Nuo rugpjūčio 12 d. iki rugpjūčio 26 d. buvo vykdoma papildoma jaunuolių registracija į Jaunimo savanoriškos tarnybos programos 2024 m. II-ojo pusmečio vietas. Buvo skelbiama, kad pasirinktoje organizacijoje savanorišką tarnybą gali atlikti visi jaunuoliai nuo 14 m. iki 29 m. Bandant motyvuoti jaunimą, buvo priminta, kad viena iš Jaunimo savanoriškos tarnybos naudų yra 0,25 balo prie stojamojo balo į aukštąsias mokyklas. Vis tik taip lengvai papildomų balų gauti nepavyks – savanorystė turi trukti ne mažiau kaip 6 mėnesius po 40 val. (iš viso ne mažiau kaip 240 val. iš viso).
Vasarą – pasyvūs
Analizuojant visos Lietuvos mastu, pasak Jaunimo reikalų agentūros, registracija vasaros laikotarpiu nėra tokia aktyvi, kaip šaltuoju metų laikotarpiu. Šiaulių rajono savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorė Simona Dambrauskienė pastebi, kad jauni žmonės Šiaulių rajone yra aktyvesni ir nori savanoriauti, kai įsibėgėja mokslo metai, nusistovi užimtumo ritmas. Tuomet jie labiau galvoja apie ateitį, savo galimybes. Vasarą jaunimą sunkiau suaktyvinti.
Kuriose srityse išbandys save, kol kas nežinoma
Tai įrodo, kad iki rugpjūčio 26 d. Šiaulių rajone norinčių save įprasminti savanoriškoje veikloje buvo nedaug – užsiregistravo tik 6 jaunuoliai. Kol kas nėra žinoma, kur jaunuoliai atliks savanorišką tarnybą. Paskirti mentoriai padeda jaunimui suprasti, kuri įstaiga atlieps jų lūkesčius per pirmąsias dvi savaites nuo registracijos pabaigos. Per metus vyksta dvi pagrindinės registracijos dalyvauti programoje ir 3-4 papildomos registracijos.
Akredituotos tik 7 organizacijos
Šiaulių rajone jauni žmonės gali savanoriauti: Nardymo akademijoje, Šiaulių rajono švietimo pagalbos tarnyboje, Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centre, Šiaulių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Viešojoje įstaigoje „Dienos centras sutrikusio intelekto asmenims“, Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos Kurtuvėnų regioninio parko grupėje. Išvardintos organizacijos yra akredituotos ir supažindintos su savanoriškos veiklos samprata, principais ir galinčios priimti savanorius ilgalaikei savanorystei, kuri yra įvertinama: jaunimui išduodami sertifikatai ir taip suteikiama teisė gauti 0,25 balo prie stojamojo balo į aukštąsias mokyklas.
Savanoriaudami galvoja apie studijas
Pasak jaunimo reikalų koordinatorės S. Dambrauskienės, stebima tendencija, kad savanorystę dažniau renkasi vyresniųjų klasių moksleiviai. Kaip vieną iš didžiausių savanorystės naudų jie nurodo 0,25 balo gavimą prie stojamojo balo, kas lemia jų šviesesnę, lengvesnę ateitį. Kartais to 0,25 balo užtenka, kad jaunuolis įstotų į išsvajotą specialybę, o kartais tai lemia valstybės finansuojamą vietą universitete.
Padeda įsilieti į darbo rinką
Šiaulių rajone turime sėkmės atvejų, kai jaunuolės (12-okės), atlikusios savanorišką tarnybą Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, vasaros laikotarpiui grįžo dirbti pagal darbo sutartis į šią įstaigą. Tai buvo jų pirmieji žingsniai darbo rinkoje, pirmoji oficiali darbo patirtis.
Suteikia kompetencijų bei gyvenimiškos patirties
„Savanoriavimas jaunuoliams teikia nemažai naudos tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime. Tokia veikla padeda ugdyti svarbias asmenines savybes, tokias kaip atsakomybė, empatija ir iniciatyvumas. Tai taip pat savanorystė leidžia jaunuoliui geriau suprasti savo vertybes ir prioritetus. Tai suteikia galimybę bendrauti su įvairiais žmonėmis ir plėsti socialinių ryšių tinklą, padeda ugdyti komunikacijos, bendradarbiavimo ir komandinio darbo įgūdžius. Be abejo, taip tobulinami ir praktiniai įgūdžiai, kurių prireiks, siekiant tam tikrų kompetencijų, naudos būsimai karjerai. Padėdamas kitiems ir matydamas savo darbo rezultatus, jaunuolis dažnai jaučiasi reikšmingas ir vertingas, kas gali padidinti savivertę ir pasitikėjimą savimi“, – vardijo savanorytės naudas S. Dambrauskienė.
Rita Grigalienė