Sveikatos apsaugos ministrui patvirtinus naujus
reikalavimus higienos normoje „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“,
kuršėniškiai sujudo domėtis, ar tokius reikalavimus atitinkantis paplūdimys
atsiras Kuršėnuose ir kur dabar galima rasti vietą pailsėti prie vandens miesto
teritorijoje.
Ar turėsime, kur pailsėti prie Ventos
Pasirodžius informacijai apie patvirtintus naujus reikalavimus maudykloms ir paplūdimiams, į redakciją ėmė skambinti kuršėniškiai, kurie tvirtino, jog miesto teritorijoje nėra tinkamo paplūdimio, pritaikyto pailsėti prie Ventos upės.
„Turime karjerus, kurie dar vadinami „palangike“, turime bent jau padoriau įrengtą Pakumulšių paplūdimį, tačiau pačiame Kuršėnų mieste tokios vietos kaip ir nėra. Anksčiau galėjai pasimaudyti ar pasideginti paplūdimyje netoli S. Raštikio tilto ar prie senosios durpių įmonės kontoros, tačiau dabar šių vietų nebeliko. Paplūdimys prie S. Raštikio tilto per Ventą išnyko kai buvo pastatytas paminklas žuvusiems rezistentams bei pradėjus Ventos upės tvarkymo darbus. Neseniai tarp medžių upės pakrantėje buvo pastatyti suolai, įrengti stalai. Tačiau tai tik vieta poilsiui, kuria pasinaudoti kuršėniškiai nedrįsta, nes ir suoliukai, ir stalai su suoliukais dažnai būna užimti asocialių asmenų, kurie čia vartoja svaigalus. Koks gali būti poilsis su vaikais? Dabar, per buvusią maudyklą, ruošiamasi tiesti pėsčiųjų tiltą“, – sakė telefonu paskambinusi du vaikus auginanti mama.
Į redakciją paskambinęs kuršėniškis pastebėjo, jog ruošiamas Ventos pakrančių sutvarkymo projektas, tačiau ir jame nėra numatyta jokios poilsio zonos prie vandens. „Vietoj to atsiras kažkoks gargaras, vadinamas pėsčiųjų tiltu. Kam jis reikalingas. Tai tik pinigų plovimas“, – tvirtino vyriškis.
Tai, kad pačiame mieste nėra patogių vietų poilsiui prie vandens tvirtino ir į redakciją elektroninį laišką atsiuntęs kuršėniškis Vytautas.
„Jei gyveni miesto centre, tai pasimaudyti ar pailsėti turi važiuoti į Daugėlius arba į karjerus, o jei turi laiko – Pakumulšius. Nejau nei miesto, nei rajono valdžiai nerūpi kuršėniškių poilsis? Ar kada nors turėsime vietą poilsiui prie Ventos upės Kuršėnų miesto centre?“ – klausė Vytautas.
Vyriškis tvirtino, jog tereikia tiek nedaug – iškirsti meldus, atvežti smėlio, įrengti persirengimo kabiną.
Paplūdimio Kuršėnuose niekada nebuvo
Rajono Tarybos narė, Seimo pirmininko pirmosios pavaduotojos Rimos Baškienės padėjėja Ada Grakauskienė tvirtino, jog Kuršėnų mieste paplūdimio niekada nebuvo.
„Kol nebuvo paminklo žuvusiems rezistentams, kuršėniškiai rinkdavosi šioje vietoje prie upės. Čia buvo ir smėlio juosta, kur galėjai pagulėti nusimaudęs, tačiau pastačius paminklą, o vėliau ir pradėjus tvarkyti Ventos upės vagą, paplūdimys savaime išnyko. Buvo ir maudymosi vieta prie senosios durpių įmonės kontoros, tačiau pavasarį bei rudenį šią vietą užliedavo Venta. Dabar mieste yra tik karjerai, Daugėlių maudykla bei maudykla prie liuteronų kapinių. Galbūt būsiu nepopuliari tarp kuršėniškių, tačiau pasakysiu atvirai, kad kalti ir patys žmonės. Juk maudymosi vieta netoli rezistentų paminklo taip pat nebuvo įrengta valdžios. Žmonės čia patys rinkdavosi pailsėti. Taip ir buvo atsiradęs paplūdimys. Tai kad sunaikinom – blogai, o kad neliktų girtaujančių, reikia kad policija dažniau pravažiuotų“, – tvirtino Tarybos narė.
Tai, kad Kuršėnuose galėtų būti įrengtas visus reikalavimus atitinkantis, su dirbančiais gelbėtojais, su atskiru nudistų pliažu paplūdimys, perspektyvų sakė nematanti ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Regina Rupšienė.
Patvirtino naują tvarką
Kaip žmonės turėtų elgtis, poilsiaudami prie savivaldybių prižiūrimų maudyklių, ar į paplūdimius su savimi galės pasiimti augintinius, taip pat ar įrengti nudistų zonas bei kitus su paplūdimių administravimu susijusius klausimus savarankiškai spręs pačios savivaldybės. Tikimasi, jog nauja tvarka užtikrins geresnes galimybes įsiklausyti į bendruomenių balsą, atsižvelgti į vietos gyventojų poreikius ir interesus.
Iki šiol šie reikalavimai buvo reglamentuoti sveikatos apsaugos ministro patvirtintoje higienos normoje „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“.
Sveikatos apsaugos ministerijos išplatintoje informacijoje cituojami laikinai pareigas einančio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos žodžiai, kad sprendimas keisti iki šiol galiojusią tvarką priimtas, siekiant atverti galimybes savivaldybėms paplūdimiuose užtikrinti tokią tvarką, kuri atitiktų kiekvienos konkrečios bendruomenės lūkesčius.
„Gyventojų poilsio organizavimas, kūno kultūros ir sporto plėtojimas yra savarankiškoji savivaldybių funkcija, tad pakeitimu suteikiame įrankį tvarkytis šeimininkiškai. Juk būtent vietos valdžia yra tie, kurie geriausiai žino, kokie yra jų savivaldybėje gyvenančiųjų poreikiai. Žinoma, neužmirštant priemonių, užtikrinančių poilsiaujančiųjų saugumą. Taip pat svarbu pabrėžti, jog tvarka dėl maudyklų vandens kokybės stebėsenos nesikeičia“, – cituojamas A. Veryga.
Stiprinami reikalavimai
Siekiant užtikrinti žmonių saugumą ir sveikatą, nauja tvarka stiprinami ir kai kurie higienos reikalavimai.
Atnaujintoje higienos normoje įtvirtinti viešųjų tualetų įrengimo reikalavimai, užtikrinsiantys visuomenės sveikatos saugos reikalavimų laikymąsi naudojantis tualetu. Nuo šiol paplūdimiuose ne tik turės būti įrengti tualetai, kurie būtų tinkami naudotis ir neįgaliesiems, bet ir tualeto patalpoje turės būti ir unitazas, tualetinis šepetys, tualetinio popieriaus, šiukšlių dėžė.
Taip pat numatyta, kad prieš maudymosi sezoną visuose paplūdimiuose esančiuose statiniuose, įskaitant ir tualetus, bei įrenginiuose turi būti atlikta profilaktinė dezinfekcija, profilaktinis vabzdžių ir graužikų naikinimas.
Be to, patikslinta ir tai, kad visų paplūdimių maudyklose būtina numatyti ir pažymėti vietas vaikams maudytis, kur gylis būtų ne didesnis kaip 1,30 metro. Taip turės būti pažymėtos ežerų, upių, tvenkinių, karjerų, užtvankų maudyklose vietos, kuriose vaikams maudytis saugu.
Saulius JUŠKEVIČIUS