Sumanūs sukčiai uzurpavo elektroninę erdvę

Galimybe, naudojantis informacinėmis technologijomis išspręsti įvairias situacijas net neišeinant iš namų, kasdien naudojamasi vis plačiau. Ji tarnauja žmonių patogumui ir operatyvumui. Tačiau šia galimybe taip pat naudojasi bei prie sparčiai besivystančios technologijų pažangos prisitaiko ir nedori žmonės, kurie, pasislėpę interneto platybėse, vykdo įvairiausio pobūdžio sukčiavimus. Jų kasmet daugėja. Jeigu prieš keletą metų populiarus buvo telefoninis sukčiavimas, kurio pagrindinis instrumentas buvo įtaigus telefoninis pokalbis, tai dabar sukčiai uzurpavo elektroninę erdvę. Būtent dėl jų daugėjimo, didėja ir bendras sukčiavimų skaičius. Jei 2020 m. sukčiavimų Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje iš viso buvo užregistruota 168, tai 2021 m. – 324, o 2022 m. – 435. Iš praėjusiais metais pradėtų visų ikiteisminių tyrimų dėl sukčiavimo, 60 procentų yra dėl sukčiavimo elektroninėje erdvėje.

Pasitelkę kūrybiškumą ir sumanumą, sukčiai pinigus iš gyventojų vilioja įvairiausiomis formomis.

Šiaulių apskrityje praėjusiais metais didžiausią internetinio sukčiavimo dalį sudarė sukčiavimai, susiję su prekyba internetu. Apgaudinėja tiek pirkėjai, tiek pardavėjai.

Sukčiai „pardavėjai“

Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje pernai nukentėjo 93 asmenys, pirkę prekių internetu. Radę skelbimą apie parduodamą daiktą labai patrauklia kaina, žmonės skuba už pirkinį pervesti avansą, kartais net visus prašomus pinigus, o prekės taip ir nesulaukia. Daugiausia pernai nukentėjo žmonės, internetu pirkę transporto priemones ar jų dalis. Įkritus pirkėjų pinigėliams į sukčiaus „pardavėjo“, kuris tos prekės net neturi, sąskaitą, jis tuoj pat tampa nebepasiekiamas jokiomis priemonėmis. Vienas paskutinių tokio sukčiavimo atvejų – nesėkminga Pakruojo gyventojo pirkimo internetu procedūra. 73 metų vyras, norėdamas įsigyti teleskopinį krautuvą, padedamas sūnaus, viename Jungtinės Karalystės tinklalapyje susirado skelbimą apie parduodamą žemės ūkio techniką ir susitarė dėl teleskopinio krautuvo „Manotou MLTMT625“, pagaminto 2016 m., pirkimo. Už jį bei jo atgabenimą į Lietuvą pakruojiškis į pardavėjo sąskaitą pervedė beveik 15 tūkst. eurų ir ėmė laukti atvykstančio pirkinio. Praėjus sutartam terminui, krautuvas Pakruojyje taip ir nepasirodė, o pardavėjas tapo nepasiekiamas. Krautuvo pirkėjai, vis dar desperatiškai naršydami internete, netikėtai kitos įmonės tinklalapyje rado lygiai tokias pat žemės ūkio technikos nuotraukas, kurias matė ir jiems keltuvą atgabenti žadėjusio pardavėjo tinklalapyje. Susisiekę su ta įmone, pakruojiškiai išsiaiškino, kad tai jie prekiauja nuotraukose esančia technika, o jų nuotraukos buvo pavogtos ir panaudotos netikram tinklalapiui sukurti.

Sukčiai „pirkėjai“

Na, o sukčiai „pirkėjai“ turi kitokią sukčiavimo schemą – jie susitaria už prekę sumokėti pavedimu ir atsiunčia suklastotą pavedimo kopiją pardavėjui. Šis, patikėjęs apgaule ir neatlaikęs nuolatinio pirkėjo atakavimu kuo greičiau išsiųsti prekę, nelaukdamas, kol pinigai įkris į jo sąskaitą, prekę išsiunčia. O pinigai sąskaitoje taip ir nepasirodo.

Sukčiai „pirkėjai“ naudoja ir dar vieną sukčiavimo schemą – už perkamas prekes pasiūlo atsiskaityti per kurjerių tarnybą ir atsiunčia nuorodą į svetainę su žinomu šios srities paslaugų teikėjų vardu. Aiškinama, kad, aktyvavęs nuorodą, pardavėjas pamatys, kad pirkėjas yra pervedęs pinigus už prekę ir jos siuntimą. Aktyvavusio nuorodą žmogaus prašoma suvesti savo elektroninės bankininkystės duomenis. Kai tai padaroma, iš jo banko sąskaitos į svetimą sąskaitą iškeliauja tūkstantinės pinigų sumos. Štai kovo 15 d. Šiauliuose gyvenanti moteris aktyvavo pirkėjo, kuris ketino įsigyti VINTED platformoje jos parduodamus batus, atsiųstą nuorodą ir suvedė savo elektroninės bankininkystės duomenis. Po šių veiksmų iš nukentėjusiosios banko sąskaitos buvo pasisavinta 950 eurų.

Sukčiai „kurjeriai“

Naudojantis kurjerių tarnybos priedanga, vykdomi dar ir kitokio pobūdžio sukčiavimai. Žmonės elektroniniu paštu sulaukia žinios apie jam atkeliavusią siuntą ir prašymo sumokėti 2 eurus už siuntos pristatymą į paštomatą. Tuo tikslu atsiunčiama nuoroda. Jei žmogus siuntos ir nelaukia, jis susigundo netikėtai jį aplankiusia staigmena kažką gauti veltui ir paspaudžia ant jam atsiųstos nuorodos, po to suveda reikalaujamus savo elektroninės bankininkystės duomenis. Na, o po kurio laiko iš banko sulaukia pranešimų, jog iš jo sąskaitos buvo atliktas ne vienas pinigų pervedimas į jam nežinomas sąskaitas.

Parengta pagal  Šiaulių AVPK informaciją

Total
0
Dalinasi
Related Posts