Ar mūsų rajonas turės koronavirusą pirmas?..

Koronavirusas artėja prie Lietuvos. Susirgimų užregistruota ne tik Kinijoje ar kitose Azijos šalyse, bet ir Europoje. Skaudžiai virusas smogė Šiaurės Italijai. Šią savaitę užregistruotas susirgimas ir Estijoje. Ar pasieks virusas Kuršėnus ir Šiaulių rajoną?

Pasijuto nejaukiai

Redakcija sulaukė skaitytojos iš Meškuičių skambučio. Moteris pasiguodė tuo, kad mažai informacijos apie nerimą ir paniką kelianti koronavirusą.

„Trečiadienio ryte teko maršrutiniu autobusu važiuoti iš Šiaulių į Meškuičius. Prieš pat išvykstant, į autobusą įlipo penki azijiečiai. Jaunuoliai važiavo iki Kryžių kalno. Tačiau iškart atkreipė autobuse buvusių keleivių dėmesį. Visi jie dėvėjo kaukes. Žinant, kad koronavirusas pirmiausia buvo užregistruotas Kinijoje, o iš ten paplito po kitas šalis, pasijutome nejaukiai. Nesvarbu, kad jaunimas neserga, tačiau tas kaukių nešiojimas, sėja kažkokią paniką. Suprantu, kad taip jaunimas nori apsisaugoti, tačiau kas gali paneigti, jog tarp jų negali būti jau sergančių šiuo virusu“, – sakė moteris.

Ji teigė suprantanti, kad negalima ignoruoti žmogaus dėl tautybės, tačiau toks perdėtas atsargumas kelia aplinkinių baimę.

„Jaunuoliams išlipus, viena moteris ėmė piktintis, kad vairuotojas veža galimai užsikrėtusius žmones.pasigirdo balsų, tam pritariančių. Tačiua, kai pagalvoji, kad apie virusą beveik nieko nežinai, o dar pamatai kaukes užsidėjusius jaunuolius, tikrai pasidaro nejauku ir imi galvoti, o gal jie apsikrėtę ir gali užkrėsti mus“, – sakė moteris ir teiravosi, ar paslaugas teikiantys darbuotojai yra apsaugoti nuo viruso.

Saugumu rūpinasi

Redakcija to pasiteiravo rajone keleivių vežimo paslaugas teikiančių bendrovių.

Pasak UAB „Ridvija“ atstovų, įmonė ieško, kur galima įsigyti respiratorių, nes Lietuvoje kų neturi nė vienas tiekėjas, o darbuotojams rekomenduota laikytis asmeninės higienos.

UAB „Vlasava“ atstovas Šiauliuose Justas Punza sakė, kad įmonė įsigijo specialaus dezinfekcinio skysčio, kuriuo dezinfekuoja autobusus.

„Bandysim dezinfekuoti autobusus dažniau, nes kalbama, kad kaukės ir respiratoriai menkai tepadeda apsisaugoti nuo šio viruso“, – sakė jis ir pridūrė, kad dezinfekcinio skysčio irgi sunku gauti, o ir jo kaina pakilo.

„Vlasava“ atstovas atviravo, kad įmonė negali atsisakyti vežti keleivių dėl jų tautybės.

„Ten taip yra priimta, kad reikia saugotis pačiam ir saugoti kitus, o pas mus iki to dar toli. Kad vairuotojai neužsikrėstų, yra nupirkti dozatoriai su dezinfekciniu skysčiu rankoms“, – sakė įmonės atstovas.

UAB „Kuršėnų autobusų parkas“ direktorius Vidmantas Šulčius redakcijai sakė, kad įmonė turi respiratorių ir net dujokaukių, yra įsigijusi dezinfekcinių priemonių rankoms. Kiekvieną dieną vakarais atliekamas autobusų salonų dezinfekcinis valymas.

„Jei anksčiau autobusų salonus praplaudavom su paprastu vandeniu, tai dabar įpilam air dezinfekcinio skysčio“, – tvirtino direktorius ir atkreipė dėmesį į tai, kad kilus koronaviruso panikai, dezinfekcinio skysčio penkių litrų talpa jau kainuoja 90 eurų, bet ir tai sunkiau gauti.

Pasikalbėti su bendrovės „Rigas mikroautobusu satiksme“ atstovu nepavyko, nes į telefono skambučius neatsiliepė.

Labiau atsargesni

Tačiau redakcijai pavyko pakalbėti su kaimyninio Joniškio rajono UAB „Joniškio autobusų parkas“ administratore Viktorija Kalveliene. Redakcijai ji sakė, jog bendrovės autobusai dezinfekuojami du kartus per dieną – ryte ir vakare, kiekvienam vairuotojui yra nupirkta dezinfekuojančio skysčio rankoms, yra nupirkti ir respiratoriai, tačiau administratorė abejojo, ar vairuotojai jais naudosis.

Redakcijos paklausta, ar vairuotojai, važiuojantys į Šiaulius pro Kryžių kalną, nejaučia baimės kai įlipa azijiečiai ir dar užsidengę veidus kaukėmis, V. Kalvelienė atsakė, jog to girdėti neteko.

Pavojus yra

Kryžių kalne yra įsikūręs rajono Turizmo ir verslo informacijos centro Turizmo informacijos skyrius, kuris aptarnauja ir iš užsienio atvykstančius turistus, tarp jų ir iš Kinijos bei Italijos.

Turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Kristina Duseikaitė sakė, kad baimė ar rizika darbuotojams užsikrėsti pavojinga liga yra visada, nes per dieną centro skyrių prie Kryžių kalno aplanko nemažai žmonių.

„Patalpoje turime įrengę oro valytuvą, kuris naikina bakterijas ir yra įjungiamas kaskart, kai patalpoje apsilanko didesnis turistų skaičius, kaskart yra valomos durų rankenos, yra įrengti rankų dezinfikatoriai“, – sakė direktorė.

Pasak jos, turistų iš Kinijos srautai sumažėjo.

„Jei anksčiau atvykdavo po šešis ar daugiau autobusų kasdien, tai dabar iki dviejų ar trijų. Mažiau ir pavienių turistų. Mažiau pavienių turistų ir iš Italijos – jų ekskursijų grupėmis bumas būna vasarą“, – sakė ji.

Susirūpino Savivaldybių asociacija

Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vedėja Audronė Birutienė sakė, kad iš Lietuvos savivaldybių asociacijos yra gautas raštas, kuriame teiraujamasi kokių savivaldybės trūksta priemonių apsisaugoti nuo galimybės apsikrėsti koronavirusu.

Vedėja prasitarė, kad kai kas iš kylančios panikos tikrai pasipelnys, nes jau dabar paprasčiausios apsaugos priemonės pabrango keliais eurais.

Poliklinika pasiruošusi ekstremaliam atvejui

Šiaulių rajono Pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Vilma Plaušinaitienė sakė, kad galimam kontaktui su koronavirusu apsikrėtusiu ligoniu PSPC Kuršėnų poliklinikoje yra pasiruošę.

„Poliklinikoje yra pakankamai medicininių kaukių, respiratorių, kombinezonų, akinių, pirštinių bei antbačių“, – sakė ji.

Direktorės žodžiais, jei būtų toks atvejis identifikuotas – galimai koronavirusu apsikrėtęs pacientas kreiptųsi į polikliniką – registratūros darbuotojai elgtųsi pagal numatytą veiksmų planą.

„Apsirengtų apsaugine apranga ir palydėtų ligonį į izoliatorių, kuris yra prie atsarginio išėjimo iš poliklinikos pastato, vienkartinius rūbus sudėtų į tam skirtą dėžę ir iškviestų greitąją medicinos pagalbą, o kol ši atvyktų pasidomėtų ir įtariamo ligonio šeima. Apie tokį ligonį būtų informuotas Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, rajono Savivaldybės gydytoja. Poliklinikos patalpose būtų atlikta daiktų, durų dezinfekcija, o išvežus ligonį į karantino vietą ar gydymo įstaigą, butų dezinfekuojamos ir izoliatoriaus patalpos“, – aiškino direktorė.

Pasak V. Plaušinaitienės, jau dabar darbuotojams griežtai nurodyta laikytis higienos taisyklių, naudoti rankų dezinfekatorių.

Posėdžiavo Ekstremalių situacijų komisija

Organizuotame Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdyje irgi kalbėta apie pasirengimą organizuoti ir vykdyt koronaviruso prevencines priemones.

Posėdyje dalyvavo Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius, Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Gipoldas Karklelis,  Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Česlovas Greičius, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Regina Rupšienė, Teisės ir personalo administravimo skyriaus vyriausiasis specialistas, atsakingas už civilinę saugą, Jonas Kiriliauskas,

Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamento, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento vadovai ir atstovai.

Taip pat dalyvavo Šiaulių rajono savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigų vadovai.

Posėdyje išsamiai pristatytas ir išdiskutuotas klausimas apie pasirengimą galimam koronoviruso protrūkiui, kalbėta apie numatomas prevencines priemones, rajono sveikatos įstaigų parengtį bei konkrečius veiksmus.

Kaip apsisaugoti nuo viruso

Rekomenduojama nekeliauti į regionus, kuriuose nustatytas koronaviruso plitimas.

Tinkama asmens higiena – vienas svarbiausių veiksmų stabdant plitimą.

Dažnai plaukite rankas ir naudokitės dezinfekciniais skysčiais, servetėlėmis, ypač po kontakto su užterštais paviršiais, nelieskite rankomis veido.

Kultūringai čiaudėkite ir kosėkite. Kosėti reikėtų tik į sulenktą alkūnę, o čiaudėti – prisidengus servetėle, tačiau, jei jau nespėjote ištraukti servetėlės, pasistenkite prisidengti bent jau savo drabužiais.

Tinkamai vėdinkite patalpas: trumpam plačiai atverkite langus.

Vengti masinių žmonių susibūrimo vietų rekomenduojama tiems, kurie lankėsi Kinijoje ar Šiaurės Italijoje, ar kituose paveiktuose regionuose.
Būtina stebėti savo sveikatą

Jeigu 14 dienų laikotarpyje lankėtės Kinijoje ar Šiaurės Italijoje (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų) ar kituose paveiktuose regionuose ir grįžę pajutote simptomus, panašius į gripo, neikite į polikliniką, o kreipkitės į bendrąjį pagalbos centro tel. 112. Atsižvelgiant į tarptautinių ekspertų išvadas, rekomenduojama žmonėms, kurie neseniai grįžo iš Kinijos ar Šiaurės Italijos, 14 dienų nuo paskutinės buvimo minėtose šalyse dienos likti namuose ir stebėti savo sveikatą ir pateikti duomenis apie save NVSC. Kilus klausimų dėl naujojo koronaviruso galima skambinti visą parą: +370 618 79984, +370 616 94 562
Darbdavių dėmesiui
Jei jūsų įmonėse ar įstaigose dirba ar siekia įsidarbinti žmonės, neseniai lankęsi Kinijoje ar Šiaurės Italijoje, prašoma suteikti galimybes jiems dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet asmenys gali kreiptis į nacionalinį sveikatos priežiūros centrą (tel. (8 5) 212 40 98, el. paštu info@nvsc.lt), kuris organizuos nedarbingumo išdavimą.

Visoms įstaigoms ir organizacijoms, verslo subjektams

Apsirūpinkite higienos priemonėmis, dezinfekciniais skysčiais.

Prisiminkite ir priminkite visiems įgūdžius, kaip reikia tinkamai nusiplauti rankas.

Prašome parduotuvėse, įstaigose, viešajame transporte dažniau dezinfekuoti rankomis liečiamus paviršius.

Dažniau vėdinkite patalpas, valykite jas drėgnu būdu.

Kokie simptomai susirgus

Koronaviruso klinikiniai požymiai pasireiškia karščiavim, kosuliu, gerklės skausmu, apsunkintu kvėpavimu.  Jei bent vienas iš šių požymių pasireiškė per 14 dienų, nedelsiant skambinkite į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikite susirgimo aplinkybes (būtina nurodyti, kad 14 dienų laikotarpyje lankėtės Kinijoje, Šiaurės Italijoje ar kituose paveiktuose regionuose) ir vykdykite medikų rekomendacijas.

Ką daryti įtarus, kad susirgai
Jeigu 14 d. laikotarpiu turėjote riziką užsikrėsti naujuoju koronavirusu (COVID-19), t. y. lankėtės paveiktose teritorijose, siekiant užkirsti kelią galimam infekcijos plitimui, Jūs turite likti namuose (izoliuotis) 14 d. po paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos ir būti pasiekiamas visą izoliavimosi laikotarpį telefonu ir el. paštu.

Saulius JUŠKEVIČIUS

Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts