių kraujotaka sutrikusi, trūksta kokybiško maisto ar dėl kokių kitų ligų maistinės medžiagos neįsisavinamos. Taip organizmas nusilpsta, nušalti ar mirtinai sušalti galima ir tada, kai lauke tik apie nulį laipsnių.

Eleonora URMONAITĖ

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts